Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
antlaşma, egemenliğinin, girdiği, hangisidir, karadenizdeki, osmanlının, tehlikeye

Osmanlının Karadenizdeki Egemenliğinin Tehlikeye Girdiği Antlaşma Hangisidir

Eski 09-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İstanbul Antlaşması

İstanbul Antlaşması (1700)

İstanbul Antlaşması (1700) 14 Temmuz 1700 Osmanlı Devleti'yle Rusya arasında yapılan ve 1686-1700 Osmanlı-Rus Savaşı'nın sonuçlandıran bir barış anlatmasıdır 1699'daki Karlofça Anlaşması'nın devamı niteliğindedir

Rusya Büyük Petro'nun liderliğinde güçlenmişti 1695'deki saldırıda başarısız olmuş, fakat 1 yıl sonra 6 Ağustos 1696 tarihinde Azak Kalesi'ni ele geçirmişti Osmanlı Devleti Papa'nın Avusturya, Lehistan, Rusya ve Venediklilerden oluşturduğu Kutsal İttifak'la uzun süre savaştı ama sonunda yorgun düştü Avusturya'yla Karlofça Antlaşmasını imzaladıktan 1 yıl sonra da Rusya'yla 14 Temmuz 1700 tarihinde İstanbul Antlaşmasını imzaladı

Bu antlaşmanın hükümlerine göre:
  • Osmanlı Devleti Azak Kalesi'ni Rusya'ya bıraktı
  • Rusya'nın Taganrog'da inşa ettiği kaleyi kabullendi
  • Böylece Rusya Karadeniz'de kendisine sağlam bir yer yapmış oluyordu
  • Rusya İstanbul'da elçi bulundurabilecekti
İstanbul Antlaşması (1700)

Çeşidi: Barış antlaşması
İmza - yer: 14 Temmuz 1700, İstanbul, Osmanlı Devleti

İmzacı devletler:
  • Rus Çarlığı
  • Osmanlı Devleti

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com