Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatı, yazılı

Anlatı Nedir - Yazılı Anlatı

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Anlatı Nedir - Yazılı Anlatı

Anlatmaktan gelen anlatı?nın sözlük karşılığı olarak, ?Roman, masal, öykü, oyun? gibi, gerçek ya da düşlemsel olaylar dizisinin, durumlarının yazınsal düzeyde anlatılmasını, öyküleme?yi buluyoruz Tahsin Yücel, ?Bilim, bilgi, söylem ya da öykü, hangi biçim altında, hangi düzlem üzerinde olursa olsun, temelinde söz bulunan her bildirişim bir anlatı sayılabilir? diyor

Mahir Ünlü?de ?Sanatsal ağırlıklı düzyazılara anlatı denir Bu yazılarda (öykü, roman, oyun, anı, gezi yazısı?) insan, insanın toplumsal, bireysel durumu, davranış ve ilişkileri?? söz konusudur? tanımını buluyoruz

Cevdet Kudret, anlatı tanımına hayal ürünü olayları da katarak ?Anlatı gerçek ya da hayal ürünü olayların anlatılmasıdır Eskiden bu kavram için tahkiye terimi kullanılırdı? tanımını getiriyor

Örnekleri daha da arttırabilecek değişik tanımlar, anlatı türlerinin temelinde, insanların bir şeyler anlatma gereksinimlerinin yattığını gösteriyor İnsanların duygu ve düşüncelerini başkalarına da duyurmak istemeleri anlatı türlerinin doğmasına yol açmıştır, diyebiliriz Düşüncenin, duygunun, özlemin ve düşlerin yazıya dökülmesinde şiir ve düzyazı olmak üzere iki ana biçim kullanılagelmiştir

Anlatı türlerinin en eski örneği destanlardır Bütün toplumların kendilerine özgü destanları vardır Destanlar çoğunlukla dünyanın ve insanoğlunun nasıl yaratıldığını, bir ulusun hangi soydan geldiğini anlatan ulusal yiğitlik öykülerini, eski savaşları coşkulu ve genellikle abartılı bir anlatımla dile getiren, oldukça uzun koşuklardır Eski çağların ürünü olan destanlar, daha sonraki dönemlerde halk öyküleri ve masal aşamasını geçtikten sonra yerlerini roman, öykü, deneme, tiyatro? gibi türlere bırakmıştır

Öykü ve roman, en yaygın olarak kullanılan ve en önemli anlatı türleridir Bireyler arasındaki ilişkilerin, bireyin yaşadığı serüvenlerin, birey ile toplumun ilişkisinin, toplumların geçirdiği evrelerin yansıtılmasına en uygun olan, bu ilişki ve değişimleri çarpıcı bir biçimde geniş bir kitleye aktarabilen türlerin başında öykü ve roman gelir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com