Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
güntekin, ile, kitabının, leyla, mecnun, nuri, reşat, özeti

Reşat Nuri Güntekin Leyla İle Mecnun Kitabının Özeti

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Reşat Nuri Güntekin Leyla İle Mecnun Roman Özeti
Leyla İle Mecnun Özeti Reşat Nuri Güntekin
reşat Nuri Güntekin leyla ile mecnun hikayesi

Zehra kasabanın en tanınan kişisidirÇok iyi bir öğretmen olup sevilen birisidirFakat geçmişte yaşadılarından dolayı acıma duygusundan yoksundurBir gün Maarif Bey gelip bir mektup verirİstanbul’dan cağrıldığını ve babasının çok hasta olduğunu söylerAma o bunu kabul etmez Çünkü küçükken annesinin ablasının ve kendisinin başına gelen bütün olaylar hep onun yüzündendirBelli bir süre sonra baskıya dayanamazİstanbul’a gitmek üzere trene binerTrende hep babasının annesine ablasına bağırmasınısarhoş sarhoş eve gelmesini düşündükçe ona nefreti artarÜstelik komşuları olan Necip Bey ve ablasının o kadar iyiliğine karşın onlarlada kavga etmiştirİstanbul’a gelipte verilen adrese gittiğinde yaşlı bir adam ve kadın onu beklerlOnlar babasının öldüğünü söylerlerOndan kalan birkaç eşya ve sandık verirlerAkşam uykusu gelmeyince kutuyu açarBirkaç eşya ve bir günlük bulurGünlüğü okumaya başlarGünlük babasının ilk memur olduğu yıldan başlarBirkaç yerden sonra tayini Diyarbakır’a çıkarBurda annesiyle tanışırHerkes onun kötü biri olduğunu söylemesine rağmen onla evlenir va kaynanasıyla İstanbul’a gelirBurda karısının ve kaynanasının kötülüklerini yavaş yavaş öğrenirKavga etmeye başlarlarÜstelik dolapları karıştırınca aşk mektupları bulurBu mektuplar komşusu Necip Bey’den gelmiştirBu olaya cok üzülür ve eve gelmemeye başlarNecip Beyle kavga eder ;işten atılırSadece iki kızı için yaşamaktadır artıkFakat annesi onu kızlarına karşı kötülemektedirAblası annesinin tutarsızlığından dolayı ölürDiğer kızının da aynı duruma düşmemesi için evden kaçırırBir yurda yerleştirirBelli bir süre sonrada karısı ve kaynanası ölürGünlük burada biterBu olaydan sonra Zehra çok pişman olurArtık bütün gerçekleri öğrenmiştirAyrıca acımayıda öğrenmiştir

KİTABIN ANAFİKRİ :Hayatımızda eş şeçimini çok iyi yapmalıyızEğer iyi şeçim yapamazsak ileriki hayatımızda başarılı olamayız

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com