Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Pasta, Kek, Börek & Kurabiye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kedidili, pasta

Kedidili Pasta

Eski 09-05-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kedidili Pasta

Pandispanya tarifi:

3 adet orta boy yumurta

100 gr un

50 gr nişasta

100 gr toz şeker

3 çay kaşığı karbonat

1 paket vanilya

Bir kapta yumurtaların beyazları kar haline gelene kadar uzuun uzun çırpılır Başka bir kapta yumurtaların sarıları + şeker + vanilya çırpılır, kuru malzemeler (un+nişasta+karbonat) elenerek birkaç seferde bu karışıma eklenir Son olarak da kar haline gelmiş olan yumurta beyazı tahta bir kaşık yardımıyla diğer malzemelere yedirilir Fırın kağıdı serilmiş ve hafif unlanmış 25 cmlik kelepçe kalıba pandispanya karışım koyulur Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 20 dakika pişirilir Bu süre fırından fırına değişebildiği için kürdan testi uygulamanızı öneririm

Ara Krema tarifi:

1/2 litre süt

2 kaşık un

1 yemek kaşığı nişasta

3 yemek kaşığı toz şeker

1 paket vanilya

1 paket hazır dondurma (çilekli)

Süt+un+nişasta ve şeker ocakta pişirilir Daha sonra içine vanilya eklenir Soğumaya bırakılır Diğer yandan hazır dondurma 1 çay bardağından biraz daha az süt ile hazırlanır İki karışım mikser yardımı ile karıştırılır Normalde ben bu muhallebiyi dondurma yerine kremşanti ile hazırlıyorum ama bu pastanın kırmızı meyveli bir pasta olmasını istediğim için ve bu amaç doğrultusunda sadece üst kaplamanın meyveli olması yetersiz kalacağından arasına çilekli dondurma koydum Ayrıca dondurmanın buzdolabında sertleşeceğini ve kremayı sıkı tutacağını sanmıştım, olmadı Ama güzel bir renk ve aroma kattı

Üst Kaplama tarifi:

Pastanın en sevdiğim kısmı burası Çünkü hem dekoratif açıdan hem de lezzeti itibariyle çok güzel oldu bence Donmuş ahududuları (biraz pudra şekeri de ekleyerek) mutfak robotunda çekerek püre haline getirdikten sonra posasını ayıklamak için ince bir süzgeçten geçirdim 1 paket tart jölesi ekledim ve pastanın üzerine döktüm Meyve sosu hazırlamak çok güzel birşeymiş Galiba aynı karışıma kirş eklense daha da leziz olacaktı Bir dahaki sefere artık

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com