Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anıtmezar

Anıtmezar

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Anıtmezar

Anıtmezar Mimarı - Anıtmezar Resimleri - Anıtmezar Dünya Mirasları - Anıtmezar Hakkında - Özellikleri - Tarihi Yapılar - Tarihi Anıtlar

Anıtmezar (Mozole olarak da bilinir) büyük, etkileyici ve gösterişli mezar anıtı

Mozole sözcüğü Karya satrabı Mausolos'un adından türemiştir Musolos'un ölümü üzerine dul karısı Artemisia Milattan Önce yaklaşık 353-350 arasında Halikarnassos'ta (Bodrum) onun anısına görkemli bir mezar yaptırmıştı Bu anıtmezarın bazı parçaları bugün Londra'daki British Museum'da bulunmaktadır Bugüne değin yapılmış örnekler arasında hemen hemen en görkemli anıtmezar olan ve Hindistan'ın Agra kentinde bulunan Tac Mahal ise, Babürlü hükümdarı Şah Cihan tarafından 1631'de ölen karısı Mümtaz Mahal anısına yaptırılmıştır Tac Mahal'in karşısına kendisi için de siyah mermerden benzeri bir anıtmezar yaptırmak isteyen Şah Cihan, çalışmalar başlamadan ölmüştü

Öteki ilginç anıtmezar örnekleri arasında, bugün Sant' Angelo Kalesi adıyla bilinen, Roma'daki Hadrianus'un mezarı, Berlin'de Charlottenburg'daki III Friedrich Wilhelm ile Kraliçe Louise von Mecklenburg-Strelitz'in, Hampshire'de Farnborough'daki III Napoléon'un, Moskova'daki Lenin'in anıtmezarları ve Ankara'daki Atatürk'ün Anıtkabir'i sayılabilir

Türkçe'de bunlar türbe diye de adlandırılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com