Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
elementler, vanadyum

Elementler - Vanadyum Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Elementler - Vanadyum Nedir?

Vanadyum
Sembol: V
Atom numarası: 23
Atom ağırlığı: 509415 g/mol
Oda koşullarında (25°C 298 K): Gümüşümsü gri renkli katı
Metal
D-blok elementi
Vanadyum metali ilk olarak 1801 yılında Andres Manuel del Rio tarafından keşfedilmiştir Bilinen minerali vanadinit (3Pb3(VO4)2PbCl2), potasyum uaranil vanadat 2K(UO2)VO43H2O ve vanadyum sülfürdür Niobyum ve tantal minerallerinde de çok miktarda bulunur Vanadyum mineralinin NaCl veya Na2CO3 ile 850°C? de reaksiyonu sonucunda elde edilen NaVO3 bileşiği su içerisinde çözülür Çözelti kırmızı çökelek verene kadar asitlendirilir V2O5 oksidi elde edilir Bu oksidin kalsiyum ile indirgenmesi ile saf olarak elde edilir Diğer bir yöntem ise VCl5 bileşiğinin hidrojen gazı veya magnezyum ile indirgenmesi ile saf olarak elde edilir

Fiziksel Özellikleri
  • Yoğunluğu: 6110 g/mL
  • Erime noktası: 1910 °C (2183K)
  • Kaynama noktası: 3407°C (3680K)
  • Molar hacmi: 832 ml/mol
  • Mineral Sertliği: 70
  • Isı iletkenliği(300K): 0307 W cm-1 K-1
  • Özgül ısı: 0490 J g-1 K-1
  • Buharlaşma Entalpisi: 453 kJ mol-1
  • Atomlaşma Entalpisi: 515kJ mol-1

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com