Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cevapları, düz, soruları, test, türleri, yazı

Düz Yazı Türleri Test Soruları Ve Cevapları

Eski 09-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Düz Yazı Türleri Test Soruları Ve Cevapları

Düz Yazı Türleri Test Soruları ve Cevapları
1) Gazetelerin ya da dergilerin belli sütunlarında gündelik konuları bir görüş ve düşünceye bağlayarak yorumlayan yazlılardır Bu türde, yazar ele aldığı konuyu kanıtlamak zorunda değildir; okuyucu da yazarın görüşlerine inanıp inanmamakta serbesttir

Yukarıdaki parçada bahsedilen edebi tür aşağıdakilerden hangisidir?

A) Deneme B) Fıkra C) Makale D) Eleştiri E) Röportaj

2) I Günlük olaylarla ilgili yazılardır

II Yazar inandığı düşünceleri ispatlamak zorunda değildir

III Gündelik bir dil kullanılır

IV Geniş yorumlara ve bilimsel açıklamalara girişilmez

Yukarıda özellikleri verilen edebi tür aşağıdakilerden hangisidir?

A) Makale B) Anı C) Biyografi D) Mülakat (Görüşme) E) Fıkra

3) “Yazarın nesnel olması, kişisel görüşlerini yazıya karıştırmaması makalenin en önemli özelliğidir

(I) Tanzimat dönemi edebiyatı Türk edebiyatının batıya açıldığı dönemdir (II) Türk şiiri gerek biçim gerek içerik bakımından değişime uğramıştır (III) Bu dönem, dünyada Fransız edebiyatının geçerli olduğu bir dönemdir(IV) Bizim yazar ve şairlerimiz bence taklitçilikten öteye geçememişlerdir (V) Türk yazar ve şairleri de Fransız edebiyatından etkilenmişlerdir

Verilen bilgiden yola çıkarak yukarıdaki makale parçasından kaç numaralı cümle çıkarılmalıdır?

A) V B) IV C) III D) II E) I

4) Toplum yaşamında birtakım olaylarla birbirine bağlanmış olan çeşitli insanların başlarından geçen maceraları bütün ayrıntılarıyla anlatan edebi eserdir Olmuş ya da olabilir olayları yer, zaman ve kişilere bağlı olarak anlatır Olaylar ana bir olay etrafında gelişir ve olay örgüsü geniştir Kahramanları çoktur

Yukarıda bahsedilen edebi tür aşağıdakilerden hangisidir?

A) Hikaye B) Masal C) Roman D) Fabl E) Biyografi

5) I Olmuş ya da olabilecek olayları anlatır
II Derin karakter tahlilleri yoktur
III Romana göre daha kısa bir türdür
IV Hikayede kişi kadrosu geniştir
V Öykünün öğeleri arasında olay, zaman ve mekan yer alır

Yukarıda hikaye (öykü) hakkında verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

A) I B) II C) III D) IV E) V

6) Bir yazarın seçtiği herhangi bir konu üzerindeki görüş ve düşüncelerini dile getirdiği yazılardır Yazar kesin bir sonuca varmak zorunda değildir Bilgi verme amacını taşımaz İnsanı düşünmeye, yorum yapmaya sevk eder Yazar samimi bir üslup kullanır

Yukarıda bahsedilen edebi tür aşağıdakilerden hangisidir?

A) Fıkra B) Deneme C) Tenkit (eleştiri) D) Makale E) Otobiyografi

7) I Makale
II Fıkra
III Deneme
IVGünce (Günlük)
V Eleştiri

Yukarıdakilerden hangisi fikir (düşünce) yazısı değildir?

8) I Olaylar, bir ana olay etrafında gelişir
II Kişi kadrosu geniştir
III Kişiler ve olaylar ayrıntılarıyla ele alınır
IV Olmuş ya da olabilecek olayları anlatır
V Olaylar geniş bir zamana yayılarak anlatılır

A) Hikaye B) Deneme C) Roman D) Masal E) Fabl

9) I Biyografi
II Anı
III Günlük
IV Masal
V Otobiyografi

Yukarıdaki edebi türlerden hangisi gerçek yaşamdan kaynaklanan yazı türlerine girmez?

A) V B) IV C) III D) II E) I

10) I Olağanüstü olayları kendine özgü bir dille anlatan bir türdür
II Yer ve zaman belli değildir
III Kahramanlar olağanüstü kişiler veya varlıklardır
IV Genellikle bir tekerleme ile başlar

A) Hikaye B) Fabl C) Roman D) Masal E) Günlük

11) Bu yazılarda amaç okuyucunun bilgisini değil, yaşantısını zenginleştirmektir Bu tür eserlerde de öğretici öğeler az da olsa vardır; ancak bunları sanatsal bir tat almak amacıyla okumak gerekir Bu tür yazılarda düş gücü ve imgeleme önemli yer tutar Bu tür yazılar “yaratıcı yazılar”dır

Yukarıda verilen bilgilere göre aşağıdakilerden hangisi yaratıcı yazılar grubuna girmez?

A) Tiyatro B) Masal C) Makale D) Hikaye E) Roman

12) I Okurları bilgilendirmeyi ve ona bazı gerçekleri öğretmeyi amaçlar
II Uzman kişilerce yazılır
III Yazının merkezi doğrudan doğruya yazarın kendisidir
IV Kesin sonuçlara varmaz
V Güncel konularda veya güncellikle ilgisi olmayan bilimsel konularda yazılabilir

Yukarıdaki verilen özelliklerden hangisi veya hangileri “makalenin” özelliklerinden değildir?

A) Yalnız III B) I-II-IV C) IV-V D) III-IV E) I-II-V

13) I Bugün, diğerlerinden daha farklı bir gün benim için
II Pencerem bir tuvalin çerçevesi gibi, ve bana bu tablo şimdi sonbaharı anlatıyor
III Bana böyle davranmış olması aramıza bir soğukluk girdiğinin göstergesi gibi
IV Birazdan uyuyacağım ve yarınımın bugünkü gibi olmasını diliyorum
V Aradan yıllar geçmiş olmasına karşın o üç sözcük aynı ses tonuyla çınlıyor kulaklarımda

Yukarıda verilen tümcelerden hangisi bir “günlük”ten alınmış olamaz?

14) Divan edebiyatı dendiği zaman akla öncelikle süslü, kafiyeli ve vezinli şiirler gelir Bu dönemin düz yazısı (nesir) da süslüdür Dilinin günlük yaşamdan kopuk oluşu okuyucusunun az olmasına neden olmuştur Bu edebiyat ürünlerinin sözcük dağarcığı sınırlıdır Belirli hayal kalıplarının dışına genellikle çıkılamamıştır Bu şiirlerin çoğu belirli mazmunlar etrafında döner, değişik bir konudan hemen hemen hiç söz edilmez Bu nedenledir ki bu edebiyatı günümüzde de yaşatma çabası boşunadır Bu şairin şiirlerinde görülen öğeleri bir amaç olarak değerlendirmiyorum

Yukarıda verilen parça hangi edebi türün örneğidir?

A) Fıkra B) Deneme C) Eleştiri D) Biyografi E) Anı

15) Özgür kişi, köle olmayan, tutsak olmayan kişidir Kimsenin kölesi, kimsenin tutsağı değildir Kendi kendisinin, duygularının, tutkularının, çıkarının da kölesi, tutsağı değildir “Böyle işime geldiğinden böyle düşünüyorum, böyle söylüyorum” diyen kimseyi gerçekten özgür sayabilir miyiz? Özgür kişinin düşünceleriyle duyguları, tutkuları, çıkarı arasında ille bir çarpışma, bir karşıtlık olması gerektir, demiyorum; uzlaştıkları zorla değil, kendileriyle uzlaştıkları da olur

A) Anı B) Deneme C) Röportaj D) Gezi E) Öykü

16) Yedi yaşımda bile yoktum Arabaya binmekten, evden uzaklaşıp değişik yerler görmekten inanılmaz ölçüde hoşnut olurdum Bir gün motora bindirdi babam beni, eski model bir motora Yine uzaklaştık evden, değişik değişik yerler gezdik Ama bir yer vardı, bir köprü, bir tren köprüsü Bu köprünün altından geçerken sımsıkı sarıldım babama, bu anı hiç unutmayacağım dedim içimden, öyle de oldu, ne zaman bir köprünün altından geçsem bu anı hatırlarım

A) Günlük B) Deneme C)Anı D) Gezi E) Makale

17) Deneme; yazarın herhangi bir konu üzerine, kesin sonuçlara varmadan kişisel görüş ve düşüncelerini anlattığı yazılardır İnsanı ve toplumu ilgilendiren her şey denemenin konusu olabilir

I Kesinlik ve bilimsellik önemli öğelerdir
II Gazeteciliğin önemli bir dalıdır
III Yazar, doğruluğuna inandığı fikirleri, görüşleri okuyucuya kabul ettirme çabasındadır
IV Tarih, coğrafya, toplumbilim, hukuk ve folklor için yardımcı kaynak niteliğindedir
V Belgelere, kanıtlara dayanan bir yazı türü değildir

Yukarıdakilerden hangisi denemenin özelliklerinden biridir?

A) I B) II C) III D) IV E)V

18) I *Kişilerin hayatını anlatan yazılardır
* İnsanlığa katkıları ve yaşayışlarıyla ilgi çeken kişilerin yaşam öykülerini kaynaklara, belgelere dayanarak sergilerler

II * Gazeteciliğin önemli bir dalıdır, soru-cevap yoluyla hazırlanır
* Bir sorunu, olayı, gerçeği araştırma ve inceleme yoluyla anlatan yazılardır

Yukarıda verilen bilgiler sırasıyla hangi iki edebi türün özelliğini yansıtırlar?

A) Anı-Deneme B) Biyografi-röportaj C) Gezi-eleştiri

D) Makale-otobiyografi E) Röportaj-deneme

19) Burası bir köyden çok şehirleşmeye başlamış bir kasabaya benziyordu Etrafta bir tek eski veya topraktan ev görünmüyordu Otlamaya çıkarılacak hayvanlar için özel bir yol yapılmış ve diğer yolların hemen hepsi asfaltla döşenmişti Ama bir evin içine girecek olsanız bir yemek sofrası dahi göremezsiniz Yemekler yerde yenir buradaforumsinsinet İnsanlar ütü nedir bilmez Geze geze de bitiremezsiniz asfalt yollarını!

Yukarıda verilen parça hangi edebi türe örnektir?

A) Deneme B) Makale C) Gezi D) Anı E) Röportaj

20) I Olmuş ya da olabilecek olaylar anlatılır
II Yaratıcı yazılardır
III Olay, zaman ve mekan; öğelerinden bazılarıdır
IV Kişiler, geniş bir zaman çerçevesinde ve karakterlerinin hemen tüm özellikleri üzerinde durularak işlenir
V Olaylar oldukça geniş yer tutar

Yukarıda verilen özelliklerin hangisi ya da hangileri roman ve öykünün ortak özellikleri arasında yer almaz?

A) Yalnız IV B) II ve IV C) Yalnız V D) II-IV-V E) IV ve V

Cevap Anahtarı
1) B
2) E
3) B
4) C
5) D
6) B
7) D
8) C
9) B
10) D
11) C
12) D
13) E
14) C
15) B
16) C
17) E
18) B
19) C
20) E

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com