Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adıvar, cinayeti, edip, halide, kitabının, yolpalas, özeti

Halide Edip Adıvar Yolpalas Cinayeti Kitabının Özeti

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Halide Edip Adıvar Yolpalas Cinayeti Kitabının Özeti

Halide Edip Adıvar Yolpalas Cinayeti kitabının özeti

Mahkeme salonunda hakim Akkız adında bir genç kızı yargılıyorduAkkız"ın suçu çalıştığı evin şoförünü öldürmek ve evin hanımını yaralamaktır

Akkızgenç bir kızdıKaz tüyünü andıran sarı saçlarıiki tane büyük mavi gözlerionların üstünde ise gür kara kaşları vardıBu kız babasının ölümü üstüneuzun süre annesiyle yaşamışdaha sonra köye ziyaret amaçlı gelen bir ailenin yanına besleme olarak girmiştiNuri Bey ve karısı onu bir kardeş gibi görüp büyütmüşlerdiOkula gönderip tahsil yapmasını sağlamışlardıBu sırada Bursa"ya kaplıcalara gelen Bay ve Bayan Sallabaş"la tanışımıştı Oğulları Bülent"e de çok ısnmıştıBülent"te onu çok sevmiştiBay ve Bayan Sallabaş da Akkız"ı yanlarına dadı olarak oldılarAkkız da bundan böyle Yolpalas"ta dadı olarak çalışmaya başladı

Yolpalsın hanımı Sacide Hanım eskiden çok fakir bir kızdırBabası eski bir memurdurKaragümrük"te küçük bir evde oturmaktadırlar Sacide bir gün "dancinge" yani halka açık dans yerine gider Burada Bay Sallabaş"la tanışırBay Sallabaş onu çok beğenir ve evlenmek isterSacide de kabul eder ve Yolpalasa hanımefendi olurBundan sonra ne oldum delisi olup fakirleri hor görmeye başlar

Bay Sallabaş"in bir de yegeni vardirBabasinin ölümünden sonra ona amcasi bakarOnu Fransa"da okuturRifkianne ve babasini ölümünden sonra çok zengin olarak ve iyi koşullarda yetişmiştir fakat sevgi eksikligi vardiBu yüzden bütün zenginlere karşi içinde bir kin vardiÖzellikle de yengesine karşi bir kin duyuyordu

Bay ve Bayan Sallabaş evlerinde parti verdikleri bir günde Rifki ve Bayan Sallabaş yine tartişmişlar ve bu da herkesin dikkatini çekmiştiBayan Sallabaş bu sinirle dadilari Akkiz"i da azarlamiştiHatta Bayan Sallabaş Akkiz"ı kovmuştu

O gece Bay Sallabaş"in evinde bir cinayet bir de yaralama olmuştur Bu suçu Akkiz üstüne almiştirSebep olarakta "anamin emmioglunu öldürdüm"demiştirBayan Sallabaşin yaralanmasini da kaza olarak açiklamaktadirRifkiAkkiz"in davasini üstlenmiştirBunu sebebi zenginlere karşi duydugu kin ve Akkiz"la önceden olan tanişikligidir

Bir gün RıfkıAkkız"la kaldığı hücrede konuşur Başından geçen hikayeyi anlatır

Akkız küçükken babası ölünce annesi ile yaşarAnnesi gece gündüz çalışıp iki tane öküz parası biriktirmektedirAkkız da kazlara çobanlık ederHerkes anasına kötü kadın diye bakarO ise gelenlere emmioğlu diye cevap verirBu emmioğlu dediği kişi ise Mükerremdir Yani Akkız"ın şimdi çalıştığı evin şöförüdürMükerrem anne ve kızın yıllarca çalışıp kazandığı parayı çalarBir de Akkız"ın canı kadar sevdiği kazı Sırma"yı öldürürAkkız da bunun üstüne bir gün kendisinin de onun canını alacağına dair yemin eder

Akkız seneler sonra Mükerrem"le Yolpalas"ta karşılaşır Mükerremonu ve Bülent"i öldürmekle tehdit edince Akkız daha fazla dayanamaz ve Mükerrem"i öldürürBu sırada yalnışlıkla Bayan Sallabaş"ı yaralar

İşte bütün bu hikayeyi mahkemede anlatırMahkeme heyeti de kızı serbest bırakırlar

Romanın kahramanları:AkkızBay ve Bayan SallabaşMükerremAkkız"ın annesi ÜmmühanNuri Bey ve karısı Bülent

Romanın Geçtiği Yer: Yolpalas ApartmanıAkkız"ın köyü

Romanın Geçtiği Zaman:Kurtuluş Savaşi"ni sonlarina dogru bir zaman

Romanın Anafikri:İntikam duygusu en uysal kişileri bile etkileyebilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com