Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çağlara, göre, hakkında, kullanılan, kuralları, nelerdiryazım, türklerde, yazım

Türklerde Çağlara Göre Kullanılan Yazım Kuralları Nelerdir?-Yazım Kuralları Hakkında

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türklerde Çağlara Göre Kullanılan Yazım Kuralları Nelerdir?-Yazım Kuralları Hakkında

Göktürklerde harfler taşa kazındığıiçin bitiştirilmez Yazıyukarıdan aşağıya doğru yazılır Uygurlarda z harfi ayrı yazılır diğerleri bitişiktir Harf sayısının az oluşu nedeniyle bir harf birden çok sesin karşılığı olarak kullanılır Bu da hem okumayı güçleştirmekte; hem de bugün Uygur yazmalarıüzerinden yapılacak dil tarihi çalışmalarını olumsuz etkilemektedir Harflerin başta ortada sonda yazılışları değişiktir; sağdan sola doğru yazılır Taşa kazımaktan çok kâğıda yazmaya elverişli bir yazıdır Karahanlılar döneminde ise Arap yazısı yaygınlaşmıştır Arap yazısı işlek bir yazı olmakla birlikte Arap alfabesinde kimi seslerin birden çok harf ile karşılanması kimi harflerin ise birden çok sesi karşılaması; ayrıca harflerin başta ortada sonda değişik yazılması metinleri güç okunur duruma getirmiştir
Türklerde kullanılan ilk noktalama işareti iki nokta üst üstedir (:)
Orhun Yazıtlarında her sözcük arasına bu işaret konur Uygurlar cümle bitimlerine nokta () koymuş; noktalama işaretlerinin sayısını da artırmışlardır Arap yazısına geçildikten sonra verilen ilk eserlerin birçoğunda bu alfabeye özgü hareke adı verilen işaretler kullanılmıştır Harekelerden üstüna e esreı i ve ötreo ö u üünlülerini karşılar Kimi zaman cümle bitimlerine nokta () konur elif ( ) re ( ) ze ( ) dal ( ) zel ( ) je ( ) vav ( ) harfleri kendinden sonraki harf ile bitiştirilmez Bugünkü anlamda noktalama uygulamasında Batı edebiyatı ile tanışmanın etkisi büyüktür

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com