Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atay’in, edebi, eserleri, falih, hayatı, kişiliği, rıfkı

Falih Rıfkı Atay’İn Hayatı, Eserleri Ve Edebi Kişiliği

Eski 09-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Falih Rıfkı Atay’İn Hayatı, Eserleri Ve Edebi Kişiliği

Falih Rıfkı Atay’ın Hayatı, Eserleri ve Edebi Kişiliği
1894'te İstanbul'da doğdu Darülfünun (İstanbul Üniversitesi) Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi 20 Mart 1971'de İstanbul'da yaşamını yitirdi 1911'de "Tecelli" dergisinde ilk şiirleri, Servet-i Fünun dergisinde ilk denemeleri yayınlandı 1913'te Tanin gazetesinin başyazarı oldu İstanbul mektupları, röportajlar, köşe yazıları yazdı 1913-1914'te Bahriye ve Dahiliye kalemlerinde çalıştı 1'inci Dünya Savaşı'nda yedeksubay olarak Suriye'de bulundu 4'üncü Ordu Komutanı Cemal Paşa'nın özel kaleminde görev yaptı Cemal Paşa Bahriye Nazırı olunca bakanlıkta çalışmaya başladı Heybeliada Çarkçı Mektebi'nde Türkçe öğretmenliği yaptı 1918'de birkaç arkadaşıyla birlikte Akşam gazetesini kurdu Gazetenin Kurtuluş Savaşı'nı desteklemesi nedeniyle divan-ı harpte yargılanıp tutuklandı

2'nci İnönü Savaşı'nın kazanılmasından sonra serbest bırakıldı, Anadolu'ya geçti 1922'den sonra Bolu ve Ankara milletvekili olarak Meclis'e girdi Atatürk'e yakın kişiler arasında yer aldı Cumhuriyet Halk Partisi'nin yayın organı olan Hakimiyet-i Milliye gazetesinde, ardından Ulus'ta yayınlanan köşe yazılarında, Osmanlı Devleti'nden Cumhuriyet'e geçişin yarattığı sorunlar üzerinde durdu Yapılan reformları ve Batılılaşma çalışmalarını savundu

Gezi yazılarıyla Cumhuriyet döneminin ilk örneklerini verdi 1950'de Demokrat Parti iktidarından sonra 1952'de İstanbul'da "Dünya" gazetesini kurdu Yaşamının sonuna kadar bu gazetede başyazılar ve röportajlar yazdı

Eserleri
Fıkra:
Niçin Kurtulmamak (1953)
Çile (1955)
İnanç (1965)
Kurtuluş (1966)
Pazar Konuşmaları (1966)
Bayrak (1970)

Anı:
Atatürk'ün Bana Anlattıkları (1955)
Çankaya (1961)
Atatürk Ne İdi (1968)

Gezi:
Faşist Roma, Kemalist Tiran, Kaybolmuş Makedonya (1930)
Denizaşırı (1931)
Yeni Rusya (1931)
Moskova-Roma (1932)
Bizim Akdeniz (1934)
Taymis Kıyıları (1934)
Tuna Kıyıları (1938)
Hind (1944)
Yolcu Defteri (1946)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com