Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adaptasyonları, bitkilerin, üreme

Bitkilerin Üreme Adaptasyonları

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bitkilerin Üreme Adaptasyonları

bitkilerin büyümesi - bitkilerde eşeyli üreme - bitkilerin büyüme organlarıÇiçekli bitkiler eşeyli üreyebilmek için embriyoyu besleyecek tohumu oluşturmak zorundadırlar

Tohum oluşturamayan veya oluşturduğu halde endospermi bulunmayan bitkiler eşeyli üreyemezler

Bir çok süs bitkisi ve hibrit (melez) meyveler bu şekildedir

Hermafrodit çiçekler genellikle kendi kendilerini döllemeyip, yabancı tozlaşma yaparlar

Bunu başarmak için erkek ve dişi organlarını farklı zamanlarda olgunlaştırırlar Böylece kalıtsal çeşitlilik sağlarlar

Hermafrodit çiçekler sürekli kendileşirse çeşitlilik azalır ve saf döller elde edilir Örnek: Bezelye

Böceklerle tozlaşan çiçeklerde bal özü ve diğer salgılar çoktur Taç yapraklar çarpıcı renklerdedir

Rüzgârla tozlaşanlarda diğerlerinden çok daha fazla polen üretilir

Her bitki türünün kendine has bir tohum ve meyve yapısı vardır Bununla da tohumlarının dağılmalarını sağlarlar

Tohumlar, kabukları sayesinde uygun ortam buluncaya kadar çimlenmeden kalabilirler

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com