Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, bilgiler, hakkında, işınları, kısa

X İşınları - X İşınları Hakkında Bilgi, X İşınları Hakkında Kısa Bilgiler

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

X İşınları - X İşınları Hakkında Bilgi, X İşınları Hakkında Kısa Bilgiler

X Işınları - X Işınları Hakkında Bilgi, X Işınları Hakkında Kısa Bilgiler
X Işınları - X Işınları Hakkında Bilgi, X Işınları Hakkında Kısa Bilgiler

X Işınları Hakkında Bilgi
X Işınları Hakkında Bilgiler
X Işınları Hakkında Kısa Bilgi

X Işınları gözle görülmeyen, doğru çizgi halinde yayılan, mıknatısın etkisi altında kalmayan ışınlara verilen ad Ünlü Alman fizikçilerinden
Mıknatıs manyetik kutup özelliğine sahip, demir-nikel-kobalt gibi metalleri çekebilen fizikî madde Genellikle, U şeklinde bükülmüş bir metal parçasından meydana gelir Bunun karşılıklı uçları manyetik çekme ve itme kuvvetlerinin merkezidir İki uca, mıknatısın iki kutbu da denir
Röntgen tarafından 1896 yılında Geissler tüpleri ile yapılan bir deney sırasında bulunmuştur Roentgen, bu tüplerle deney yaptığı sırada, masada bulunan bir billurun flüerörans hale geldiğini görmüştür Deneylerini ilerletmiş, aynı olayın, tüple billur arasına siyah bir kâğıt konması halinde de devam ettiğini görmüştür Roentgen X ışınları adını verdiği bu ışınların, katot ışınlarının cama çarpması ile meydana geldiğini ve cam yerine bir maden kullanılması halinde daha iyi sonuç alındığını görmüştür

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com