Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cephesi, güney, kurtuluş, olayları, savaşı

Kurtuluş Savaşı Ve Güney Cephesi Olayları

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kurtuluş Savaşı Ve Güney Cephesi Olayları

Kurtuluş Savaşı ve Güney Cephesi Olayları
  • Mondros Mütakeresi’nden sonra Adana Antep Maraş ve Ur-fa önce İngilizlerin işgaline uğramış Paris Konferansından sonra Fransızlara devredilmiştir
  • İngilizler bölge halkına yönelik baskılar yapmadıkları için cid*di bir direnişle karşılaşmadılar
  • Fransızlar bölgeyi Ermenilerle birlikte işgal ederek ağır bas*kılar yaptılar ve sivil halka yönelik katliamlar gerçekleştirdiler Bu durum halkın tepkisine neden oldu
  • Sivas Kongresi’nde bölgeye komutanlar tayin edildi Bölgede bütün halkın katıldığı bir Kuvay-ı Milliye hareketi başladı
  • Uzun mücadelelerden sonra;
  • 11 Şubat 1920′de Maraş 10 Nisan 1920′de Urfa 8 Şubat 1921′de Antep kurtarıldı
  • Fransızlar Sakarya Savaşı’ndan sonra imzalanan Ankara Antlaşması (20 Ekim 1921) ile Anadolu’yu terkettiler
  • TBMM tarafından Maraş’a “Kahraman” Antep’e “Gazi” Ur-fa’ya “Şanlı” unvanları verildi
C- KURTULUŞ SAVAŞI VE İTALYANLAR
  • Birinci Dünya savaşı sırasında İtalya’ya gizli anlaşmayla İz*mir verilmişti
  • Paris Konferansı’nda (18 Ocak 1919) İngilizler Akdeniz’de güçlü bir İtalya istemedikleri için İzmir‘in Yunanlılara verilme*sini sağladılar Bu olay anlaşmazlığa neden oldu
  • İtalyanlar Muğla Antalya ve çevresini işgal ettiler
  • İtalyanlarla TBMM arasında ciddi bir savaş olmadı Çünkü İtalyanların hem İngilizlerle arasının açılması hem de bu dö*nemde İtalya’da iç karışıklık olması savaş ihtimalini azalttı
  • İtalyanlar II İnönü savaşından sonra Anadolu’dan çekilmeye başladılar (5 Temmuz 1921) Sakarya savaşından sonra ta*mamen çekildiler
D- DOĞU TRAKYA’NIN İŞGALİ ve KURTULUŞU)
  • 15 Mayıs 1919′da İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edildi
  • İtilaf devletleri Sevr Antlaşması’nı kabul ettirmek için Yunan*lıların tekrar taarruz etmelerini sağladılar
  • 22 Haziran 1920′den itibaren Yunanlılar Batı Anadolu’daki bazı yerlerle birlikte Doğu Trakya’yı da işgal ettiler
  • Boğazların işgal altında olması nedeniyle Anadolu’dan Doğu Trakya’ya yardım gönderilemedi
  • Bölgedeki Türkler Trakya-Paşaeli Cemiyeti’nin öncülüğünde kendi imkanlarıyla mücadele ettiler
  • Doğu Trakya Mudanya Ateşkesi’nden (11 Ekim 1922) sonra savaş yapılmadan kurtarıldı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com