Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
devletleri, ilk, kimlerdir, müslüman, türk

İlk Müslüman Türk Devletleri Kimlerdir

Eski 08-31-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

ilk müslüman türk devletleri hangisidir, ilk müslüman türk devletleri nelerdir

a Karahanlılar
Halkı ve yöneticileri Müslüman olan ilk Türk devletidir Türkistan dolaylarında Bilge Kül Kadır Han tarafından kurulmuştur Başkenti Balasagun'dur Yusuf Kadir Han zamanında en parlak dönemini yaşayan devlet onun ölümünden sonra ikiye ayrıldı Zayıflayan devlet önce Selçuklulara bağlandı Doğu Karahanlılar, Karahitaylar Batı Karahanlılar ise 1212'de Harzemşahlar tarafından yıkıldı

b Gazneliler
Kuzey Hindistan, Afganistan ve İran'ın doğusunda Alp Tigin tarafından kuruldu (963) Başkent Gazne devletin adı oldu Gazneliler Sultan Mahmut zamanında Hindistan'a seferler yaparak burada İslamiyetin yayılmasını sağladılar Sultan Mesut'un Dandanakan Savaşı'nda (1040) Selçuklulara yenilmesi Gaznelileri zayıflattı 1087'de yıkıldı Yıkılışlarında çok uluslu bir devlet olmaları da etkili oldu

c Büyük Selçuklular
Oğuzların Kınık boyundan, Selçuk Bey’in torunları Tuğrul ve Çağrı beyler 1040'da Dandanakan Savaşı'nda Gaznelileri yenerek bağımsızlıklarını elde ettiler Tuğrul Bey zamanında İran, Irak, Türkistan ele geçirildi Bağdat'ta yaşayan Abbasi halifesi koruma altına alındı Anadolu'ya ilk Türk akınları başladı Pasinler Savaşı kazanıldı Alp Arslan zamanında kazanılan Malazgirt zaferi Anadolu'nun Türk yurdu olmasını sağladı Melikşah zamanında en parlak zamanını yaşayan devlet onun ölümüyle parçalandı (1092) Sultan Sancar devleti yeniden toparladıforumsinsinet Ancak 1141'de Karahitaylarla yapılan Katvan Savaşı’nın kaybedilmesi, atabeylerin bağımsızlıklarını ilan etmesi, taht kavgaları Oğuzların isyan etmesi devletin yıkılmasına neden oldu

d Eyyubiler
Mısırda Selahaddin Eyyubi tarafından kurulmuştur Yöneticiler ve askerler Türk, halkı Arap'tır Haçlılarla mücadele ederek İslam dünyasını korumuşlardır

e Memlûkler
Eyyubi Devleti’nin yerinde kurulmuştur Yöneticiler ve ordu Türk'tür Haçlılar ve Moğollarla mücadele ederek Türk ve İslam dünyasını korumuşlardır Yavuz'un Mısır Seferi sonunda Osmanlılarca yıkılmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com