Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
basit, cümle

Basit cümle

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Basit cümle

1 Basit Cümle

İçerisinde tek yargı, tek fiil, dolayısıyla isim veya fiil cinsinden tek yüklem bulunan cümledir

Başka bir cümleye bağlanmaz, yani bağımsız bir cümledir Tamamladığı ya da onu tamamlayan bir cümlecik yoktur

Yarın akşam maç yapacaklar

Zayıf kolları kirli tunç rengindeydi Tekrar başını kaldırdı

Gökle denizin birleştiği dumandan çizgiye baktı

Sıcak yaz aylarını geçirmek için deniz kenarlarına, kırlara tepelere kaçanlar, şimdi birer birer kışlıklarına dönüyorlar

*Bazı dil bilimcilere göre içerisinde yüklemin dışında isim-fiil, sıfat-fiil ve zarf-fiil bulunan cümleler de basit cümledir; bu kelimeler ve kelime grupları yargı bildirmezler

Rüzgâr, denizin yüzünü pürüzlendirerek küçük savaşlar yaratıyordu

Birden köşe başından, iki karayağız atın çektiği bir fayton peyda oldu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com