Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
haftası, kompozisyon, standartları, türk, örnekleri

Türk Standartları Haftası Kompozisyon Örnekleri

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türk Standartları Haftası Kompozisyon Örnekleri

Türk standartları haftası kompozisyon örnekleri

Belirli bir hizmetin ihtiyaçları karşılayacak üretimin ekonomiye ve teknik amaçlara uygun ölçüde üretmek için; özelliklerini belirleme ve tek biçime sokma işlemine “Standardizasyon” denir

Standardizasyon çalışmaları sonucu ortaya çıkan; belge doküman veya esere “Standard” adı verilmektedir

Ülkemizde standardizasyon çalışmaları 1930 yılında başlamış 1936′da “Standardizasyon dairesi” 1954′de de “Türk Standartları Enstitüsü” kurulmuştur 18 Aralık 1960 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile TSE yeniden oluşturulur ve 16 Mayıs 1985 tarihli 3205 sayılı yasa ile TSE Kurumu bugünkü yapışma kavuşturulur TSE’nin görevi; her türlü standardizasyonu hazırlamak ya da hazırlatarak uygun bulduklarım Türk Standartları olarak kabul etmektir

Standardizasyonun amaçları:

1 Üretimde ve malların değişiminde işgücü malzeme güç kaynağı vb faktörlerde en yüksek düzeyde tasarruf sağlamak
2 Tatmin edici mal ve hizmet üretimini sağlayarak tüketici çıkarlarım gözetmek
3 İnsan yaşamının sağlık ve güvenliğini korumak
4 İlgili grupların birbirleriyle olan bilgi alışverişini ve anlaşmalarım kolaylaştırmak

İyi bir tüketici satın aldığı ürünün TSE veya TSEK markalı yani Türk Standartlar Enstitüsü Kurumu işareti olmasına dikkat etmelidir

Ülkemizi gelecekte yönetecek olan çocuklarımızın ve gençlerimizin kalite ve standardizasyon bilinç ve kültürünün oluşması için; Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun aldığı kararla; ilköğretim lise ve dengi okullarda “Tüketicinin Korunması Kolunun” her yılın “Ekim ayının 3 haftasının “Standartlar Haftası” olarak kutlanmasını orta öğretim kurumlarının öğretim programlarına “Standardizasyon ve Kalite -1″ dersinin seçmeli ders olarak alınması uygun görülmüştür

Tüketicileri korumak için Dernek ve Vakıf şeklinde sivil toplum örgütle-ri kurulmuştur Bu kuruluşlar alışverişlerinde insanları aydınlatmakta ve tüketici haklarım korumaktadırlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com