Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hayatı, isaac, newton

İsaac Newton Hayatı...

Eski 10-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İsaac Newton Hayatı...

ISAAC NEWTON Hayatı

ÇOCUKLUĞU,ÖĞRENİMİ VE AİLESİ

Newton,25Aralık 1642’de Woolsthrope’de doğmuğturBabası o doğmadan önce ölmüştürAnnesi,Newton iki yaşına geldiğinde tekrar evlenmiştiÇocukken çeşitli modeller yaparak el becerisini göstermiştirÇocukluğunun büyük bir kısmı büyük annesinin yanında geçmiştirOkula Gratham’da başlamıştıDaha sonra eğitimini Cambridge’de sürdürmüştür
1677’de Trinity college’de öğretim üyesi oldu
1668’de öğretim üyesi oldu
1669 yılında henüz 26 yaşında iken Lucasian matematik kürsüsüne seçildi
1665’de büyük veba salgını nedeniyle ünvkapatılınca Newton annesini woolsthrope’deki evine çekildi böylelilkle hastalıktan kaçmayı başardı

YASALARI

Günümüzde mekanik biliminin dayanağını oluşturan hareketle ilgili üç yasa önemli buluşların ilkidir
-İlk yasası;dışardan bir kuvvet etki etmedikçe hareketsiz bir cismin hareketsiz kalacağını ve düzgün doğrusal hareketli bir cisimsinde düzgün doğrusal hareketini sürdüreceğini söyler
-İkinci yasada kuvvetin cisimlerde ivmeye neden olması kavramını açıklar
-Üçüncü yasada her etkinin ters yönde eşit bir tepki doğuracağı yer alır

BULUŞU

Yasaları ortaya koymasından kısa bir süre sonra sıradan bir olay en büyük buluşlarından birini yapmasını sağladıMeyve bahçesinde otururken ağaçtan düşen bir elma dikkatini çekti ve elanın neden düştüğünü düşünmeye başladıAcaba o güne kadar varlığı bilinmeyen bir kuvvet tarafındanmı dünyaya çekilmiştiEğer varsa,böyle bir kuvvetin bütün cisimleri ve gezegenleri bile etkileyebileceğini düşündüDüşüncelerini ve hareket yasalarını uygulayarak evrendeki cisimlerin aralarındaki uzaklıkta ters orantılı bir kuvvetle birbirini çektikleri kuramını geliştirdi bu yeni kuvvete çekim adını verdi
-1665’teki buluşları sadece mekanikle sınırlı deildir optikle ilgili çalışmaları sonucunda beyaz ışığın cam bir prizmadan geçince yeniden birleşerek beyaz ışığa dönüştüğünü buldu
-renk üzerindeki araştırmaları teleskop türü araştırmalarına yol açtı ama mercekteki görüntüler camdaki kusurlar yüzünden mercek yerine ayna kullanmayı tercih etti ve çeşitli deneylerden sonra uzaktaki cizsimlerin büyütülmüş görüntülerini oluşturan içbükey aynalar geliştirdi
-1687’de hareket yaratan ve genel çekim kuramı ilk olarak yayınlanan”doğa biliminin matematik ilkeleriadlı kitabında ilgisini sürdürdü
-1704 yılındaoptik adlı ikinci büyük eserini yayınladı

ÇEVRESİYLE İLİŞKİLERİ,KİŞİLİĞİ

Çevresiyle ilişkileri tartışmalı ve tatsızlıklarla geçmiştirKinci ve sinirli bir yapıya sahiptirAnnesinin ölümünden etkilenerek 6yıl herkesten uzak yaşamıştır
1688’de Avam Kamarasy Cambridge üyesi olarak seçilmiştirKendisine göre örnek başarıyla görevini yürüten birisidirYaşamı boyunca ilahiyat konularına ilgi duymuştur

VE ÖLÜMÜ

Newton 1727’de ölmüştür ve öldüğünde hiçbir bilim adamının sahip olmadığı bir üne sahip olmuştu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com