Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayetleri, haftanın

Cevap : Haftanın Ayetleri

Eski 07-05-2009   #76
Cloud

201 - Huzeyfe ve Ebu Mes'ud el-Bedri (radiyallahu anh) Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in söyle söylediğini işittiklerini anlatır: "Sizden önce yasamış olan birisine, ruhunu kabzetmek üzere melek gelmiş idi, sordu:
"-Bir hayır işledin mi?" Adam:
"-Bilmiyorum" diye cevapladı Kendisine tekrar:
"-Hele bir düşün (belki hatırlarsın) dendi Adam:
"-Bir şey hatırlamıyorum, ancak dünyada iken, insanlarla alış-veriş yapardım Bu muamelelerimde zengine ödeme müddetini uzatır, fakire de (ödeme islerinde müsamaha ve bazı eksikliklerini bağışlamak suretiyle) kolaylık gösterirdim" dedi
Allah onu (bu kadercik iyiliği sebebiyle affedip) cennetine koydu"
Buhari, Buyu 17-18, Enbiya 50, Istikraz 5; Muslim, Musakat 26-31, (1560)

1963 - "Fahişe bir kadın, sıcak bir günde, bir kuyunun etrafında dönen bir köpek gördü, susuzluktan dilini çıkarmış soluyordu Kadıncağız mestini çıkararak (onunla su çekip köpeği suladı) Bu sebeple kadın mağfiret olundu"
Muslim, Tevbe 155, (2245)

4121 - Hz Ebu Bekr radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Kötü muamele sahibi cennete giremez"
Tirmizi, Birr 29, (1947)

5815 - Hz Ebu Zerr radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Her nerede olursan ol Allah'tan ittika et ve kötülüğün arkasından iyilik yap, bu onu yok eder İnsanlara iyi ahlakla muamele et"
Tirmizi, Birr 55, (1988)

4641 - Tirmizi'nin bir rivayetinde soyle burulmuştur: "Kardeşine karsı izhar edeceğin tebessümün bir sadakadır Emr-i bi'l-ma'rufun ve nehy-i ani'l-munkerin sadakadır Yolunu kaybeden kimseye yolu gösterivermen sadakadır; gözü sakat kimse için görüvermen sadakadır; yoldan tas, diken, kemik (gibi şeyleri) kaldırıp atman sadakadır; kovandan kardeşinin kovasına su boşaltman sadakadır"
Tirmizi, Birr 36, (1957)

191 - Adiy Ibnu Hatim (radiyallahu anh) anlatıyor: Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Sizden herkese Rabbi, aralarında bir tercüman olmaksızın, doğrudan doğruya hitaba edecektir Kişi o zaman ateşe karşı bir kurtuluş yolu bulmak üzere sağına bakar, hayatta iken gönderdiği hayır amellerden başka bir şey göremez Soluna bakar, orada da hayatta iken islediği kötü amellerden başka birsek göremez Ön cihetine bakar Karşısında kendini beklemekte olan ateşi görür Ey bu dehşetli güne inanan mu'minler! yarım hurma ile de olsa kendinizi ateşten koruyun Bunu da bulamazsanız güzel bir sözle koruyun"
Buhari, Rikak 49, 51, Tevhid 36, 24, Zekat 9, Menakib 25, Edeb 34; Muslim, Zekat 67, (1016); Timizi, Kiyamet 1, (2427)

Eski 07-05-2009   #77
Cloud

MAĞARA ASHABININ KISSASI

4960 - ibnu Ömer radiyallahu anhuma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Sizden önce yasayanlardan uç kişi yola çıktılar (Aksam olunca) geceleme ihtiyacı onları bir mağaraya sığındırdı ve içine girdiler Dağdan (kayan) bir tas yuvarlanıp, mağaranın ağzını üzerlerine kapadı Aralarında:
"sizi bu kayadan, Salih amellerinizi şefaatçi kılarak Allah'a yapacağınız dualar kurtarabilir!" dediler Bunun üzerine birincisi söyle dedi:
"Benim yaslı, ihtiyar iki ebeveynim vardı Ben onları çok kollar, aksam olunca onlardan önce ne ailemden ne de hayvanlarımdan hiçbirini yedirip içirmezdim Bir gün ağaç arama isi beni uzaklara attı Eve döndüğümde ikisi de uyumuştu Onlar için sütlerini sağdım Hala uyumakta idiler Onlardan önce aileme ve hayvanlarıma yiyecek vermeyi uygun bulmadım, onları uyandırmaya da kıyamadım Geciktiğim için çocuklar ayaklarımın arasında kıvranıyorlardı Ben ise sut kapları elimde, onların uyanmalarını belliyordum Derken şafak soktu:
"Ey Allahım! Bunu senin rızan için yaptığımı biliyorsan, bizim yolumuzu kapayan su tastan bizi kurtar!"
Tas bir miktar acildi Ama çıkacakları kadar değildi
İkinci şahıs söyle dedi: "Ey Allahım! benim bir amca kızı vardı Onu herkesten çok seviyordum Ondan kam almak istedim Ama bana yüz vermedi Fakat gün geldi kıtlığa uğradı, bana başvurmak zorunda kaldı Ona, kendisini bana teslim etmesi mukabilinde yüzyirmi dinar verdim; kabul etti Arzuma nail olacağım sırada:
"Allah’ın mührünü, gayr-i meşru olarak bozman sana haramdır!" dedi Ben de ona temasta bulunmaktan kaçındım ve insanlar arasında en çok sevdiğim kimse olduğu halde onu bıraktım, verdiğim altınları da terk ettim
Ey Allah’ım, eğer bunları senin rıza-yı şerifin için yapmışsam, bizi bu sıkıntıdan kurtar"
Kaya biraz daha acildi Ancak onlar çıkabilecek kadar açılmadı Uçuncu şahıs dedi ki:
"Ey Allahım, ben isçiler çalıştırıyordum Ücretlerini de derhal veriyordum Ancak bir tanesi (bir farsak pirinçten ibaret olan) ücretini almadan gitti Ben de onun parasını onun adına isletip kar ettirdim Öyle ki çok mali oldu Derken (yıllar sonra) çıkageldi ve:
"Ey Abdullah! bana olan borcunu öde!" dedi Ben de:
"Bütün su gördüğün sığır, davar, deve ve köleler senindir Git bunları al otur!" dedim Adam:
"Ey Abdullah, benimle alay etme!" dedi Ben tekrar:
"Ben kesinlikle seninle alay etmiyorum Git hepsini al otur!" diye tekrar ettim Adam hepsini aldı oturdu
"Ey Alladım, eğer bunu senin rızan için yaptıysam, bize su halden kurtuluş nasip et!" dedi Kaya acildi, çıkıp yollarına devam ettiler"
Buharı, Enbiya 50, Buyu' 98, Icare 12, Hars 13, Edeb 5; Muslim, Zikr 100, (2743); Ebu Davud, Buyu' 29, (3387)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #78
Cloud

KUR'AN

412 - Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatıyor: Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Bir grup, Kitabullah'ı okuyup ondan ders almak üzere Allah’ın evlerinden birinde bir araya gelecek olsalar, mutlaka üzerlerine sekinet iner ve onları Allah’ın rahmeti burur Melekler de kanatlarıyla sararlar Allah, onları, yanında bulunan yüce cemaatte anar"
Ebu Davud, Salat 349, 1455 H; Tirmizi, Kira'at 3, 2946 H; Muslim, Zikir 38, 2699 H; Ibnu Mace, Mukkaddime 17, 225 H

6009 - Mus'ab İbnu Sa'd'in babası anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "En hayırlılarınız Kur'an'ı öğrenen ve öğretenlerdir"

415 - Ibnu Mes'ud (radiyallahu anh) anlatiyor: "Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'i dinledim, şöyle diyordu: "Kur'an-ı Kerim'den tek harf okuyana bile bir sevap vardır Her hasene on misliyle (kayda geçer) Elif-Lam-Mim bir harftir demiyorum Aksine elif bir harf, lam bir harf ve mim de bir harftir"
Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 16, 2912 H

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #79
Cloud

MUSİBET

4662 - Hz Enes radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Mukafatın büyüklüğü belanın büyüklüğü ile (orantılıdır) Allah bir cemaati sevdi mi onları musibete müptela eder Kim bundan razı olursa Allah da ondan razı olur, kim de razı olmazsa Allah da ondan razı olmaz"
Tirmizi, Zuhd 57, (2398)

HASTALIK VE MUSIBETLER

4658 - Ebu Hureyre ve Ebu Said radiyallahu anhuma'nın anlattıklarına göre, Resulullah aleyhissalatu vesselam söyle buyurmuştur:
"Mü'min kişiye bir ağrı, bir yorgunluk, bir hastalık bir üzüntü hatta bir ufak tasa isabet edecek olsa, Allah onun sebebiyle mu'minin günahından bir kısmını mağfiret buyurur"
Buhari, Marda 1; Muslim, Birr 52, (2573); Tirmizi, Cenaiz 1, (966)

10 - Suheyb Ibnu Sinan (radiyallahu anh) anlatiyor: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) söyle buyurdular: "Mü'min kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır! Zira her isi onun için bir hayırdır Bu durum, sadece mü'mine hastır, başkasına değil: Ona memnun olacağı birşey gelse şükreder, bu ise hayirdir; bir zarar gelse sabreder bu da hayırdır"
Muslim, Zuhd 64, (2999)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #80
Cloud

MÜCEDİT

5541 - Hz Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Muhakkak ki, Allah bu ümmet için, her yüz senenin basında, kendisine dini tecdide edecek kimse(ler) gönderecektir"
Ebu Davud, Melahim 1, (4391)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #81
Cloud

Dünya'da herşeyin/ herkes'inbir kimliği olduğu gibi müslüman'ın da bir kimliği olmak zorundadır Bu kimlik sayesinde Müslüman diğer insanlardan ayrılır,bu kimlik sayesinde öküz altında buzağı arayanların kalpleri ferahlayacak, çekebilirlerse bir oh diyebileceklerdirBakalım bir müslüman'ın kimliği nasıl olmalı

1) Doğarken İslam fıtratı üzere doğup, adı ALLAH (Celle celaluhu) tarafından konulan, (hac / 79)
2) Yapacağı bütün işler,vazifeler Kur'an tarafından açıklanarak,ciddi bir Müslüman olduğu gösterilen, (nur / 62)
3) Peygamber'imizin (salllallahu aleyhi ve sellem) getirdiği her şeyi kabul edip,yasakladığu şeylerden kaçınan, (haşr / 7)
4) Sımsıkı tutulacak kulpun Kur'anı kerim olduğuna iman eden, ( al-i İmran / 103)
5) Nizalı, cekişmeli mes'elelerini, her türlü işlerini sadece ve sadece Kur'an ve sünnete götüren (nisa / 59)
Hareketli, dinamik ruhlu istikbale ümitle bakan bir ALLAH (Celle celaluhu) adamıdır

6) Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) den başka birini hakem olarak kabul etmeyen (nisa / 65)
7) Hakimiyet hakkının sadece ALLAH (Celle celaluhu) ait olduğunu kabul eden (Yusuf / 40)
8 ) Hiçbir cahiliyet hükmünü kabul etmeyip, itibar etmeyen (maide / 50)
9 ) Emredici olarak sadece ALLAH'ı (Celle celaluhu) tanıyan (a'raf / 54)
10 ) Kitabın tamamına iman edip bütününün hayata hakim kılınmasını Hakk emri kabul eden (bakara / 8 )
Temiz ruhlu, hoş kokulu ALLAH (Celle celaluhu) taraftarı olan biridir

11 ) Siyonist güçleri, dost, emir, veli kabul etmeyen (maide / 51 )
12 ) Dinini oyuncak ve eğlence yerine koyanları reddeden (maide / 57 )
13 ) Tanrı ismini paravana edip o isim ile ALLAH'a (Celle celaluhu) dua etmeyen (a'raf / 180 )
14 ) Hastalandığında şifa'yı sadece ALLAH'tan (Celle celaluhu) bekleyen (isteyen) (şuara / 79 )
15 ) Tağuta kesinkes dua etmeyen (ra'd / 18 )
Hedefini tesbit etmiş,stratejisini çizmiş hedefe doğru yol alan bir ALLAH (Celle celaluhu) dostudur

16 ) ALLAH (Celle celaluhu) yolundaki cihadı hiçbir şeye tercih etmeyen (tevbe / 24 )
17 ) Tağut'un önünde muhakeme olmayı reddeden (nisa / 60 )
18 ) Sadece ALLAH'tan (Celle celaluhu ) korkan (çekinen) (ahzab / 39 )
19 ) ALLAH'ın (Celle celaluhu) hükmünü dinleyince dinledik ve itaat ettik diyen (nur / 51 )
20 ) İslam'ın dışında kalmış bir yolla islam'a hizmet etmeyen ( al-i İmran / 85 )
Akıllı, nakle aklını teslim etmiş, vahyin gölgesinde yaşamak isteyen bir ALLAH (Celle celaluhu) kuludur

21 ) ALLAH (Celle celaluhu) ve resulunün hükmüne itiraz etmeyi aklından bile geçirmeyen (ahzab / 36 )
22 ) İnandık demekle her türlü vazifesinin bittiğine inanmayan (ankebut / 2-3 )
23 ) İmanını zulüm ve şirke bulaştırmayan (en'am / 82 )
24 ) Müslüman olmakla iftihar eden (fussilet / 33 )
25 ) ALLAH (Celle celaluhu) ve resulü ile harb ilan eden faiz belasından uzak duran ( bakara / 278 )
Cihad ruhlu, ibn-i erkam evinin muhtevasına aşık bir garib kuldur

26 ) Dünya'ya gönderilişin gerçek sebebini ibadette bulan ( zariat / 56 )
27 ) Din tamamen ALLAH'ın (Celle celaluhu) oluncaya kadar küfürle savaş içerisinde olan (enfal / 30 )
28 ) İyilerin ve iyiliklerin yanında kalıp, münkere ve münker davetçilerine meydan okuyan (al-i İmran / 104 )
29 ) Cahil,müşrik ve kafirlerin peşine ve fikrine takılmayan (en'am / 116 )
30 ) Yetimin malını koruyan ( isra / 34 )
Beşinçi devrenin kapısının önünde bekleyen bir ALLAH (Celle celaluhu) askeridir

31 ) Zan ve şüphe ile hareket etmeyen ( yunus / 36 )
32 ) Helal ve haram kılma yetkisinin sadece ALLAH'a (Celle celaluhu) ait olduğuna inanan ( tevbe / 31 )
33 ) Mü'minleri bırakıp da kafirlerle dostluk kurup, işbirliği yapmayan ( maide / 51 )
34 ) Bey'at bağı boynunda olduğu halde Müslüman oluşunun ve Müslüman kalışının mücadelesini veren ( nisa / 59 )
35 ) Tağutun yolunda savaşanlarla savaşan ( nisa / 76 )
Dar'un nedve mahiyetinde olan her şeye karşı çıkan bir mücahid'dir

36 ) Dininden dönerek mürted olmayan ( maide / 54 )
37 ) ALLAH (Celle celaluhu) ve resulüne muhalefet eden hiçbir ferdi ve topluluğu sevmeyen ( mücadele / 22 )
38 ) Dost olarak ALLAH'ı (Celle celaluhu) resulünü (sallallahu aleyhi ve sellem) bir de ilahi emirleri ayırt etmeksizin hepsine boyun eğen mü'minleri seven ( maide / 55 )
39 ) Küfrü sevenlerden birini (velev küfrü seven babası dahi olsa) sezerse derhal irtibatı kesen ( tevbe / 23 )
40 ) Mü'min'lere karşı mütevazi, kafirlere karşı onurlu ve şiddetli olan ( maide / 54 )
Din, akıl, nesil, can, ve mal güvenliği sağlanmadıkça adalet ve huzurun gelemeyeceğine inanan bir ALLAH (Celle celaluhu) askeridir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #82
Cloud

بِسْـــــــــــــــــــــ ـمِ اﷲِارَّ�*ْمَنِ ارَّ�*ِيم
"Bir selam ile selamlandığınız zaman siz de ondan daha güzeli ile selamlayın;
yahut aynı ile karşılık verin Şüphesiz Allah, herşeyin hesabını arayandır"
(Nisa Sûresi, 86 Âyet)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #83
Cloud

"Şüphesiz ki Allah'a isyandan sakınanlar, Rablerinin kendilerine
verdiğini alarak cennetlerde ve pınar başlarında bulunacaklar
Kuşkusuz onlar, bundan önce dünyada güzel davrananlardı"
(Zâriyât Sûresi, 15-16 Âyetler

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #84
Cloud

"Her can ölümü tadacaktır Kıyâmet günü ecirleriniz size eksiksiz verilecektir
Kim ki hemen ateşin elinden çekilip kurtarılır da cennete sokulursa, işte o,
kurtuluşa ermiştir Dünyâ hayâtı, aldatıcı zevkten başka bir şey değildir"
(Âli İmrân Sûresi, 185 Âyet)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #85
Cloud

"Sabırla, namazla Allah'tan yardım dileyin, şüphesiz bu,
Allah'a saygı gösterenlerden başkasına ağır gelir"
(Bakara Sûresi, 45 Âyet)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #86
Cloud

"Biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik;
fakat insanların çoğu bunu bilmezler"
(Sebe Sûresi, 28 Âyet)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #87
Cloud

بِسْـــــــــــــــــــــ ـمِ اﷲِارَّ�*ْمَنِ ارَّ�*ِي
"Görmediniz mi Allah, göklerde ve yerde bulunan şeyleri size boyun eğdirdi
ve size görünür-görünmez nimetlerini bol bol verdi? Yine de insanlardan kimi var ki
ne bilgisi, ne yol göstereni ve ne de aydınlatıcı bir Kitabı olmadan Allah hakkında tartışır"
(Lokman Sûresi, 20 Âyet)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #88
Cloud

بِسْـــــــــــــــــــــ ـمِ اﷲِارَّ�*ْمَنِ ارَّ�*ِي
"İnkâr edenler, ne yüzlerinden ne de sırtlarından ateşi savamayacakları
ve yardım da olunmayacakları zamanı bir bilselerdi"
(Enbiyâ Sûresi, 39 Âyet)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #89
Cloud

"Devenin nasıl yaratıldığına, göğün nasıl yükseltildiğine,
dağların nasıl dikildiğine, yeryüzünün nasıl yayıldığına bir bakmazlar mı?"
(Gâşiye Sûresi, 17-20 Âyetler)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #90
Cloud

"Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri,
fenalık ve azgınlığı da yasaklar O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor"
(Nahl Sûresi, 90 Âyet)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com