Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
güzel, ile, ilgili, kompozisyon, konuşma, yazma

Güzel Konuşma Ve Yazma İle İlgili Kompozisyon

Eski 09-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Güzel Konuşma Ve Yazma İle İlgili Kompozisyon

Güzel Konuşma ve Yazma İle İlgili Kompozisyon
Konuşmak ve yazmak, kendimizi ifade etmemizi sağlayan, iki önemli iletişim unsurudur

Kâğıdı, kalemi eline alan herkes bir şeyler yazabilir Peki neden yazdığımızı biliyor muyuz? Aslında bu sorunun mutlak bir yanıtı yoktur Bu soruya kesin ve doyurucu bir cevap da veremeyebiliriz belki; fakat bir düşünelim Yazı, bir sözü geleceğe aktarma ya da sözü söyleyeni yaşatmak gibi birçok sebeple yazılabilir

Yazı yazmaya başlarken, önce önümüze edebiyatın o büyülü kapısı açılır Kapıyı bir kez araladı mı insan, bir daha asla kapatmak istemez İçimizden geçenleri ve yaratıcı gücümüzü yazıya aktarırız Yazı yazarken bazen kendi dünyamızda hayallere dalar, belki de konuşurken dile getiremediğimiz birçok şeyi ortaya koyabiliriz İnsan yazarken hem hayal gücünü geliştirir, hem de kendi gücünü keşfedebilir Duygularımızı, düşüncelerimizi hayallerimizi ancak yazarak ölümsüz kılabiliriz Bir kere yazmaya başladı mı insan, zaten gerisi çorap söküğü gibi gelir Yazı artık bizim için bir tutku, çağlayan bir şelale gibi olur

Yazmak ve okumak, birbirine paraleldir Çünkü yazdığımız yazıları kimse okumasaydı, yazı diye bir sanat da olamazdı Güzel konuşmak, güzel yazmak da insanın kendisini yansıtabilmesi açısından son derece önemlidir Konuşmasını ve yazmasını bilmeyen insan neredeyse yoktur; ama bunları geliştirmeyen insanlar hayatta doludurforumsinsinet

Konuşmak ve yazmak aynı zamanda ifade berraklığı da gerektirir Söyleyeceğimiz söz ya da yazacağımız yazı anlaşılabilir, açık ve net olmalıdır Bir konu bir kelime ile anlatılabiliyorsa iki kelime kullanmak müsrifliktir, iki kelime ile anlatılacak bir konuyu tek kelimeyle anlatmaya çalışmak ise, cimriliktir

Yanlış anlaşılmak, ya da kendimizi ifadede güçlü çekmek istemiyorsak, güzel konuşma ve güzel yazmaya en azından çaba harcamalıyız

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com