Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
edebi, metinlerin, nelerdir, oluşumu, özellikleri

Edebi Metinlerin Oluşumu Ve Özellikleri Nelerdir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Edebi Metinlerin Oluşumu Ve Özellikleri Nelerdir?

Edebi metinlerin oluşumu ve özellikleri nelerdir?

Yazılan her yazı söylenen her söz edebi değer taşımaz Bu bakımdan metinleri edebi metinler ve diğer metinler olmak üzere ikiye ayırabiliriz Edebi metnin kendine özgü bir dil anlayışı vardır Herkesin kullandığı günlük dile yeni anlamlar yükleyerek ona bir üst dil özelliği kazandırır Bireysel değerler mecazlı ifadeler yan anlamlar ve yeni çağrışımlarla süslenen dil bambaşka bir yapıya kavuşur Edebi metinlerde dil estetik ve şiirsel bir işlev kazanır
Edebi metin öğretmez sadece düşündürür hatırlatır sezdirir Edebi eser sanat kaygısıyla yazılan kurmaca eserlerdir Duygu düşünce ve hayallerin insanda heyecan ve hayranlık uyandıracak şekilde anlatılmasıdır
Edebiyat ürünü sağlam düşünceli güzel anlatımlı özlü ve özgün olmalıdır Zamanın süzgecinden geçebilmeli insanları etkilemeli toplum tarafından anlaşılmalı ve beğenilmelidir Yazıldığı dönemim dil özelliklerini taşımalı insanın duygu düşünce ve hayallerini beslemelidir Özenle kullanılmış işlenmiş bir dil ve anlatımla oluşturulmalıdır ve her okunduğunda yeni anlamlar kazanmalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com