Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eylul, ozelligi

23 Eylul Ozelligi

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

23 Eylul Ozelligi

Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün ortaya çıkar Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır

21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks (gece - gündüz eşitliği) tarihleri 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine de solstis (gündönümü) tarihleri denir

Kuzey ve Güney Yarım Küre

Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°lik açı ile düşer

Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır

Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar

Bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’de geceler gündüzlerden uzun olmaya başlar Güney Yarım Küre’de ise tam tersi olur

Bu tarih Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar Güney Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır

Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür

Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur

Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin Güney Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com