Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Sözlük Ağı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
harfi, lügat, osmanlıca, sözlük

Osmanlıca Sözlük Lügat Ş Harfi

Eski 11-04-2012   #16
Prof. Dr. Sinsi

Ş Harfi

ŞÜBAN Çoban
ŞÜBANÎ Kırmızı yüzlü
ŞÜBBAN Gençler, delikanlılar
ŞÜBBAN-I VATAN Vatanın gençleri
ŞÜBBUT Kalkan balığı
ŞÜBEH (şübhe C) şübheler, şekler şübhe edilenler
ŞÜBHE (C: Şübeh - Şübühât) Tereddüd Bir şeyin doğru olup olmadığına veya var olup olmadığına dair kat´i kanaat ve bilgi sahibi olmamak hâli
ŞÜBHE-İ TÂRIK Zulmetten gelen şüphe belâsı
ŞÜBKE (C: Şübük) Yakınlık Akrabalık, hısımlık
ŞÜBRÜM Kısa boylu kimse
ŞÜ´BUB Birden yağan sağanaklı yağmur * Hiddetli ve şiddetli olan * Şiddetli güneş harareti
ŞÜCA´ (Şec´a - Şica´) Yiğit, cesur, bahadır Şecaatli
ŞÜCEA´ (Şeci´ C) Yiğitler, cesurlar
ŞÜCEYRE Çalı, ufak ağaç
ŞÜCNE Sıklığından birbirine girmiş ağaçların damarları
ŞÜCUB Ev içinde olan direk
ŞÜCUN Ağaç dalları * Füruât, teferruat
ŞÜCUR Muhtelif ve çeşitli olmak
ŞÜD f Geçti, gitti; gidiş, gitme Oldu, olma Amed şüd $ : Geldi gitti
ŞÜDUN Kavi ve kuvvetli olmak * Terbiyeden müstağni olmak
ŞÜF´A Bir malı müşteriye, mal olduğu fiata satmak * Huk: Satılmakta olan bir yerde hissesi bulunan veya oraya bitişik komşu olanın satılan şeyi almakta birinci derecede hakkı olması Şüf´a sahibi kendinden habersiz satılan şeyi, dava ederse, bedelini ödeyerek müşteriden geri alabilir (HL)
ŞÜFAFE Kap dibinde kalan su
ŞÜFEA´ (Şefi´ C) Şefaatçiler Şefaat edenler, bir suçun bağışlanması için aracılık yapanlar
ŞÜFR (C: Eşfâr) Kirpiğin bittiği yer * Her şeyin kenarı
ŞÜFRE (ŞEFRE) (C: Eşfâr) Yassı büyük bıçak * Gön ve sahtiyan kestikleri bıçkı * Kılıç ağızı * Kirpik biten yer
ŞÜFUF Zayıf olmak
ŞÜFUN Göz ucuyla bakmak
ŞÜGUR Yükseltmek * Hâli etmek, boşaltmak
ŞÜGÜL (C: Eşgâl) Meşgul ve gafil olmak Gaflette bulunmak
ŞÜHBE Siyaha galip olan beyazlık
ŞÜHEDA (şâhid ve şehid C) şâhidler * şehidler (Bak: şehid)
ŞÜHRE Zahir ve vâzıh olmak Görünmek Açık olmak
ŞÜHUB Mütegayyer olmak, değişmek
ŞÜHUD şâhidler * Görme, şahid olma * Müşahede etme * Görünecek halde şekillenme
ŞÜHUDÎ Keşfe ve görmeğe dair Görünebilir olana ait ve mensub (Ehl-i şuhud dediğimizden maksad Evliyâullahtır Zira velâyet sâhibi, avâmın itikad ettiği şeyleri gözle müşahede ediyor MN)
ŞÜHUR (şehr C) Aylar 30 günlük müddetler
ŞÜHUR-U SELÂSE Arabî üç aylar Receb, Şaban ve Ramazan ayları
ŞÜHUS Yüksek olmak * Bir yerden bir yere gitmek * Gözünü bir yere dikip hareket ettirmeden ve kapağını açıp yummadan durmak * Bir hâdisenin meydana gelmesinden dolayı acı çekip kararsız olmak
ŞÜHÜB (Şihâb C) Kıvılcımlar
ŞÜKAF (Bak: şikâf)
ŞÜKARA Sütlü deve * Sütlü koyun
ŞÜKAT (şâki C) şikâyet edenler, şikâyetçiler
ŞÜKLE Gözün ağındaki kırmızılık
ŞÜKM Ücret, ivaz Cezâ Karşılık Amelin ücreti
ŞÜKR (Şükür) Allah´ın (C C) nimetlerine karşı memnunluk göstermek Allah´a teşekkür (Bak: Ni´met)(Kalb ile, dil ile ve sâir beden azâlarıyla olur Nimet verene muhabbet etmek ve itaat etmek de şükürdendir Şükür eden, her nimeti Allahın râzı olduğu yere sarfeder Şükür; Allah´ın, kullarının iyi amellerine mükâfat veya mücazat vermesidir Sebeplerin envaı cihetinden şükür hamdden daha umumidir Taalluk cihetinden hususidir Hamd, taalluk cihetinden daha umumi, esbab cihetinden daha hususidir)(Kur´an-ı Hakîm, nasıl ki şükrü netice-i hilkat gösteriyor, öyle de Kur´an-ı Kebir olan şu kâinat dahi gösteriyor ki, netice-i hilkat-i âlemin en mühimi şükürdür Çünkü kâinata dikkat edilse görünüyor ki, kâinatın teşkilâtı şükrü intac edecek bir surette her bir şey bir derece şükre bakıyor ve ona müteveccih oluyor Güya şu şecere-i hilkatin en mühim meyvesi şükürdür Görüyoruz ki her şey nasıl ki rızkın etrafında toplanmış, ona bakıyor; öyle de rızık dahi bütün envaiyle mânen ve maddeten, hâlen ve kalen şükür ile kaimdir; şükür ile oluyor; şükrü yetiştiriyor, şükrü gösteriyor Çünkü rızka iştiha ve iştiyak, bir nevi şükr-ü fıtrîdir Ve telezzüz ve zevk dahi gayr-i şuuri bir şükürdür ki bütün hayvanatta bu şükür vardır Yalnız insan dalâlet ve küfür ile o fıtrî şükrün mahiyetini değiştiriyor, şükürden şirke gidiyor Şükrün mikyası: Kanaattir ve iktisattır ve rızâdır ve memnuniyettir Şükürsüzlüğün mizânı; hırstır ve isrâftır, hürmetsizliktir Haram helâl demeyip rast geleni yemektir Evet hırs şükürsüzlük olduğu gibi hem sebeb-i mahrumiyettir, hem vasıta-i zillettir Hem şükrün envaı var O nevilerin en câmii ve fihriste-i umumiyesi namazdır M)
ŞÜKR-Ü KÜLLÎ Umumi nimetler için yapılan şükür(Eğer desen: "Şu küllî hadsiz ni´metlere karşı, nasıl şu mahdut ve cüz´î şükrümle mukabele edebilirim "Elcevab: Küllî bir niyetle, hadsiz bir itikad ile Meselâ nasılki, bir adam beş kuruş kıymetinde bir hediye ile, bir padişahın huzuruna girer ve görür ki, herbiri milyonlara değer hediyeler, makbul adamlardan gelmiş, orada dizilmiş Onun kalbine gelir: "Benim hediyem hiçtir, ne yapayım " Birden der: "Ey seyyidim! Bütün şu kıymetdar hediyeleri kendi nâmıma sana takdim ediyorum Çünki: Sen onlara lâyıksın Eğer benim iktidarım olsaydı, bunların bir mislini sana hediye ederdim " İşte hiç ihtiyacı olmayan ve raiyyetinin derece-i sadakat ve hürmetlerine alâmet olarak hediyelerini kabul eden o padişah, o biçarenin o büyük ve küllî niyetini ve arzusunu ve o güzel ve yüksek itikad liyakatını, en büyük bir hediye gibi kabul eder Aynen öyle de: Aciz bir abd namazında Ettahıyyâtü lillâh der Yâni: Bütün mahlukatın hayatlariyle sana takdim ettikleri hediye-i ubudiyetlerini, ben kendi hesabıma, umumunu sana takdim ediyorum Eğer elimden gelseydi, onlar kadar tahiyyeler sana takdim edecektim Hem, sen onlara, hem daha fazlasına lâyıksın İşte şu niyyet ve itikad, pek geniş bir şükr-ü küllidir Nebatatın tohumları ve çekirdekleri, onların niyyetleridir S)
ŞÜKR-Ü ÖRFÎ (Bak: Hamd)
ŞÜKRAN İyilik bilmek Minnettarlık Şükretme hâli
ŞÜKRANİYET Şükranlık
ŞÜKRGÜZAR f İyilik bilen, teşekkür eden
ŞÜKUF(E) f Çiçek Zühre Tomurcuk
ŞÜKUFEZAR f Çiçek bahçesi
ŞÜKUF-MİSAL Gonca gibi, tomurcuk gibi
ŞÜKUH f Azamet, ululuk, celal
ŞÜKUK (şekk C) şekler, şüpheler
ŞÜKUR Hacet, ihtiyaç * Mühim işler, umûr-u mühimme
ŞÜKÜFTE f "Açılmış" mânasına gelir ve birleşik kelimeler yapılır Meselâ: Nev-şüküfte $ : Yeni açılmış
ŞÜLLE Niyyet * Uzak emir
ŞÜMAR f Hesap, sayı * Sevgi, muhabbet
ŞÜMAR f Sayan, sayıcı Eden, edici
ŞÜMARENDE f Sayan, hesab eden
ŞÜMARİDE f Sayılmış, hesab edilmiş
ŞÜMHUT Uzun, tavil
ŞÜMRUH Hurma budağı
ŞÜMS (C: Şümus) Vahşi erkek davar * Bir nevi gerdanlık
ŞÜMU´ (Şem´ C) Mumlar * Balmumları
ŞÜMUH Pek yüksek olmak * Sedid Sağlam sed
ŞÜMUL Kaplamak İhtivâ etmek İçine almak * Hükmü altına almak
ŞÜMUS (şems C) şemsler, güneşler
ŞÜMÜRDE f Hesap edilmiş, hesaplanmış, sayılmış

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #17
Prof. Dr. Sinsi

Ş Harfi

ŞÜNAN Perâkende, dağılmış
ŞÜNHUB(E) (C: Şenâhıb) Dağbaşı
ŞÜNŞÜN Zeyrek ve akıllı genç yiğit
ŞÜNTÜR (C: şenâtir) Parmak
ŞÜNUE Uzak olmak Irak olmak
ŞÜNZUVE (C: Şenazi) Dağ kenarı
ŞÜPÜŞ f Bit
ŞÜRABİYE f Bir şeye bakmak için boyun uzatmak
ŞÜRB İçme İçilme
ŞÜREBE Çok içen Çok içici olan
ŞÜREF (şerefe ve şürfe C) şerefeler
ŞÜREFA (Şerif C) Şerifler Hazret-i Hüseyin Radıyallahü Anh vasıtasiyle Peygamberimiz (ASM) soyundan gelenler * Şerefliler Allah (CC) yolunda sabır ve sebat ile devam eden temiz insanlar
ŞÜREKA (şerik C) şerikler, ortaklar
ŞÜRR Ayıp * Yayıp döşemek * Kurutmak için güneşe sermek
ŞÜRRUF Ters ve balçık taşımada kullanılan ve tezkere denilen âlet
ŞÜRSE Papuç Nâlin Ayakkabı
ŞÜRSUF (C: Şerasif) İyeği kemiğinin yumuşak kısmı
ŞÜRŞUR Yund kuşu dedikleri kuş
ŞÜRTA (C: Şurat-Şuratâ) Malı mülkü ile tanınan meşhur bir kimse * Askerin önünde yürüyüp düşman ile evvel cenk eden taife Öncü kuvvet
ŞÜRU´ Başlamak (Bak: şuru´)
ŞÜRUH (Şerh C) Şerhler, açıklamalar
ŞÜRUK Tulu´ etmek, doğmak
ŞÜRUR (şerr C) şerler Kötülükler
ŞÜRUT (Bak: şurut)
ŞÜS f Akciğer
ŞÜST f Yıkama
ŞÜSTE f Yıkanmış
ŞÜSU´ Uzak olma * Ayakkabıya kayış tasma takma
ŞÜSUB Atın ince ve zayıf olması * Şiddet
ŞÜŞ f Karaciğer
ŞÜTUM (şetm C) Küfürler, sövmeler
ŞÜTUM-İ GALİZA Galiz ve kaba küfürler
ŞÜTÜR f Deve
ŞÜTÜRBÂN f Deveci Deve çobanı
ŞÜTÜRBÂR f Bir deve yükü kadar olan ağırlık
ŞÜTÜRDİL f Deve huylu, kinci, inatçı
ŞÜTÜRGÂV f Zürafa
ŞÜTÜR GÜRBE f "Deve ile kedi" : İyilik fenalık; münasebetsiz, karışık; iyi ile kötü
ŞÜTÜRLEB f Deve dudaklı Dudağı deve dudağı gibi sarkık olan kimse
ŞÜTÜRMÜRG f Devekuşu
ŞÜTÜRPÂ f Deve ayaklı * Kekik otu
ŞÜUBİYYE Arabiyi acemden faziletli saymayan bir taife
ŞÜUN (Bak: şuun)
ŞÜUNÂT (Bak: şuunât)
ŞÜVAYE Büyük nesnelerin küçüğü * Kıt´a
ŞÜVAZ (Bak: şuvaz)
ŞÜYU´ Herkes tarafından duyulmuş, öğrenilmiş * Yayılma, şayi´ olma
ŞÜYUH (Şeyh C) Şeyhler İhtiyarlar
ŞÜZAM Tuz * Akrep ve arı dikeni
ŞÜZUB Davarın ince belli olması
ŞÜZUR (Şezre C) Süs eşyası olarak kullanılan altun veya inci gibi şeyler * İşlenmemiş madenin içinden toplanan altın parçaları
ŞÜZUZ (Şâzz dan) Kaide ve kanun dışı kalmak Yalnız kalmak * Karşı olmak, muhalif olmak
ŞÜZZAZ Müteferrik, perâkende, parçalanmış, dağılmış * Az olan cemaat Kabilenin haricinde kalan

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com