Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ameliyatı, bulundu, estetik, tarafından

Estetik Ameliyatı Kim Tarafından Bulundu

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Estetik Ameliyatı Kim Tarafından Bulundu

Estetik Ameliyatı kim buldu

Çeşitli trafik kazaları, yanıklar, yaralar ve ameliyatlardan meydana gelen doku kayıplarını tamir etmek cerrahları uzun senelerden beri ilgilendirmektedir Tarihte estetik cerrahi branşı ilk olarak Ortadoğu ve Hindistan’da kurulmuş; zaman içinde bilgilerin batıya akmasıyla Mısır, Roma ve Yunanlılar’a uzanmıştır Avrupa ülkelerinde plastik ve rekonstrüktif cerrahi olarak bilinen estetik cerrahi, genel cerrahinin bir alt dalıdır Plastik terimi Latince “placticus” menşelidir ve biçim verme, şekil verme anlamındadır Plastik cerrahi teriminin ilk defa kim tarafından kullanıldığı tartışmalıdır Fakat Carl Ferdinand von Graefe 1818’de Berlin’de burun cerrahisi üzerine basılan kitabında Rhinoplasty terimini kullanmıştır

Ortaçağ’da bu estetik cerrahinin gelişimi hakkında bilgiler çok azdır Fakat Batı Avrupa’nın estetik cerrahinin önemini anlaması Rönesansla birlikte olmuştur Avrupalılar bu branşların temelini Endülüs Müslümanlarının yazmış oldukları el yazması kitaplardan alınan bilgilerle kurmuşlardır Bu kitaplar üniversitelerde el kitabı haline gelmişti Bilhassa İtalya’da Salerno Üniversitesinde bu çalışmalar yoğunlaşıp, buradan diğer Avrupa ülkelerine ulaştı Her iki dünya savaşında pratiklerini geliştiren cerrahlar bu sahada oldukça büyük ilerlemeler kaydettiler Zamanımızda teknoloji ve tıp bilgilerinin ilerlemeleriyle birlikte bu branşta da büyük gelişmeler oldu

Bu branşın ilgilendiği birçok hastalık mevcuttur Deri hasarlarının her çeşidi, yarık damak, yarık dudak ve diğer bütün gelişim bozuklukları, çene, yüz, burun kemikleri kırıkları ve biçim değiştirmeleri; kulak, göz kapağı, başın görünüş bozuklukları, saç ekimi, meme biçim düzeltmeleri, fazla şişmanlarda yağ çıkartılması, alınan organların yerine vücudun başka bir tarafından o fonksiyonu görecek organ nakillerini gerçekleştirmek (Meselâ, yemek borusu kanserinden ötürü yemek borusu alınan bir hastanın mide veya kalın barsağından yeni bir yemek borusu yapıp oraya yerleştirmek)

Estetik cerrahi Türkiye’de oldukça gelişmiş olup, yüz nakli dahil her konuda estetik cerrahi yapılabilmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com