Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
nasıldır, nufus, türkiye’de

Nufus Nedir? Türkiye’De Nufus Nasıldır?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Nufus Nedir? Türkiye’De Nufus Nasıldır?

Nufus Nedir? Türkiye’de Nufus Nasıldır?

Nüfus: Sınırları belli bir alanda yaşayan insan sayısıdır
Nüfus Yoğunluğu: Bir yerde kilometre kareye düşen insan sayısıdır Belli bir alanda yaşayan nüfusun o alana oranıdır Ülkenin genişliği ve toplam nüfus hakkında bilgi verir Kişi/km2 olarak gösterilir Nüfus yoğunluğunu bulmak için;
Nüfus Yoğunluğu = Toplam İnsan Sayısı x100
Yüzölçümü
İnsanların beslenme sağlık eğitim vb ihtiyaçlarını belirlemek bunun için gerekli planlamaları ve yatırımları yapmak amacıyla nüfus sayımı yapılır
Nüfus sayımı sonucu; yalnız insanların sayısı belirlenmez nüfusun eğitim durumu yaş ve cinsiyet durumu ekonomik ve sosyal nitelikler kırsal-kentsel nüfus özellikleri nüfus artış hızı gibi özellikler de belirlenir
Türkiye’de ilk nüfus sayımı 1927 yılında yapılmıştır İkinci sayım 1935 yılında yapılmış 1990 yılına kadar her 5 yılda bir düzenli olarak nüfus sayımı yapılmış 1990 yılında nüfus sayımlarının 10 yılda bir yapılacağı kararlaştırılmıştır
Ülkemizde nüfus sayımlarıyla görevli olan kurum Devlet İstatistik Enstitüsü’dür Ancak DSİ (Devlet İstatistik Enstitüsü)’nin adı 2005 yılında TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) olarak değiştirilmiştir
Nüfus Artışı: Sınırları belli bir alanda belirli bir süre içinde meydana gelen insan sayısındaki çoğalmaya denir
Bir yerdeki nüfus artışı; doğumlara ölümlere göçlere sağlık ve beslenme olanaklarının artmasına bağlıdır Bir yerde doğum oranı ölüm oranından fazla ise orada nüfus artışı var demektir Nüfusun bu şekilde çoğalmasına Doğal Nüfus Artışı denir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com