Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
büyük, değillermiş, dinazorlar

Dinazorlar O Kadar Da Büyük Değillermiş!

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dinazorlar O Kadar Da Büyük Değillermiş!

Dinazorlar o kadar da büyük değillermiş!

Dinazorların aslında sanıldığı kadar dev olmadığı, Hollywood'un ve bilim dünyasının dinazorları biraz fazla abarttığı ortaya çıktı

Biliminsanları, dinazorların kütlelerinin hesaplanmasında kullanılan orijinal yöntemin hatalı olduğunu düşünüyor Hatanın sonucu olarak da bazı dinazorların olduklarından daha büyük gösterildiği ve kabul edildiği öne sürülüyor

Araştırmacılar sözgelimi dinazorların en büyüklerinden biri olduğuna inanılan Apatosaurus'un kabul edilen büyüklüğünün gerçeğin iki katı olduğunu tahmin ediyor

38 ton olduğu kabul edilen Apatosaurus'un gerçekte 18 ton olabileceği belirtiliyor

ABD'deki Colorado Üniversitesi'nden araştırmacı Dr Gary Packard, "Paleontologlar 25 yıldır istatiksel bir yöntemi kullanarak dev dinazorlarının ağırlıklarını belirlemeye çalıştı Veriler yeniden değerlendirildiğinde, bu istatistiksel yöntemde ciddi bir hata olduğunu ve dev dinazorların muhtemelen gerçekte inanılanın yarısı ağırlığında olduğunu görüyoruz" diye konuştu

Kullanılan yöntemdeki 'referans örnek' 33 dört ayaklı memeli türünden oluşuyordu Biliminsanları şimdi yöntemde dinazorların çok uzun olduğunu öngören logaritmalar dahil olmak üzere birtakım matematiksel hatalar yapıldığını belirtiyor

Yeni hesaplamalar sonucunda sözgelimi Styracosaurus'un 4 bin 200'den 3 bin 300 kiloya, Diplodocus'un 5 bin 500'den 4 bin kiloya düştüğü belirtiliyor

Ajanslar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com