Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatımı, kongresi, konu, sivas

Sivas Kongresi Konu Anlatımı

Eski 08-30-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sivas Kongresi Konu Anlatımı

Sivas Kongresi (4–11 Eylül 1919)
Toplanma Amacı: Amasya Genelgesi ve Erzurum Kongresi’nde alınan kararları gerçekleştirmek amacıyla toplanmıştır

Kongrenin başlangıcında iki sorun yaşandı Bunlar:

1 Başkanlık Sorunu: M Kemal ile Rauf Bey arasında yaşandı Sonuçta M Kemal seçildi
2 Manda Sorunu: Amerikan mandacılığı uzun süren tartışmalardan sonra pratik olarak reddedildi

Kongre Kararları
-Erzurum Kongresi’nde alınan kararlar kabul edildi
-Manda meselesi tartışıldı ve kesinlikle reddedildi
-Bütün milli cemiyetler “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” adı altında birleştirildi
-Temsil Heyeti genişletildi, yetkileri artırıldı ve başkanlığına M Kemal seçildi
-Her türlü müdahale ve işgal karşısında ülkenin topluca savunulması kabul edildi
-İrade-i Milliye adıyla bir gazete çıkarılmasına karar verildi (Ankara’da da bu gazetenin yerini “Hâkimiyet-i Milliye” gazetesi almıştır)
-Batı cephesi komutanlığına Ali Fuat Paşa atandı

NOT: Sivas Temsil Heyeti, Batı cephesi komutanlığına Ali Fuat Paşa’yı atayarak yürütme gücünü kullanmış, hükümet gibi hareket etmiş

Önemi
• Ulusal güçler (milli cemiyetler) birleştirildi, ülke tek elden yönetildi
• Her yönüyle milli bir kongredir
• Bağımsızlık yolunda atılan en önemli adımdır
• Misak-ı Milli’nin temelleri kabul edildi
• Sivas Kongresi, Erzurum Kongresi gibi ihtilalci bir karakter taşır
• “Cumhuriyet” idaresinin temelleri ortaya konuldu

NOT: İtilaf Devletleri Erzurum ve Sivas Kongrelerine karşı önlem almamış, çünkü her iki kongreyi de ciddiye almamıştır

NOT: M Kemal kongreden sonra İstanbul Hükümeti ile her türlü ilişkiyi kesti Bundan sonra Damat Ferit Paşa istifa etti ve yerine Ali Rıza Paşa Hükümeti getirildiforumsinsinet

NOT: Damat Ferit Hükümeti’nin düşürülmesi, Anadolu hareketinin İstanbul Hükümeti’ne karşı kazandığı ilk zaferdir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com