Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayetleri, haftanın

Cevap : Hatırlanması Gereken Ayetler....!

Eski 07-04-2009   #61
Cloud

Gıybet

4292 - Hz Aişe radiyallahu anha anlatıyor: "Ey Allah’ın Resulü, sana Safiyye'deki şu şu hal yeter!" demiştim (Bundan memnun kalmadı ve
"Öyle bir kelime saffettin ki, eğer o denize karıştırılsaydı (denizin suyuna galebe calip) ifsad edecekti" buyurdu Hz Aişe ilaveten der ki: "Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam'a bir insanın (tahkir maksadiyla) taklidini yapmıştım Bana hemen sunu söyledi:
"Ben bir başkasını (kusuru sebebiyle söz veya fiille) taklide etmem Hatta (buna mukabil) bana, şu şu kadar (pek çok dünyalık) verilse bile!"
Ebu Davud, Edeb 40, (4875); Tirmizi, Sifatu'l-Kiyame 52, (2503, 2504)

4295 - Sa'id Ibnu Zeyd radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Ribanın en kötüsü, haksız yere müslümanın ırzını (manevi şahsiyetini) rencide etmektir"
Ebu Davud, Edeb 40, (4876)

4293 - Hz Enes radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Miraç gecesinde, bakir tırnakları olan bir kavme uğradım Bunlarla yüzlerini (ve göğüslerini) tırmalıyorlardı
"Ey Cebrail! Bunlar da kim?" diye sordum
"Bunlar, dedi, insanların etlerini yiyenler ve ırzlarını (şereflerini) pay imal edenlerdir"
Ebu Davud, Edeb 40, (4878, 4879)

4291 - Hz Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Gıybetin ne olduğunu biliyor musunuz?"
"Allah ve Resulü daha iyi bilir!" dediler Bunun üzerine:
"Birinizin, kardeşini hoşlanmayacağı şeyle anmasıdır!" açıklamasını yaptı Orada bulunan bir adam:
"Ya benim söylediğim anda varsa, (Bu da mi gıybettir?)" dedi Aleyhissalatu vesselam:
"Eğer söylediğin onda varsa gıybetini yapmış oldun Eğer söylediğin onda yoksa bir de bühtanda (iftirada) bulundun demektir"
Ebu Davud, Edeb 40, (4874); Tirmizi, Birr 23, (1935); Muslim, Birr 70, (2589)

4298 - Hz Huzeyfe raadiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Kattat (söz taşıyan) cennete girmeyecektir"
Buhari, Edeb 50, Muslim, Iman 169, (105); Ebu Davud, Edeb 38, (4771); Tirmizi, Birr 79, (2027)

Eski 07-04-2009   #62
Cloud

GÜNAH HARAM

802 - Ibnu Abbas (radiyallahu anhuma) demiştir ki: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdu ki: "Allah ademoğluna zinadan nasibini yazmıştır Bu mutlaka ona ulaşacaktır: "Gözlerin zinası nazardır, dilin zinası konuşmaktır Nefis de temenni eder ve iştah duyar Ferc de bunu tasdik veya tekzib eder"
Buhari, isti'zan 12, Kader 9; Muslim, Kader 20, (2657); Ebu Davud, Nikah 44, (2152)

7259 - Ebu Zerr radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Bir ayet biliyorum Eğer insanların hepsi onu tutsaydılar hepsine kafi gelirdi"Ashaba: "Ey Allah’ın Resulü, bu hangi ayettir?" dediler, Aleyhissalatu vesselam: "Ve kim Allah'tan korkarsa, ALLAH o kimseye (darlıktan genişliğe) bir çıkış yolu ihsan eder" (Talak 2) ayetini okudu"

826 - Hz Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) kadınlarla biatı (elle musafaha etmeden) sözle yapıyor ve şu âyette belirtilen şartları koşuyordu: "Allah'a hiçbir şeyi eş tutmamaları, hırsızlık yapmamaları, zinâ etmemeleri, evlâtlarını öldürmemeleri, elleriyle ayakları arasında bir iftira düzüp getirmeleri, (emredilecek) herhangi bir iyilik hususunda sana âsi olmamaları" (Mümtahine,12) HzPeygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in eli, mâlik olmadığın hiçbir kadının eline asla değmedi Kadınlar, bu şartları kendi sözleri ile ikrar edince, Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Artık gidin, sizinle biat ettik" derdi (ve musafahada bulunmadan onlarla biatını tamamlardı) Hayır, Allah'a yemin olsun, asla onun eli hiçbir kadının eline değmedi Fakat kadınlarla sözle biat akdi yaptı"

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-04-2009   #63
Cloud

1556 - Hz Ali (radıyallahu anh) anlatıyor:
"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) Arafat'ta vakfe yaptı ve: "Burası Arafat'tır, vakfe yeridir, Arafat'ın her yeri vakfe yeridir" dedi

Sonra güneş batar batmaz ifâza yaptı (Arafat'ı terketti) Devesinin terkisine Üsâme İbnu Zeyd (radıyallahu anhümâ)'i bindirdi Efendimiz (aleyhissalâtu vesselâm), -halk sağında ve solunda (develere telâşla vururlarken) onlara dönüp bakmadan her zamanki sükun ve rıfk hâlini koruyarak eliyle işaret edip: "Ey insanlar! Sakin olun" diyordu
Sonra Cem'e (Müzdelife'ye) geldi Orada iki namazı da (akşam ve yatsı) beraberce kıldırdı Sabah olunca Kuzah tepesine gelip üzerinde vakfe yaptı
"Burası Kuzeh'dir, vakfe yeridir Cem'in tamamı vakfe yeridir!"dedi Sonra oradan ayrıldı, Muhassır vâdisine geldi Devesine vurdu Deve dört nala koşarak vâdiyi geçti Orada durup, amcası Abbâs (radıyallahu anh)'ın oğlu Fazl'ı devesinin terkisine aldı
Oradan Cemretu'l-Akabe'ye geldi ve taşlama yaptı Sonra menhara (kesim yerine) geldi:
"Burası menhardır (kurbanlarımızı keseceğimiz yer), Mina'nın her tarafı menhardır" buyurdu Has'am kabilesinden genç bir kadın gelerek:
"Ey Allah'ın Resûlü! Babam yaşlanmış bir ihtiyardır, Allah'ın hacc farizası kendisine terettüp etmektedir Ben ona bedel hacc yapabilir miyim?" diye bir suâl sordu Resûlullah (aleyhissalâtu vesselàm):
"Babana bedel hacc yap!"cevabını verdi Bu sırada eliyle, devenin terkisinde bulunan Fazl'ın başını büktü Amcası Abbâs (radıyallahu anh):
"Ey Allah'ın Resûlü! Amcanın oğlu Fazl'ın başını niye büktün?" diye sordu
"İkisini de birer genç görüyorum Onlar hakkında şeytanın şerrinden emin değilim!" dedi Derken bir adam daha gelip:
"Ey Allah'ın Resûlü, ben traş olmazdan önce ifâza tavafını yaptım!" dedi
"Traş da ol, bunda mahzur yok!" cevabını aldı Derken bir başkası daha gelip:
"Ey Allah'ın Resûlü, ben taşlama yapmazdan önce kurbanımı kesmiş bulundum!" dedi
"Taşlarını da at, bunda bir mahzur yok!" cevabını aldı Sonra Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) Beytullah'a geldi, onu tavaf etti, sonra zemzem'e geldi ve:
"Ey Abdulmuttaliboğulları, eğer halk size bunun üzerine galebe etmeyecek olsa mutlaka çekerdim" dedi"
Tirmizî, Hacc 54, (885)
1525 - İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: ’’ Fadl İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ), Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın terkisinde idi Has'ame'den bir kadın birşeyler sormak istiyordu Fadl, kadına, kadın da Fadl'a bakmaya başladı Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) eliyle Fadl'ın başını öbür istikâmete çevirdi Kadın:
"Ey Allah'ın Resûlü, Allah'ın kullarına yazdığı hacc farizası yaşlı ve ihtiyar babama ulaştı Ancak o, bineğin üzerinde durabilecek halde bile değil Ben ona bedel hacc yapabilir miyim?" dedi Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) :
"Evet!" dedi Bu hâdise, Veda haccında cereyan etti"
Buhârî, Hacc ı, Cezâu's-Sayd 23, 24, isti'zâzı 2; Müslim, Hacc, 407, 408, (1334,1335); Muvatta, Hacc 97, (1, 359); Tirmizî, Hacc 85, (928); Ebü Dâvud, Menâsik 26, (1809); Nesâî, Hacc 9,11,12, (5,117,118)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-04-2009   #64
Cloud

669 - Ibnu Abbas (radiyallahu anhuma) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in arkasında çok güzel bir kadın namaz kılıyordu Cemaatten bazıları onu görmemek için ön safa kaçıyor, (münafık ve cahil takımından) bazıları da en arka safa geliyor, rükuya vardığı zaman koltuğunun altından ona bakıyordu Bu durum üzerine Cenaba-i Hakk şu ayeti indirdi: "Andolsun, sizden öne geçenleri de biz biliriz, geri kalanları da biz biliriz" (Hicr, 24)
Nesai, Imamet (2, 118); Tirmizi Tefsir, Hicr, (3122)

3409 - Hz Cerir radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'a ani bakıştan sordum Bana:
"Nazarını hemen çevir!'' buyurdu''
Muslim, Adab 45, (2159); Ebu Davud, Nikah 44, (2159); Tirmizi, Edeb 29, (2777)

58 - Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatiyor: "Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: " Benim misalimle sizin misaliniz, şu temsile benzer: Bir adam var ateş yakmış Ateş etrafı aydınlatınca, pervaneler (gece kelebekleri) ve aydınlığı seven bir kısım hayvanlar bu ateşe kendilerini atmaya başlarlar Adamcağız onları kurtarmaya çalışır Ancak hayvanlar galebe çalarak çoklukla ateşe atılırlar Ben ateşe düşmemeniz için belinizden yakalıyorum, ancak siz ateşe ateşe koşuyorsunuz"
Buhari, Rikak 26, Enbiya 40; Muslim, Fezail 17, (2284); Tirmizi, Emsal 7, (2877)

2170 - ibnu Abbas (radiyallahu anhuma) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) söyle buyurdular: "Bir erkek, yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın!"

5822 - Ukbe İbnu Amir radiyallahu anh anlatıyor: "Bir gün: "Ey Allah’ın Resulü! Kurtuluşumuz nasıl olacak?" diye sormuştum, söyle cevap verdiler: "Dilini tut, evini genişlet, günahlarına da ağla!"
Tirmizi, Zuhd 61, (2408)

1941 - Yine Ebu Said (radiyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Dünya tatlı ve hoştur Allah sizi ona varis kılacak ve nasıl hareket edeceğinize bakacaktır Öyleyse dünyadan sakinin, kadından da sakinin! Zira Beni İsrail’in ilk fitnesi kadın yüzünden çıkmıştır"
Muslim, Zikr 99, (2742); Tirmizi, Fiten 26, (2192); Ibnu Mace, Fiten 19, (4000)
Muslim'in bir rivayetinde: "Kendinden sonra erkeklere, kadından daha zararlı bir fitne bırakmadım" buyurulmustur"

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-04-2009   #65
Cloud

7163 - Ebu Sa'id radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Her sabah mutlaka iki melek nida eder: "Kadından vay erkeğin haline!" ve "Erkekten vay kadının haline!"

3410 - Hz Bureyde radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam Hz Ali radiyallahu anh'a buyurdular ki:
"Ey Ali, bakışına bakış ekleme Zira ilk bakış sanadır, ama ikinci bakış aleyhinedir"
Tirmizi, Edeb 28, (2778); Ebu Davud, Nikah 44, (2149)

857 - Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatiyor: "Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdu ki: "Kul bir hata yaptığı zaman kalbinde siyah bir iz meydana gelir Eğer kişi, o hatadan nefsini uzaklaştırır, af talebe eder ve tövbede bulunursa kalbi cilalanarak (leke silinir) Bilakis, aynı günahı işlemeye devam ederse, kalpteki leke artırılır Hatta bir zaman gelir, kalbi tamamen kaplar İste bu durum Cenab-i Hakk'ın: "Bilakis, onların irtikab ede geldikleri, kalplerini paslandırmıştır" (Mutaffifin 14) mealindeki ayette zikrettiği pastır"
Tirmizi, Tefsir, Mutaffifin (3331); Ibnu Mace, Zuhd 29, (4244)

5897 - Yine Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Ümmetimin hepsi affa mahzar olacaktır, günahı aleni isleyenler hariç Kişinin geceleyin işlediği kötü bir ameli Allah örtmüştür Ama, sabah olunca o: "Ey falan, bu gece ben şu şu işleri yaptım!" der Böylece o, geceleyin Allah kendini örtmüş olduğu halde, sabahleyin, üzerindeki Allah’ın örtüsünü açar İste bu, günahı aleni işlemenin bir çeşididir"
Buhari, Edeb 60; Muslim, Zuhd 52, (2990)

27 - Ebu Hureyre anlatıyor: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdu ki: "İman, yetmiş küsur şubedir Haya imandan bir şubedir"
Buhari, Iman 3; Muslim, Iman 57-38, (35-36); Ebu Davud, Sunnet 1"

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-04-2009   #66
Cloud

976 - Ibnu Abbas (radiyallahu anhuma) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in söyle söylediğini işittim:
"İki göz vardır, onlara ateş değemez: Allah için ağlayan göz ile, Allah yolunda uyanık sabahlayan göz"
(Tirmizi, Fedailu'l-Cihad 7, (1632)

KİFL KISSASI

4961 - İbnu Ömer radiyallahu anhuma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Sizden önce yasayanlar arasında Kil adında biri vardı Bildiğinden hiç şaşmazdı İhtiyaç içinde olduğunu bildiği bir kadına gelerek, altmış dinar verdi Kadından kam almak üzere teşebbüse geçince kadın, titredi ve ağladı "Niye ağlıyorsun?" diye sorunca, kadın:
"Bu benim hiç yapmadığım (haram) bir amel Bu günaha beni razı eden de fakrımdır!" dedi Adam da:
"Yani sen simdi Allah korkusuyla mi ağlıyorsun? Öyleyse, Allah'tan korkmaya ben senden daha layıkım! Haydi git, verdiğim para da senin olsun Vallahi ben bundan böyle Allah'a hiç asi olmayacağım!" dedi Adam o gece oldu Sabah, kapısında su yazılı idi:
"Alan Kifl'i affeti etti!"
Halk bu duruma sasırdı kaldı Allah o devrin peygamberine Kifl'in durumunu vahyen bildirinceye kadar şaşkınlık devam etti"
Tirmizi, Kiyamet 49, (2498)

670 - Abu Saik (radiyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam): "Müminin ferasetinden kaçının çünkü o Allahu Teala'nın nuruyla bakar" buyurup sonra su ayeti okudular: "Elbette bunda fikr u firaseti olanlar için ibretler vardır" (Hicr, 75)
Tirmizi, Tefsir, Hicr, (3125)

2090 - Hz Aişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: "Bir kadın, perde gerisinden Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a eliyle bir mektup uzattı Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) elini derhal geri çekip:
"Ne bileyim, bu el kadın eli midir, erkek eli midir?" buyurdu Kadıncağız:
"Kadın elidir!" deyince Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):
"Sen kadın olsaydın, tırnaklarının rengini değiştirirdin" buyurdu Bununla kına yakmayı kastetmişti"
Ebü Dâvud, Tereccül 4, (4166); Nesâi, Zinet 18, (8,142)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-04-2009   #67
Cloud

3414 - Ümmu Seleme radiyallahu anha anlatıyor: "Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam'in yanında idim Yanında Meymune Bintu'I-Haris radiyallahu anha da vardı (Bu esnada) Ibnu Ummi Mektum bize doğru geliyordu -Bu vak'a, tesettürle emredilmemizden sonra idi- ve yanımıza girdi Resulullah aleyhissalatu vesselam bize:
"Ona karsı örtünün!'' emretti Biz:
"Ey Allah’ın resulü! O, ama ve bizi görmeyen (ve varlığımızı tanımayan) bir kimse değil mi?'' dedik Bunun üzerine:
"Siz de mi körlersiniz, siz onu görmüyor musunuz?" buyurdu"
Ebu Davud, Libas 37, (4112); Tirmizi, Edeb 29, (2779)

507 - İbnu Mes'ud (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Şeytan da, melek de insanoğluna sokularak onun kalbine birtakım şeyler atarlar Şeytanın işi kötülüğe çağırmak, sonu fena ve zararlı olan şeylere teşvik etmek ve hakkı yalanlamak, haktan uzaklaştırmaktır Meleğin işi hak ve hayra, iyiliğe çağırmak ve kötülükten uzaklaştırmaktır Kim içinde hakka, hayıra, iyiliğe çağıran bir ses duyarsa bilsin ki bu Allah'tandır ve hemen Allahu Teala'ya hamdetsin Kim de içinde şerr ve inkâra çağıran bir fısıltı duyarsa ondan uzaklaşsın ve hemen şeytandan Allah'a sığınsın" Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bu sözlerine şu meâldeki âyeti ekledi: "Şeytan sizi fakir olacaksınız diye korkutur, size cimriliği emreder" (Bakara 268)
Tirmizî, Tefsir, (2991)

4645 - Hz Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Yedi kişi var, Allah onları hiçbir gölgenin olmadığı Kıyamet gününde kendi gölgesinde gölgeler:
-Adil imam,
-Allah'a ibadet içinde yetişen genç,
-Tekrar dönünceye kadar kalbi mescide bağlı olan kimse,
-Allah için birbirlerini seven, Allah rızası için bir araya gelip, Allah rızası için ayrılan iki kişi,
-Güzel ve makam sahibi bir kadın tarafından davet edildiği halde; "Ben Allah'tan korkarım" deyip icabet etmeyen kimse,
-Allah’ı tek başına zikrederken gözlerinden yaş boşanan kimse"
Buharı, Ezan 36, Zekat 16, Rikak 24, Hudud 19; Muslim 91, (1031); Muvatta 14, (952, 953); Tirmizi, Zuhd 53, (2392); Nesai, Kudat 2, (8, 222, 223)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-04-2009   #68
Cloud

HAYIRLI SEVGİ

3318 - Hz Ebu Zerr (radiyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Amellerin en faziletlisi Allah için sevmek, Allah için bugzetmektir"
Ebu Davud, Sunnet 3, (4599)

İMAN VE İSLAM

6 - Muaz Ibnu Cebel el-Ensari (radiyallahu anh) hazretleri anlatıyor Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Kimin (hayatta söylediği) en son sözü La ilahe illallah olursa cennete gider"
(Ebu Davud, Cenaiz 20, (3116))

2 - Ebu Sa'id Ibnu Malik Ibni Sinan el-Hudri (radiyallahu anh) hazretleri demiştir ki: "Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) Şöyle buyurdular: "Kalbinde zerre miktarı iman bulunan kimse ateşten çıkacaktır" (Tirmizi )

31 - Ebu Umame (radiyallahu anh), Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'in söyle dediğini rivayet ediyor: "Kim Allah için sever, Allah için bugzeder, Allah için verir, Allah için vermezse imanı kemale erdirmiştir"
Ebu Davud, Sunnet 16, (4681)

9 - Ebu Hureyre (radiyallahu anh) hazretleri anlatıyor: "Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'e "Ey Allah’ın Resulü, kıyamet günü senin şefaatinle en ziyade saadete erecek olan kimdir?" diye sormuştum Bana: "Hadis'e karşı sende olan aşkı görünce, bu hususta senden önce bana bir başkasının sualde bulunmayacağını tahmin etmiştim" açıklamasını yaptıktan sonra su cevabi verdi: "Kıyamet günü benim şefaatime en ziyade saadete erecek olan kimse, samimi olarak ve içinden gelerek 'La ilahe illallah' diyen kimsedir"
(Buhari, Ilm 34, Rikak 50)

7 - Ebu Zerr (Cundeb Ibnu Cunade el-Gifari) (radiyallahu anh) hazretleri anlatiyor:Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Bana Cebrail aleyhisselam gelerek "Ümmetinden kim Allah'a herhangi bir şeyi ortak kılmadan (sirk koşmadan) ölürse cennete girer" müjdesini verdi" dedi Ben (hayretle) "zina ve hırsızlık yapsa da mı?" diye sordum "Hırsızlık da etse, zina da yapsa" cevabini verdi Ben tekrar: "Yani hırsızlık ve zina yapsa da ha!" dedim "Evet, dedi, hırsızlık da etse, zina da yapsa!"
Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) dördüncü keresinde ilave etti: "Ebu Zerr patlasa da cennete girecektir"
(Buhari, Tevhid 33; Muslim, Iman 153, (94); Tirmizi, Iman )

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-04-2009   #69
Cloud

İNSANIN YAADILIŞI

1670 - Ebu Musa (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'i dinledim, sunu söyledi: "Allah Teala hazretleri, Adem'i, yeryüzünün bütün (cüzler)inden almış olduğu bir avuç topraktan yarattı Adem'in oğulları da arzın kısımlarına göre vücuda geldi Bir kısmi beyazdır, bir kısmı kızıldır, bir kısmı siyahidir Bunlar arasında orta (renkliler) de var Ayrıca bir kısmı uysaldır, bir kısmı haşindir, bir kısmı habis (kötü kalpli), bir kısmı iyi kalplidir"
Ebu Davud, Sunnet 17, Tirmizi, Tefsir, Bakara, (2948)

İTAAT

1001 - Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:
"Emiriniz, fazıl veya facir her nasıl olursa olsun, (onun emri altında) cihad etmeniz size farzdır Keza, namazı da fazıl veya facir ve hatta kebair islemiş bile olsa her Muslumanin, arkasında kılması bütün Müslümanlara farzdır"
Ebu Davud, Cihad 35, (2533)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-04-2009   #70
Cloud

İYİLİK

4487 - Rezin şunu ilave etmiştir: "Şefaatim, ümmetimden büyük günah işleyenler içindir Bir adamın ateşe atılması için emir verilir Giderken, (dünyada) susadığı zaman su vermiş olduğu adama rastlar, onu tanır ve ona:

"Benim için şefaat etmeyecek misin?" der Adam:
"Sen de kimsin?" diye sorunca:
"Ben sana falan falan gün su içirmedim mi?" der Öbürü bunu tanır ve (Allah nezdinde) onun lehinde şefaatte bulunur Adam da böylece geri çevrilir ve cennete gider"
Tirmizi, Kıyamet 11, (2437)

BIN DINAR BORC ALANIN KISSASI

4964 - Hz Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam Beni İsrail’den bin dinar borç para isteyen bir kimseden bahsetti Beni İsrail’den borç talep ettiği kimse: "Bana şahitlerini getir, onların huzurunda vereyim, şahit olsunlar!" dedi İsteyen ise: "şahit olarak Allah yeter!" dedi öbürü: "Öyleyse bana kefil getir" dedi Berikisi "Kefil olarak Allah yeter" dedi öbürü:
"Doğru söyledin!" dedi ve belli bir vade ile parayı ona verdi Adam deniz yolculuğuna çıktı ve ihtiyacını gördü Sonra borcunu vadesi içinde ödemek maksadıyla geri dönmek üzere bir gemi aradı, ama bulamadı Bunun üzerine bir odun parçası alıp içini oydu Bin dinarı sahibine hitabeden bir mektupla birlikte oyuğa yerleştirdi Sonra oyuğun ağzını kapayıp düzledi Sonra da denize getirip:
"Ey Allahım, biliyorsun ki, ben falandan bin dinar borç almıştım Benden şahit istediğinde ben: "şahit olarak Allah yeter!" demiştim O da şahit olarak sana razı oldu Benden kefil isteyince de: "Kefil olarak Allah yeter!" demiştim O da kefil olarak sana razı olmuştuBen ise şimdi, bir gemi bulmak için gayret ettim, ama bulamadım Simdi onu sana emanet ediyorum!" dedi ve odun parçasını denize attı ve odun denize gömüldü
Sonra oradan ayrılıp, kendini memleketine götürecek bir gemi aramaya başladı Borç veren kimse de, parasını getirecek gemiyi beklemeye başladı Gemi yoktu ama, içinde parası bulanan odun parçasını buldu Onu ailesine odun yapmak üzere aldı (Testere ile) parçalayınca parayı ve mektubu buldu
Bir müddet sonra borç alan kimse geldi Bin dinarla adama uğradı ve:
"Malını getirmek için aralıksız gemi aradım Ancak beni getirenden daha önce gelen bir gemi bulamadım" dedi Alacaklı:
"Sen bana bir şeyler göndermiş miydin?" diye sordu Öbürü:
"Ben sana, daha önce bir gemi bulamadığımı söyledim" dedi Alacaklı:
"Allah Teala Hazretleri, senin odun parçası içerisinde gönderdiğin parayı sana bedel ödedi Bin dinarına kavuşmuş olarak dön" dedi"
Buharı, Kefalet 1, (muallak olarak);

1912 - Diğer bir rivayette söyle gelmiştir: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Bir adam hiç hayır amelde bulunmadı Ancak halka borç verir ve borcunu toplayan elcisine: "Kolay ödeyecekten (zenginden) al, zor ödeyecekten (fakirden) alma, vazgeç Ola ki Allah da bizim günahlarımızdan vazgeçer" derdi Allahu Teala hazretleri bunun üzerine: "Haydi senin günahlarından vazgeçtim" buyurdu"
Buhari, Buyu 18, Enbiya 50; Muslim, Musakat 31, (1562); Nesai, Buyu 104, (7, 318)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #71
sudenaz

Allah razı olsun Sevgili Cloud çok güzel paylaşımlar yapmışsın doğrusuHaftanın ayetleri konusu ile birleştirip konunuzu sabitliyorumDevamını bekleriz inşallah

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Haftanın Ayetleri

Eski 07-05-2009   #72
sudenaz

Allah razı olsun ellerinize sağlık

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #73
Cloud

Teşekkür ederim yorumun için:)
Rica ederim Devamı gelecek sudenaz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #74
Cloud

180 - Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatıyor: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdu ki: "Bir adam yolda yürürken, yol üzerinde bir diken dalına rastladı Onu alıp dışarı attı Cenab-ı Hakk bu davranışından memnun kalarak, ona mağfiret etti"
Buhari, Mezalim 28, Cemaat 32; Muslim, Birr 128, (1914), Imaret 163, (1914); Muvatta, Salatu'l-Cemaat 6, (1, 131); Tirmizi, Birr 38 (1958); Ebu davud, Edeb 172, (5245)
6024 - Hz Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Sadakanın en üstünü, kişinin bir ilim öğrenip sonra da onu Müslüman kardeşine öğretmesidir"

Güzel söz sadakadır, namaza gitmek üzere attığın her adim sadakadır Yoldan rahatsız edici bir şeyi kaldırıp atman Kardeşini güler yüzle karşılaman, kendi kovandan kardeşinin kabına su vermen de birer sadakadır"
Buharı, Cihad 72, 128, Sulh 33; Muslim, Musafirin 84, (720), zekat 56, (1009)

5827 - Hz Huzeyfe radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Sakin sizden kimse kararsız olup da: "Ben insanlarla beraberim, eğer insanlar iyilik yaparsa ben de iyilik yaparım, kötülük yaparsa ben de kötülük yaparım" demesin Aksine, nefsinizi sabit tutun, halk iyilik yap timi siz de iyilik yapın, kötülük yaparsa zulme yer vermeyin"
Tirmizi, Birr 63, (2008)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-05-2009   #75
Cloud

KEL, ALATENLI VE AMA'NIN KISSASI

4963 - Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Beni İsrail’den uç kişi vardı: Biri alatenli, biri kel, biri de ama Allah bunları imtihan etmek istedi Bu maksatla onlara (insan suretinde) bir melek gönderdi
Melek önce alatenliye geldi Ve: "En çok neyi seversin?" dedi Adam:
"Güzel bir renk, güzel bir cila, insanları benden tiksindiren halin gitmesini!" dedi Melek onu meshetti Derken çirkinliği gitti, güzel bir renk, güzel bir cila sahibi oldu Melek ona tekrar sordu:
"Hangi mala kavuşmayı seversin?"
"Deveye!" dedi, adam Anında ona on aylık hamile bir deve verildi
Melek: "Allah bunları sana mübarek kilsin!" deyip (kayboldu) ve Kel'in yanına geldi
"En ziyade istediğin şey nedir?" dedi Adam:
"Güzel bir saç ve halkı ikrah ettiren su halin benden gitmesi!" dedi Melek,keli elleriyle meshetti, adamın keli gitti Kendisine güzel bir sac verildi Melek tekrar:
"En çok hangi mali seversin?" diye sordu Adam:
"Sığırı!" dedi Hemen kendisine hamile bikir inek verildi Melek:
"Allah bu sığırı sana mübarek kilsin!" diye dua etti ve amanın yanına gitti Ona da: "En çok neyi seversin?" diye sordu Adam:
"Allahın bana gözümü vermesini ve insanları görmeyi!" dedi Melek onu meshetti ve Allah da gözlerini anında iade etti Melek ona da:
"En çok hangi mali seversin?" diye sordu Adam:
"Koyun!" dedi Derhal doğurgan bir koyun verildi
Derken sığır ve deve yavruladılar, koyun da kuzuladı Çok gedmeden birinin bir vadi dolusu develeri, diğerinin bir vadi dolusu sığırları, oburunun de bir vadi dolusu koyunları oldu
Sonra melek, Alatenliye, onun eski hali ve heyetine burunmuş olarak geldi ve:
"Ben fakir bir kimseyim, yola devam imkanlarım kesildi Su anda Allah ve senden başka yardim edecek kimse yok! Sana su güzel rengi, su güzel cildi ve malı veren Allah aşkına bana bir deve vermeni talep ediyorum! Ta ki onunla yoluma devam edebileyim!" dedi Adam:
"(Olmaz öyle şey, onda nicelerinin) hakları var!" dedi ve yardim talebini reddetti Melek de:
"Sanki seni tanıyor gibiyim!Sen ala tenli, herkesin ikrah ettiği, fakir birisi değil miydin? Allah sana (sıhhat ve mal) verdi" dedi Ama adam:
"(Çok konuştun!) Ben bu mali büyüklerimden tevarüs ettim!" diyerek onu tersledi Melek de:
"Eğer yalancı isen Allah seni eski haline cevirsin!" dedi ve onu bırakarak kel'in yanına geldi Buna da onun eski halinde kel birisi olarak göründü Ona da öbürüne söylediklerini söyleyerek yardim talep etti Bu da önceki gibi talebi reddetti Melek buna da:
"Eğer yalancıysan Allah seni eski halince cevirsin!" deyip, Ama'ya uğradı Buna da onun eski hali heyeti üzere (yani bir ama olarak) göründü Buna da:
"Ben fakir bir adamım, yolcuyum, yola devam etme imkanım kalmadı Buğun, evvel Allah sonra senden başka bana yardim edecek yok! Sana gözünü iade eden Allah askına senden bir koyun istiyorum; ta ki yolculuğuma devam edebileyim!" dedi Ama cevaben:
"Ben de ama idim Allah gözümü iade etti, fakirdim (mal verip) zengin etti İstediğini al, istediğini bırak! Vallahi, bugün Allah adına her ne alırsan, sana zorluk çıkarmayacağım!" dedi Melek de:
"Malının hepsi senin olsun! Sizler imtihan olundunuz Senden memnun kalındı ama diğer iki arkadaşına gazap edildi" (ve gözden kayboldu)"
Buharı, Enmiya 50, Muslim Zuhd 10, (2964)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com