Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fethi, istanbulun, özet

İstanbulun Fethi -Özet-

Eski 10-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İstanbulun Fethi -Özet-

İstanbulun fethi özeti

Sultan IIMurad’ın ölümünden sonra IIMehmed tekrar hükümdar oldu(1451)Sultan II Murad;âdil,merhametli ve cesur bir hakandıİlim ve sanatı severdiTürkçeye önem vermiştir Devletin resmi kayıtları IIMurad’dan itibaren Türkçe tutulmuşturSanatkâr ve derviş mizaçlı idiBunun için saltanatı bırakmaktan çekinmemiştirYerine tahta geçen Sultan IIMehmed,çağ- ın bilginleri ve hocaları tarafından çok iyi eğitilmiş bir şehzadeydiYüksek bir ilmî seviyeye sahipti
Fethi Hazırlayan Sebepler:Bizans,Rumeli ve Anadolu arasında bir çıban gibi duruyor- duBu bakımdan,İstanbul’un fethinin stratejik bir önemi vardıHaçlı orduları,genellikle Bizans ın tahrik ve teşviki ile oluşturuluyorduBizans,Türk beyliklerini Osmanlı aleyhine kışkırtıyor, Osmanlı taht kavgalarında taraf tutuyor,devleti böylece karışıklıklara sürüklüyorduİstanbul, üç kıtayı birbirine bağlayan deniz ve kara yollarının kesiştiği tek merkezdiDünya ticaretine hâkim olmak için de devrin en büyük bu liman şehrinin fethedilmesi şarttı
Fetih Hazırlıları:İstanbul’un konumunu ve Türk birliğinin tamamlanmasındaki önemi- ni iyi kavrayan Sultan IIMehmed,bütün gücünü ve zamanını İstanbul’un fethi için harcamaya kararlıydıBu bakımdan,diğer devletlerle ve beyliklerle olan meselelerini geçiştiriyor,bir bakı- ma donduruyorduFetih için gerekli askeri hazırlıklara hız verdiGüzelce Hisarın karşısına Boğazkesen Hisarını yaptırdıBöylece Karadeniz’den Bizans’a gelecek yardımı yolu tamamen kesildiAkdeniz’den gelebilecek yardımları önlemek için donanmasını güçlendirdi
Fatih,batıdan gelebilecek tehlikelere karşı da tedbir aldıVenedik’le 1451 yılında yapılan antlaşmayı yenilediBizans’a bağlı Mora Despotluğu’ndan gelebilecek yardımı önlemek için, Turahan Bey ve oğulları komutasındaki akıncıları bölgeye gönderdiAkıncılar Mora’yı baştan başa taradılarBu akın sonucunda Mora’nın Bizans’a yardım edecek gücü kalmamıştı
Sultan IIMehmed,İstanbul’un fethedilebilmesi için,sağlam surların yıkılması gerektiğini biliyorduBunun için tahrip gücü yüksek bir silahın kullanılması lazımdıBu silah da toptuTo- pu ilk defa İtalyanlar kullanmışlardıAncak,bu toplar ortalığı gürültüye boğup atları ürkütmek- tan başka bir işe yaramıyorduSultan IIMehmed, mühendisleri ile beraber mesafe ve hedef ayarlaması gelişmiş topların dökümü için çalıştıDökülen toplarla,aşırtma atışlar şeklinde sur- ların gerisini de dövmek mümkün olabilecektiBu sistem,havan toplarının da başlangıcını oluşturur
İstanbul’un Fethi:Sultan IIMehmed 23 Mart 1453’te Edirne’den hareket etti5 Nisan 1453’te karadan ve denizden kuşatmayı başlattıSultan boş yere kan dökülmemesi için impa- ratordan şehrin teslimini istediİmparator bu teklifi reddetti6 Nisan sabahı şahi topların orta- lığı cehenneme çeviren atışları ile savaş başladıPapalıktan gelen yardım gemilerinin Haliç’e girmesi Sultanı çok kızdırdıÇünkü,Haliç’in ağzı zincirle kapatılmıştıBuradan Osmanlı gemi- leri geçemiyorduBunun üzerine 80 Osmanlı hafif gemisini bir gecede Tophane-Tepebaşı yo- luyla Haliç’e indirttiBu manzara,sabahleyin Bizanslıları şaşkına çevirdiKaradan kızaklarla kaydırılarak gerçekleştirilen bu hareket,o güne kadar ne görülmüş ne de düşünülmüştü
Sultan IIMehmed,29 Mayıs 1453’te sabah namazından sonra kesin hücum emrini verdi Nihayet,Topkapı surlarının üzerinde Ulubatlı Hasan öncülüğündeki birlik,Türk bayrağını dikti Bundan sonra Türk kuvvetleri akın akın şehre girdiİstanbul fethedilmiştiCana kıyılmadı ve yıkım yapılmadı
Sultan IIMehmed,hocası Akşemseddin’in arkasında şehre girdiBizanslılar,bu manzara ve genç hükümdar karşısında çok şaşırdılarSultan doğruca Ayasofya’ya gittiBurayı fetih hakkı olarak camiye çevirttiBundan sonra Sultan Mehmed,fetheden anlamında Fatih unvanıy- la anılacaktır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com