Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Kıssadan Hisse

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
allah, hikaye, kulunu, zikreder or dini

Allah Kulunu Nasıl Zikreder/Dini Hikaye

Eski 08-05-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Allah Kulunu Nasıl Zikreder/Dini Hikaye

Kulunu Nasıl Zikreder/Dini Hikaye

Adamın biri, geceleri devamlı 'ı zikrederdi Bütün gecesi zikir fikir içinde geçerdi Zikir kalbine yerleşmiş, gönlüne tat vermişti Bir gün şeytan bu adama yaklaştı ve o­na,
“Böyle devamlı 'ı zikretmen ne zamana kadar sürecek Sen gece gündüz diyorsun, peki bir kere olsun da sana buyur kulum dedi mi? Zikrinin karşılığını aldın mı? Madem sana bir karşılık verilmiyor, sen bu kötü halinle ve kara yüzünle ne zamana kadar diyeceksin?” diye vesvese verdi
Bu vesvese adama tesir etti Kalbi karıştı o­nu gerçek zannetti Demek ben 'ı zikretmeye layık bir kul değilim bana karşılık verilmiyor diyerek zikri bıraktı ve uyudu
Gece rüyasında Hızır aleyhisselamı gördü Hz Hızır o­na,
-'ı zikretmeyi niçin terk ettin; zikirden niçin pişmanlık duydun? diye sordu

Adam,
-Ben sürekli diye zikrettim; fakat bir gün olsun 'tan “buyur kulum'' diye bir karşılık duymadım Ben bu işe layık olmadığımdan ve 'ın kapısından kovulmaktan korkuyorum, dedi
O zaman Hz Hızır (as) adamı şöyle uyardı:
-Senin demen, O'nun buyur kulum demesi dır O seni zikretmese sen O'nu hiç zikredemezdin Senin O'na kavuşma arzusu ile amel edip çırpınman O'nun tarafından sana verilmiş bir cezbedir O seni sevmese kendi yolunda koşturmazdı Senin 'tan korkun ve O'na duyduğun aşk, O'nun sana lütfüdür Senin her yâ Rabbi diye inleyişinde O da sana yönelir, seni dinler ve karşılık verir bir kulun kalbini bağlarsa, o kul 'ı zikredemez yolunu açmazsa, kul dua edemez Sen başına gelen bir dert içinde diyorsan, O sana kendisini zikrettirmek için bu derdi vermiştir Gaye seni kendisi ile meşgul etmektir Korkma, de Zikre ve duaya devam et Hiçbir zikir ve dua karşılıksız kalmaz Zerre kadar bir amel dahi zayi olmaz Firavun'a mal verdi, dert vermedi O da hiç inleyip zikretmedi 'ı zikrettiren dert, O'nu unutturan maldan ve sıhhatten daha hayırlıdır

Mesnevi Tercümesinden konuyu aktaran DSelvi:

"Kalp ya dertle ya da muhabbetle der 'a yönelir Kul bilmese de böyledirO'nu severek zikredenler şükretmiş olur,mükafat alır Yüce 'ı zikretmenin mükafatı, katında zikredilmek ve sevilmektir" der

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com