Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Atatürk Köşesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atatürkün, izmiri

Atatürk'ün İzmir'i

Eski 08-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Atatürk'ün İzmir'i

Atatürk'ün İzmir'i

Ev taşımam esnasında onlarca kitap arasından gözüme Hakan Tartan'ın kaleme aldığı "Atatürk'ün İzmir'i" isimli 104 adet çeşitli kaynaktan yararlanılan 318 sayfalık bir kitap gözüme çarptı

O kargaşalık sırasında birkaç sayfasına hızlı hızlı göz attım, hoşuma gitti Bu kitaptan vakit buldukça pasajlar alıntı yapacağım

Öncelikle kitabın 3 sayfasında yazılanları aktarayımBu kitabın hazırlanmasına maddi ve manevi katkılarıyla destek sağlayan;
  • Başbakan Sayın Bülent Ecevit'e,
  • Başbakan Yardımcısı Sayın DrDevlet Bahçeli'ye
  • Kültür Bakanı Sayın İstemihan Talay'a teşekkür ederiz TÜLOV

Ö n s ö z

Atatürk'ü ve Milli mücadeleyi değişik açılardan inceleyen kitapların sayısı ne kadar çoğalırsa yakın tarihimiz o kadar aydınlatılmış ve anlaşılmış olur

Milli mücadele yılları, bugünkü toplumsal yaşamımızın temellerinin atıldığı günlerdir

Cehalatten, bilgisizlikten, karanlıktan güç alanlar, karanlıktan beslenenler, bu aydınlanma yıllarının yanlış anlaşılması ve çarpıtılması için ellerinden geleni yapmaktadırlar

Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığı ve bütünlüğü bu doğrultuda bilgi ve kültür üretilmesi ile güçlenir Eğitimle temellenir

Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür" düşüncesinin doğru ve iyi anlaşılması ve bu düşüncenin gereğinin yapılması toplumumuzun ve devletimizin geleceği için yaşamsal önemdedir

Bütün yurttaşlarımızı ve gelecek kuşakları birbirine bağlayacak ortak kültürün temel öğesi ve kaynağı milli mücadele yıllarıdır Buradan doğan kültür anlayışı ile geçmişi değerlendirip bugüne taşımak, bugünün kültürünü yaratırken geleceğin temellerini atmak ortak toplumsal kültür yolumuzdur

SayIn Hakan Tartan'ın bu çalışması milli mücadele yıllarının odaklaştığı Atatürk ve İzmir'i anlatmaktadır Atatürk'ün İzmir'le ilgisi, İzmir'le ilgili yılları, bu yıllarda gelişen ve yaşanan olaylar kitabın konularını oluşturmaktadır

Milli Mücadelenin anlaşılması, o yıllardan doğan yurt ve ulus sevgisinin kökleşmesinde bu kitabın önemli katkıları olacağına inanıyorum
Kültür Bakanı
İstemihan Talay

Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı

Kısa adı TÜLOV olan Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı, 2002 yılında kuruldu Vakfın kurucu üyeleri arasında; ekonomist – yazar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski bakanı Hakan Tartan, Gazi Üniversitesi İngiliz dili ve eğitimi bölümü öğretim üyesi Dr Dilek Kangal, İzmir Devlet Opera ve Balesi dramaturgu Erdoğan Öztürk, eğitimci Emel Kadıoğlu, gazeteci ve sendikacı Hüseyin Aslan, gazeteci, TV Yapımcısı Nebil Özgentürk, ve TURMOB yönetim kurulu üyesi, mali müşavir Rıfat Nalbantoğlu gibi isimler vardı TÜLOV'un İzmir'de bir şubesi bulunmaktadır

Amacı
TÜLOV, amaçlarını;
  • Yurt dışında bilimsel ve kültürel araştırmalar dayalı olarak Türkiye’yi tanıtmak, Türkiye aleyhine lobi faaliyetlerini etkisiz kılmak için ilgili kişi ve kuruluşlara bilimsel ve kültürel araştırmalara dayalı bilgi üretip sunmak, Türkiye lobisi yapmak
  • Türkiye’nin ulusal birliği, bölünmez bütünlüğü, ilke ve hedefleri doğrultusunda bilimsel, kültürel, sanatsal, turistik, ekonomik alanlarda ülke ve dünya halklarının bilgilendirilmesine, ülkemizin doğal, kültürel, tarihsel zenginliklerinin değerlendirilmesine ve korunmasına katkıda bulunmak, Türkiye’nin doğru olarak tanıtılmasına yardımcı olmak, olumlu bir imaj yaratılmasına etki edebilecek gelişmeleri sürekli hale getirmek
  • Bilimsel ve kültürel esaslara dayalı faaliyetlerle Türkiye’nin tanıtımını yapmak, Türkiye’ye karşı yürütülen lobi faaliyetlerine karşı ilgili makamlar ve kişiler için bilgi üretmek, araştırma yapmak Türkiye için lobi faaliyetlerinde bulunmak, Türkiye’nin tezlerini dünya kamuoyunda daha doğru ve yaygın bir şekilde yansıtmak, Türkiye’nin sahip olduğu doğal, kültürel, tarihsel ve sanatsal zenginliklerin etkin tanımını yapmak ve bu amaç doğrultusunda demokrasi ve çağdaş değerlerle uyumlu, dayanışmanın, insanı insan kılan, toplumda sevgi, güven ve hoşgörünün kaynağı, temel bir ilke olduğu bilinciyle bu anlayışın gereği olarak dostluğun, sevginin, hoşgörünün, yardımlaşmanın, dayanışmanın uygulanması ve yaygınlaşması için çalışmalar yapmak
  • Demokrasi ve laiklik anlayışı temelinde araştırmalar yapmak, yapılan araştırmaları desteklemek, bu amaçla bilimsel kültürel faaliyetlerde bulunmak
  • Sağlık hizmetleri vermek, sağlık tesisleri kurmak, vakfın mali kaynakları ölçüsünde bu tesisleri geliştirmek şeklinde açıklamaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Atatürk'ün İzmir'i

Eski 08-03-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Atatürk'ün İzmir'i

İzmir Suikastı

Mustafa Kemal, İzmir Bütünleşmesinde bir de İzmir suikasti sancısı vardır 20 Haziran 1926'da Mustafa Kemal, suikast girişimi sanığı, eski milletvekili Ziya Hurşit'e sitem eder:
-Ziya Hurşit Bey, uzun bir zaman, bir gaye uğrunda birlikte çalışmadık mı?

- Evet Paşam

-Nedir bu suikast? Hem de şebekenin elebaşı, ruhu imişsiniz öyle mi?

- Öyle, doğrudur Suikast yapmaya geldim Amma niyette kaldı, gerçekleşemedi

-Sizden bunu beklemezdim

-Dünya beklenmedik şeylerle doludur Paşam Ne yapayım ki, karşınızda bu durumda suçlu olarak bulunuyorum Ne diyebilirim?

Mustafa Kemal'den Sitem

Kılıç Ali anlatımı ileİzmir suiskastı girişimi ise şöyledir

Gazi İzmir'e gelir gelmez, Ziya Hurşit'le olaya diğer karışanları karşısına alıp sorguya çekmiş ZiyaHurşit, bütün alçaklıklarını söylediği zaman Gazi:

- "Ziya Hurşit! Seninle hayli arkadaşlık ettik Canıma kıyacak kadar ileri gitmende neden ne idi? Bana acımadın mı?"

Dediği zaman, yüzünü aşağıya eğis susmuş , bir tek kelime karşılak vermemiş

Gazi bir aralık önünde bir yılan gibi kıvranan Gürcü Yusuf'a:

- Bana atabilecek miydin?diye sormuş

- "Seni gördükten sonra atamazdım!"

Diye karşılık vermiş Bir aralık Ziya Hurşit, Gazi'ye sığınmak istemiş, fakat Gazi buna karşılık:

-"Ben şahsen kin güden bir adam değilim Fakat iş mahkemeye intikal etmiştir Bunun sonucunu beklemek gerek Karışmaya hakkım yoktur" demiş

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com