Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çeşitleri, nelerdir, zamirler

Zamirler Ve Çeşitleri Nelerdir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Zamirler Ve Çeşitleri Nelerdir?

Zamirler ve Çeşitleri Nelerdir?

ZAMİR: İsimlerin yerine kullanılan ismin yerini tutan kelimelere ZAMİR diyoruz
Zamirler; Kelime Halindeki ve Ek Halindeki Zamirler olmak üzere ikiye ayrılır
: : A-) Kelime Halindeki Zamirler : : Bu zamirler Şahıs İşaret Belgisiz ve Soru Zamirleri olmak üzere dörde ayrılır
1 Şahıs Zamirleri: Zamirlerin bazıları şahısların yerini tutarlar Bu çeşit zamirlere ŞAHIS ZAMİRİ denir
2 İşaret Zamirleri: Varlıkların yerini işaret yoluyla turan zamirlere İŞARET ZAMİRİ denir
3 Belgisiz Zamirler: Varlıkların yerini şöyle böyle tutup belirten zamirlere BELGİSİZ ZAMİR denir
4 Soru Zamirleri: Varlıkların yerini işaret soru turan zamirlere SORU ZAMİRİ denir
: : B-) Ek Halindeki Zamirler : : Bu zamirler İyelik ve İlgi Zamirleri olmak üzere ikiye ayrılır
Ek halindeki zamirler ikiye ayrılır:
1 İyelik Zamirleri: Varlığın kime ait olduğunu gösteren zamirlere İYELİK ZAMİRLERİ denir
Kalem sözcüğüne eklenen ekleri inceleyelim:
kalem – im
kalem – in
kalem – i __
__
__ Benim kalemim
Senin kalemin
Onun kalemi kalem – imiz
kalem – iniz
kalem – leri __
__
__ Bizim kalemimiz
Sizin kaleminiz
Onların kalemleri
2 İlgi Zamiri: İki varlık arasında ilgi kurarak bunlardan birinin yerini tutan “ki” ekine İLGİ ZAMİRİ denir
Benim kalemim yok Seninkini verir misin?
Burada “seninkini” yerine “senin kalemini” yazılabilir Kalemin yerini “-ki” eki tutmuştur
İlgi zamiri olan “-ki” kelimeye bitişik yazılır Ayrı yazılan “ki” bağlaçtır
Benim elbisem mavi seninki (senin elbisen) siyahtır (İlgi Zamiri)
Öyle güzel bir kitap okudum ki anlatamam (Bağlaç)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com