Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bağlı, destanı, esasına, karşılaştırma, metinlerle, olay

Destanı Olay Esasına Bağlı Diğer Metinlerle Karşılaştırma

Eski 09-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Destanlar, ortak sembol ve ifadelerle zenginleştirilmiş uzun manzum hikâyelerdir Destanın ortaya çıkışı yaşanmış bir olaya dayanır Zamanla bu olay halk arasında anlatıla anlatıla olağanüstü niteliklere ve hayali öğelere sahip olur Manzumken bir masal havasına bürünür ve bu şekilde yaşayarak devam eder Onun içindir ki manzum destanlarımız düzyazı şeklinde yazıya geçirilmiştir Olaya dayalı yazı türleri olan roman ve hikâye ise toplumu derinden etkilemiş bir olaya veya kahramana dayalı olmak zorunda değildir Roman ve hikâyede bir uluslun hayal dünyası ve ortak sembolleri yoktur Roman veya hikâyeyi yazar, kendi hayal dünyasıyla oluşturur Roman veya hikâye yazarı, gerçekçi bir tutuma sahipse eserde hayali öğelere hiç yer vermez Roman ve hikâye, tamamen kurgu olabilirforumsinsinet Yani yaşanmamış olaylardan söz edebilir, ama bunlar gerçeğe uygundur, yani olağanüstü değildir Roman uzun olabilirken hikâyeler uzun değildir Destanlar ise uzun metinlerdir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com