Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fransa, kanuninin, kralına, mektup, tarihi, yazdığı

Kanuni'nin Fransa Kralına Yazdığı Tarihi Mektup

Eski 08-05-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kanuni'nin Fransa Kralına Yazdığı Tarihi Mektup

Kanuni’nin Fransa Kralına yazdığı tarihi mektup

Merhametten maraz doğar” derler ya doğrudur Her Müslüman Türk’ün ibretle okuyacağını umduğum yazımı, bu günlerde günün anlamına uygun olduğu için okurlarıma sunmak istiyorum

Dünya tarihine 16 asırda “TÜRK ASRI” damgasını vuran Kanuni Sultan Süleyman iyi bir eğitim gördü ve şehzadelik döneminde sancakbeyliği ve valilik yaptı 30 Eylül 1520 tarihinde yirmi beş yaşında tahta çıktığında, ilk yaptığı iş mağdur olan halkının durumunu düzeltmek oldu Saltanatı süresince de buna özen gösterdi “KANUNİ” namıyla tarihe adını yazdırdı Avrupalılar ona “MUHTEŞEM SÜLEYMAN” dediler Bu dönemde Osmanlı toprakları üç kıtaya yayıldı Belgrat alındı Viyana kapılarına kadar varıldı Rodos Türk topraklarına katıldı Macaristan, Avusturya ve Mohaç zaferlerinden sonra Almanya ve İtalya üzerine seferler düzenlendi Akdeniz, Ege ve Karadeniz Türk gölü haline getirildi Barbaros Hayrettin Paşa “KAPTAN-I DERYA” olarak bu denizlerde yelken açtı ve emniyeti sağladı Adaların tamamı Türk topraklarına katıldı Tunus’un yönetimi Türklerin eline geçti Preveze Savaşı Türk’ün şan ve şerefi oldu

Türkler, Arap yarımadasından sonra Cezayir ve Trablusgarp’ı fethetti İtalya’nın ortasına doğru ilerledi Malta adasını kuşattı Kızıl denizden geçip Hindistan’a vardı Macaristan tamamen Türk egemenliği altına girdi Haçlı orduları bozguna uğratıldı Belgrat alındı İran, Nahcivan ve Zigetvar seferleri yapıldı Esir düşen Fransız kralının isteği üzerine de Osmanlı orduları Fransa’ya girdi

Fransa Kralının Kanuni’den Yardım İstemesi
1516 yılında İspanya Kralı olan Carlos, üç yıl sonra Almanya İmparatorluğuna seçildi ve “VŞARL” unvanını aldı Veraset yoluyla büyük toprakların sahibi oldu Rakip olarak da Fransız Kralı ile mücadeleye başladı Onu, Povia Savaşında (24 Şubat 1525’de) esir etti ve Madrid’de hapsetti

Esir Fransız Kralı 1François ve annesinin mektuplarını, Kont Jan Frangian adlı bir elçi İstanbul’a getirdi Mektupta kralın annesi Solvoie oğlunun kurtarılması için padişahın yardımını istiyordu Kral ise, hapisten kurtulması halinde Kanuni Sultan Süleyman’a minnet duyacağını, köle gibi hizmet edeceğini bildiriyordu Mektubunda;
—Siz ki şanı yüce olan şahlar şahısınız Bu işin çözülmesine yardım edilmesi neticesinde minnettarlıkla köleniz olacağımdan şüpheniz olmasın” diyordu Bunu üzerine Kanuni, Fransa Kralına hitaben yazdığı mektupta;
-ü Teâlâ’nın lütuf ve yardımıyla, peygamberimiz Hz Muhammet Mustafa (SAV)’nın mucizesi, dört halifenin ve ’ın sevgili kulları olan velilerin mukaddes ruhlarının yardımıyla;
Ben ki; Sultanların Sultanı, hakikatlerin buhranı ve yeryüzünün taç dağıtan sahibi, Akdeniz’in, Karadeniz’in, Rumeli’nin, Anadolu’nun, Karaman’ın, Rum’un, Zülkadriye’nin, Diyarbakır vilayetlerinin, Kürdistan’ın, Azerbaycan’ın, İran’ın, Şam’ın, Halep’in, Mısır’ın, Mekke ile Medine’nin, Kudüs’ün, bütün Arabistan’ın, Yemen’in ve daha nice memleketlerin ki, büyük ecdadımın, ( onların buhranlarını nurlandırsın) kaahir kuvvetleri ile feth eyledikleri ve Cenab-ı Hakk’ın bana nasip eylemiş olduğu, ateş saçan kılıcımızla zafer kazanarak feth eylediğimiz nice diyarın Sultanı ve Padişahı, Sultan Beyazıt Han oğlu, Sultan Selim Han oğlu, Sultan Süleyman Han’ım

Sen ki; Françe memleketinin beyi, Françesko’sun Saltanat makamıma elçi olan Jan Frangian ile gönderdiğin mektup ve ayrıca şifai ricaların bana ulaştırıldı Memleketinizi düşmanın işgal ettiğini ve halen hapiste olduğunuzu bildirip, kurtulmanız hususunda benim tarafımdan yardım edilmesini dilemişsin Her ne demiş ve istemişsen bana ulaştırıldı Ve bana arz olunan hususlar tafsilatıyla bilgime sunuldu

Şöyle ki; beylerin esir alınıp hapsedilmesi, acayip şeylerden değildir Gönlünü rahat tut İçindeki ateşi söndür Bizim büyük ecdadımız, (cc) kabirlerini nur etsin, daima düşmanı kovmak, memleketler fethetmek için savaş yapmaktan geri kalmamışlardır Biz dahi onların yolunda yürümekteyiz

Her zaman memleketler ve aşılması güç, sağlam kaleler fethetmişiz Gece-gündüz atımız eyerlenmiş, kılıcımız kuşanılmış durumdadır Kader ne ise o olsun Bizim fikrimizin ne merkezde bulunduğunu, gönderdiğiniz elçiden sorup öğrenebilirsin

Dilediğin üzere bütün teçhizatı ile donanmamı Hayrettin Paşa kumandasında gönderiyorum Şarlken’in hilesinden kendini koru! Düşmanlarınla başa çıkabileceğin güce kavuşmadan sakın barış yapmayasın!

Bana itibar gösterip güvenenlere Cenab-ı Hakk da yardım eder Zaferler kazanan kılıcımın gölgesinde huzur içinde olurlar” demektedir

Yukarıda karşılıklı yazılan mektuplardan anlaşıldığına göre, o dönemde Fransa Kralı, Türk Hükümdarına köle olmaya hazırdır Avrupa ve Asya ülkeleri ise Türklerden maddi ve manevi yardım dilemektedir Osmanlılar dünyanın en güçlü devletidir ve ekonomisi de sağlamdır

Acaba o günden bugüne ne değişti de bu mektubun içeriği tersine döndü Bu konuda kendimizi sorgulamak zorundayız Nerede hata yaptık? Nasıl bu duruma düştük?

İşte tarih, işte Fransa’nın bugünkü yöneticileri Bir milletin nankörlüğü ancak bu kadar olur Yukarıdaki mektubun yorumunu da siz değerli okurlarıma bırakıyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com