Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çözünürlüğü, çözünürlüğüne, eden, etki, faktörler, gazların

Gazların Çözünürlüğü - Gazların Çözünürlüğüne Etki Eden Faktörler

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gazların Çözünürlüğü - Gazların Çözünürlüğüne Etki Eden Faktörler

Gazların Çözünürlüğü - Gazların Çözünürlüğüne etki eden Faktörler
Gazların Çözünürlüğü - Gazların Çözünürlüğüne etki eden Faktörler

Gazların Çözünürlüğü konu anlatımı
Gazların Çözünürlüğüne etki eden faktörler

GAZLARIN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ

Bir gazın herhangi bir sıvıdaki çözünürlüğü;
Gazın cinsine bağlıdır
Sıcaklık arttıkça azalır
Basınç arttıkça artar

GAZLARIN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ: (HENRY KANUNU)

Gazlar ile sıvı arasında ne zaman bir birliktelik olsa,gaz sıvı içerisinde erimeye başlar Çözünen gaz miktarı çeşitli faktörlere bağlıdır Bunlardan en önemlisi gazın kısmi (parsiyel) basıncıdır Basınç arttıkça sıvı içerisinde daha fazla gaz çözünür Basınç düştüğü zaman ise bu işlemin tersi olur ve çözünmüş olan gaz kabarcıklar halinde serbest kalmaya başlar Bu ilişkiye HENRYY'NİN GAZLARIN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ YASASI denir

Günlük yaşantımızda sıvı içinde gaz çözünmesi olayına asitli içecek şişelerinde çok kolay rastlarız Bu tür içecekler içinde çözünmüş CO2(Karbondioksit) bulundururlar Eğer şişeyi çalkalayıp açarsak gazın serbest kalması çok kolay olur ve bir kısım gazla karışmış sıvı, şişenin dışına taşabilir
Bu gaz yasasının bir dalıcı için önemi şunlardır
1-Oksijenin kan tarafından alınması ve karbondioksitin salınması
2-iniş ve yükseliş sırasında ortam basıncına bağlı olarak ciğerlerdeki hava basıncının artması yada azalması sonucu,kanın ve dokuların Nitrojeni tutması yada serbest bırakması
Bu hal iniş sırasında hiç bir sorun yaratmaz Yükselme sırasında ise;vücut dokularından serbest bırakılma hızı,akciğer tarafından vücuttan atılma hızından fazla ise,dalıcı için tehlikeli durum söz konusudur Bu durun dokularda Nitrojen kabarcıkları oluşmasına neden olur ve DEKOMPRASYON HASTALIĞI olarak isimlendirilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com