Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1940, abdurrahman, biyofrafisi, hayati, kimdir, kızılay

Abdurrahman Kızılay (1940) Biyofrafisi, Kimdir?, Hayati

Eski 08-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Abdurrahman Kızılay (1940) Biyofrafisi, Kimdir?, Hayati

Abdurrahman Kızılay Biyofrafi
Abdurrahman Kızılay Kimdir

Türk Halk Müziği sanatçısı
Abdurrahman Kızılay

1940 yılında Kerkük'ün Musalla semtinde doğdu Asıl adı Abdurrahman Ömer İbrahim İlk ve orta eğitimini Kerkük'te tamamladı Çocuk yaşlarda halk müziğine ilgi duydu Başta Abduvahit Küzecioğlu, İzzettin Nimet, Reşit Küle Rıza olmak üzere Kerkük'lü ünlü ustalardan ders aldı Türkiye'de Kerkük hoyrat ve türkülerinin sevilmesina öncülük edenlerden biri oldu İlk türkülerini, 1959 yılında Bağdat Radyosu'nun günde yarım saatlik Türkmen programında okudu 1950'lerin ortalarından itibaren, Kerkük Kızılay'ında gönüllü olarak çalıştı

Türkiye'de "Altun hızma Mülayim" türküsü ile tanındı 1960 yılında 6 yıl Ankara Devlet Konservatuvarı Kontrbas Bölümü'nde eğitim aldı Eğitimini tamamladıktan sonra 1966'da Kerkük'e döndü Baas Partisi'nin iktidara gelmesinden bir ay önce tekrar Türkiye'ye geldi Seneler sonra 2003 Eylül'ünde baba toprağına adım atabildi 1974'de Türk vatandaşlığına kabul edildi Soyadı olarak, Kızılay'ı seçmesinin nedeni, yıllar önce Kerkük Kızılay'ında kuruma verdiği hizmetlerdi Evli ve iki çocuk babası idi 12 Aralık 2010 tarihinde Ankara'da vefat etti

Kızılay'ın, bilinen türküleri arasında Altın Hızma, Evlerinin Önü Boyalı Direk, Dağlar Başın Alaydım, Baba Bugün Dağlar Yeşil Boyandı, Aynaya Baktım Saç Beyaz Olmuş yer alıyordu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com