Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Siyasal Bilgiler / Hukuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ariyet, düzenleme, menkul, mukavelesi, rehni

Düzenleme Menkul Rehni ve Ariyet Mukavelesi

Eski 09-16-2010   #1
Şengül Şirin

Düzenleme Menkul Rehni ve Ariyet Mukavelesi

DÜZENLEME MENKUL REHNİ VE
ARİYET MUKAVELESİ

REHİN BORÇLUSU :
REHİN ALACAKLILARI :

Ben aşağıdaki imza ve mührün yazılı Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının bahşettiği selahiyetleri haiz İstanbul i Noteri mezuniyetine binaen daire yeminli başkâtibi İstanbul’da adresinde görevinin başında iken;

Yukarıda yazılı adreste mukim olduğunu söyleyen ve ibraz ettiği Trf Şb’den // tarihinde verilip tarihinde sayı ile değiştirilen fotoğraflı sürücü belgesine göre İstanbul, Sarıyer, cilt , sahife , kütük sayılarda kayıtlı ve 1955 yılında İstanbul’da ’den doğma oğlu hülasaten bir sureti çıkarılarak son sahifeye yazılan İstanbul Ticaret Sicili Memurluğu’nun sicili nosunda LİMİTED ŞİRKETİ namına imzaya yetkili olup şirket adına hareketle rehin borçlusu ve diğerlerinin gösterdikleri Trf Şb’den tarihinde verilip tarihinde değiştirilen sicil nolu sürücü belgesine göre Merkez, Mahallesi cilt , sahife , kütük sayılarda kayıtlı ve tarihinde ’dan doğma oğlu ile Fatih Nüfus İdaresi’nden tarihinde kayıt nosuna işlenerek değiştirilmek suretiyle verilen fotoğraflı ve seri nolu nüfusa göre , merkez, , cilt aile sıra sıra ’de sayılarda kayıtlı ve tarihinde dan doğma oğlu her ikisi –rehin alacaklısı– sıfatıyla bana müracaatla düzenleme şeklinde bir rehin ve ariyet sözleşmesinin tanzim ve tasdikini istediler, kendileri ile konuşarak okur yazar ve kanuni ehliyeti haiz olduklarını anladım Bunun üzerine arzu ve isteklerinin ne olduğunu sorduğumda, söze başlayarak dediler ki (Taraflardan ben münferid imzam ile temsil ve ilzama yetkili bulunduğum LİMİTED ŞİRKETİ namına hareketle şirketimizin sahibi bulunduğu:

a) 34 plakalı 1985 model 302 S tip şasi motor seri

b) 34 plakalı 1985 model e302 S tip şasi motor seri nolu Otobüs,

c) 34 plakalı Isuzu marka NPR tip şasi motor seri nolu 1990 model Otobüs,

d) 34 plakalı 1986 model Mercedes marka 302 S tip şasi motor seri nolu Klimalı Otobüs,
cem’an dört motorlu vasıtayı Medeni Kanun’un 853 ve müteakip maddeleri hükümleri dairesinde ve a // tarihine kadar rehin edip teslim ettim

Cevap : Düzenleme Menkul Rehni ve Ariyet Mukavelesi

Eski 09-16-2010   #2
Şengül Şirin

Cevap : Düzenleme Menkul Rehni ve Ariyet Mukavelesi

İşbu rehine karşı şirketimizin zimmetinde borçlu olduğu 200000-YTL (ikibin YTL)’yi muhtelif tarihlerde şirket namına belirtilen tarihe kadar taksitler halinde ödeyeceğimi ve bu müddet içerisinde her ne şekilde olursa olsun mezkûr motorlu vasıtaları şirket uhdesinden çıkarmayacağımı, başka bir borca karşılık göstermeyeceğimi ve rehin etmeyeceğimi, tediyeyi kolaylaştırmak zımnında yapılmış bulunan taksitlerden ikisinin vadesinde ödenmediği takdirde borcun tamamının muacceliyet kesbedeceğini ve alacaklıların rehin edilen malları paraya çevirmesine rıza ve muvafakatımın bulunduğunu beyan ve ikrar ederiz

2- Bizler ve LİMİTED ŞİRKETİ’nden alacağımızın teminatını teşkil etmek üzere şirketimize rehinettiği evsafları yukarıda yazılı dört kalem motorlu vasıtayı tesellüm ettik Borçlar Kanunu’nun 299 ve müteakip maddeleri hükümleri dairesinde ariyet olarak kullanmak üzere borçlu şirkete dört vasıtayı teslim ettik
Rehnin paraya çevrilmesi vesair haklarımızın kullanılmasında dört vasıtayı geri almak yetkimizin olacağını,

Ben münferid imzam ile temsile yetkili bulunduğum LİMİTED ŞİRKETİ namına tarafıma teslim edilen rehinli dört motorlu vasıtayı ariyet olarak tesellüm ettim Ve alacaklıların istediği an veya paraya çevrilmesi halinde menkul malları noksansız ve kusursuz kendilerine teslim edeceğimi, bu müddet içerisinde ariyet olarak şirketimiz tarafından kullanılan zaman içerisinde rehinli dört vasıta üzerinde vuku bulacak hasar ve zararın tamamen ve derhal tazmin ile mükellef olacağımı ve rehinli malların çalışır ve kusursuz ve eksiksiz halde tesellüm ettiğimi beyan ve ikrar ederim

3- Her iki taraf birlikte söz olarak işbu mukavelenin İstanbul Trafik Şubesi’ne tebliğ ile arabalar üzerine kayıt ve işaret ettirilip tescil edilmesine rıza ve muvafakatımızın bulunduğu beyan ve ikrar ederiz) diyerek sözlerini bitirdiler Verilen bu takriri arzu ve isteklerini aynen yazdırdığım bu sözleşmeyi okuyup imzalamaları için verdim Okudular, arzularına uygun olarak zaptolunduğunu beyan etmeleri üzerine mühürledik Bindokuzyüz doksandört yılı temmuz ayının onikinci günü /

REHİN BORÇLUSU
LİMİTED ŞİRKETİ

REHİNALACAKLILARI

NOTER

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com