Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anakronizm

Anakronizm Nedir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Anakronizm Nedir?

Anakronizm Nedir?

Fransızca'dan (anachronisme) gelen Anakronizm tarihi olay ya da olguların içerisinde geçtiği zaman ile olay ya da olguda yer alan nesne ya da özelliklerin birbiriyle uyumsuzluğudur

Örnekler
  • Irak savaşında ABD askerlerinin mancınık kullanması
  • Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethine Rolex saatine bakarak başlaması
Sinemadan birkaç örnek:
  • 1987 yapımı Alex Cox filmi Walker (film) örnek verilebilir Filmin konusu 1850'lerde geçmesine rağmen filmin çekildiği yıllarda Nikaragua'da yaşanan benzer olaylara dikkat çekmek için anakronizme baş vurulmuştu Yani "Acid Western" türündeki bu filmde 1850'lerin dekorunda zaman zaman görüntüye Marlboro sigarası paketi Coca Cola şişesi Zippo çakmak Newsweek dergisi vb girer hatta birdenbire bir Mercedes otomobil ve helikopter ortaya çıkıverir
  • 1999 Türkiye yapımı tarihsel parodi filmi Kahpe Bizans'ta taraflar bir kalenin burcunda kılıçlarla kıyasıya bir mücadele içindeyken aniden tepelerinden bir uçak geçer Oysa filmin konusu bin yıl kadar önceki bir tarihte geçmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com