Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aktarması, demektir, örnekleri

Ad Aktarması Nedir - Ad Aktarması Ne Demektir - Ad Aktarması Örnekleri

Eski 09-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ad Aktarması Nedir - Ad Aktarması Ne Demektir - Ad Aktarması Örnekleri

Aralarında benzerlik ilgisi olmaksızın, bir sözün başka bir söz yerine kullanılmasıdır

"Tanzimat dönemini bir de Tanpınar'dan okuyun" Bu cümlede "Tanpınar" sözcüğü "Ahmet Hamdi Tanpınar'ın bir yapıtı" yerine kullanılmıştır

"Haftada iki gün kuru yiyorduk" cümlesinde "kuru" sözcüğü "kuru fasulye yemeği" yerine kullanılmıştır

Ad aktarması değişik biçimlerde karşımıza çıkar:

* Bir nesnenin parçası söylenerek bütünü anlatılmak istenir:

"Lokma karın doyurmaz, şefkat artırır" Bu atasözünde geçen "lokma" sözcüğü "yemek, yiyecek" yerine kullanılmıştır

* Bir yerin, nesnenin bütünü söylenerek parçası kastedilebilir

"Yolcu gemisi Kuşadası'na yanaştı" Bu cümlede "Kuşadası" sözcüğü "Kuşadası limanı" yerine kullanılmıştır

* Nesne söylenir, içindeki anlatılır

Sobayı yak

Tabağını bitir

* Ad aktarmasında "parça-bütün, neden-sonuç, tekil-çoğul, eser-yazar" ilgisi gibi ilgiler olabilir

Aşağıdaki örneklerde ad aktarması vardır:

* Derginin bu sayısında da büyük şairlere yer verilmiş

* Stat, İzmir'deki maçın bitmesini bekliyordu

* Ankara, Kıbrıs konusunu çözüme kavuşturmak istiyor

* Cebindeki bütün parasını taksiye vermiş

* İnsan ekmeğini kazanmayı bilmeli

Örnek Soru:

Marmara'da her yelken

Uçar gibi neşeli

Yukarıdaki dizelerde olduğu gibi, kimi sözler benzetme amacı gütmeden kendi anlamları dışında kullanılır

Aşağıdaki dizelerin hangisinde bu örnektekine benzer bir kullanım vardır?

A) Dalgalan sen de şafaklar gibi ey nazlı hilâl
B) Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım
C) Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda
D) Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı
E) Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda

Cevap: A

Farklı bir kaynaktan ad aktarması *

Benzetme amaç güdülmeden bir sözün ilgili olduğu başka bir söz yerine kullanılmasıdır

?İşe alınman için dün şirketle görüştüm(İnsan)

?Yarın sınıfı 9/H sınıfı yapacak(Öğrenci)

?Toplantıya Milliyet gazetesinin güçlü kalemleri de geldi(Yazar)

?Nihatın golüyle tüm stat ayağa kalktı(Seyirci)

?O evine çok bağlı bir insandır(Ailesi)

?Bu olay üzerine bütün köy ayaklandı(Halk)

?İstanbul?dan kalkan uçak az önce Adana?ya indi(Havaalanı)

Divan Edebiyatında Mecaz-ı Mürsel

Bir sözcüğü benzetme amacı gütmeden başka bir sözcük yerine kullanma sanatıdır Düz değişmece ya da metonomi diye de adlandırılır Günlük yaşamda da yaygınlıkla kullanılan mecaz-ı mürsel, iki nesne ve kavram arasında çok çeşitli ilgiler kurulmasıyla gerçekleşir Neden yerine sonucun (bereket yağdı gibi), içindeki yerine kabın (sobayı yaktık gibi), özel yerine genelin (at yerine hayvan gibi), soyut kavram yerine somut adın (gözüme girdi gibi), yapıt yerine yazar adının (Siham-ı Kaza okuyorum demek yerine Nef?i okuyorum demek gibi) kullanıldığı çeşitli türleri vardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com