Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
burhaneddin, kâdî, kimdir

Kadi Burhaneddin Kimdir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kadi Burhaneddin Kimdir?

Kadi Burhaneddİn Kimdir?

XIV yüzyılda Anadolu Hele iki beylik vardı ki
Biri Karamanoğulları İşte bu yıllarda İlk öğrenimini babasından yapan Burhaneddin
Kayseri'de gördüğü öğrenimini yeterli bulmayan Burhaneddin Kayseri'de Kadı Şemseddin Ahmed'in yerine oturacak Gıyaseddin Mehmed'in kısa bir süre sonra öldürülmesiyle Eratna Beyliğinin başına oğlu Alâeddin Ali Bey geçmişti Alâeddin Ali Bey 1380 yıllarına doğru Eratna Beyi Alâeddin Ali Beyin ölümüyle yerine 7 yaşındaki oğlu tahta çıkmıştı Bu durum sürekli karışıklıklara neden olmuş Özellikle
Özünü şeyh gören serdâr olur
Enelhak dava kılan berdâr olur
Er oldur Döşekte ölen yiğit murdar olur
Cana can vermeyenin ne canı var Can verenin adı ile sanı var
Er kişinin matahı erlik olur
Cevherinin lâl ile mercanı var
Erenler öz yolunda er tek gerek
Meydanda erkek kişi mertek gerek
Yahşi yaman Serverim diyen kişi erkek gerek

Şiirlerinde adını
Bir gazelinde:

Şahâ
Susamışam visaline ereyüm andan öleyim
Dün gice düşte ben seni
benim ile görür idim

Bu düşümün tabirini yorayım andan öleyim

diyerek
son nefesine kadar aşkı dilinden düşürmemiştir

Kadı Burhaneddin
Şeyh Müeyyed isyanı sırasında
1398 yılında Sivas'ta şehit olmuş
Anadolu'da dirlik de olmamış bilgisiyle tanınmış bu sevimli çocuğa Burhaneddin adı verilmişti Türk Edebiyatının büyük divân şairi yollara düşmüş tecrübesizdi ama böyle olduğu halde ölümünden sonra kurduğu Beylik dağılmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com