Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler > Pratik Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dünya, dönüyor, etrafında

Dünya Neden Kendi Etrafında Dönüyor

Eski 11-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dünya Neden Kendi Etrafında Dönüyor

Küçüklüğümden beri merak ettiğim bilgilerden bir tanesi her zaman bu olmuştur Dünya neden kendi etrafında dönüyor? Evet eminim sizlerde benim gibi bu sorunun cevabını merak ediyorsunuzdur Dünyanın neden kendi etrafında döndüğü hakkında araştırma yapan bilim adamlarının bulgularını bu yazımızda okuyarak dünyanın neden kendi etrafında döndüğünü öğrenebilirsiniz

Yıldızlar ve gezegenler büyük patlamadan sonra oluşan çok sıcak plazma bulutları idiBu gazlar soğurken açığa çıkardıkları enerjiyi en iyi etraflarında dönerek harcayabilirlerdi İşte bu yüzden soğurken hem katı ve yuvarlak bir şekil aldılar hem de dönmeye başladılar

İşte bir cisim dönmeye başladıktan sonra sürtünme yoksa dışarıdan bir etki olmadıkça dönmesine devam etmek zorundadırBuna açısal momentumun korunumu denirBaşlangıçta gezegenleri oluşturan gaz bulutunun hızı çok yavaştı ama soğudukça ve küçüldükçe daha da hızlı dönmeye başladılarİşte bu gezegenlerin ve yıldızların oluşumlarındaki spin hareketlerinden dolayı hala dönmeye devam etmekteler Kainatın sonuna kadar da dönmeye devam edeceklerdirHatta yıldızlar en son halleri kara delik olduktan sonra da dönmeye devam ederler ki kara deliklerin dönme hızları normal bir yıldızın milyonlar katı daha fazla olacaktır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com