Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayasofya, gezi, müzesi, yazısı, örneği

Ayasofya Müzesi Gezi Yazısı Örneği

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ayasofya Müzesi Gezi Yazısı Örneği

Ayasofya müzesi gezi yazısı örneği

Kilise cami müze… 1500 yıla yaklaşan tarihinde farklı dinlerin ve kültürlerin göz bebeği olmuş aynı güzelliğiyle kültürlerüstü ve dinlerüstü olarak ülkemizin göz bebeği olmayı sürdürüyor… 916 yıl Ayasofya Kilisesi 481 yıl Ayasofya Camisi denmiş adına… 1935′ten beri de Ayasofya Müzesi diyoruz (Atatürk’ün emri üzerine restorasyondan geçirilerek mozaikler ortaya çıkarılıp temizlenmiş ve Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilmiştir) Mimari güzelliği büyüklüğü görkemiyle ne kadar dikkat çekse de onu bu kadar özel yapan bence kültürlerüstü ve dinlerüstü olması… Doğu ve batı sentezi olması… Aya Sofya kelime olarak kutsal bilgelik ya da ilahi bilgelik anlamına geliyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com