Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
edebiyatımız, hakında, parnasizm

Parnasizm Ve Edebiyatımız Hakında

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Parnasizm Ve Edebiyatımız Hakında

Parnasizm ve Edebiyatımız Hakkında

Fransa’da şiir türünde ortaya çıkmış bir akımdır Şiirdeki gerçekçilik diyebileceğimiz parnasizm bir anlamda realizmle natüralizmin şiirdeki sentezinden oluşmuştur 1886’da “Parnas” adlı derginin yayınlanmasıyla ortaya çıkmıştır (Parnas: Mitolojide ilham perilerinin yaşadığına inanılan efsanevi dağın adı)
Parnasyenler şiiri salt biçim olarak görürler Bu nedenle biçim güzelliğini her şeyin üstünde tutarlar Yine aynı nedenlerle ölçü ve uyağa çok önem vermişler ritmi ön plana çıkarmışlardır Sözcüklerin birarada kullanılmasından doğacak müziği de şiir için gerekli görmüşlerdir Parnasizm romantizme tepki olarak doğduğu için bu akımda duygunun yerini düşünceler almış parnasyenler şiirde ayrıntılı ve nesnel betimlemelere yer vermişler duygusallığı reddetmişlerdir
Şiiri ışık gölge renk ve çizgilerle sağlamayı düşünürler
“Sanat sanat içindir” görüşünde olan parnasyenler şiirde yarar değil güzellik ararlar
Tarihteki mutlu dönemlere duyulan özlem yabancı ülkelerin manzara ve gelenekleri işlenen konulardır
Parnasyenler Eski Yunan ve Latin mitolojisine büyük hayranlık duyarlar Dolayısıyla ele alınan bazı konular klasisizmle benzerlikler taşır
Başlıca temsilcileri:
Th Gautier
TD Banville
François Coppee
JMaria de Heredia
TÜRK EDEBİYATINDA PARNASİZM
Bu akımın en belirgin etkileri Tevfik Fikret’te görülür Kimi yönleriyle Yahya Kemal de bu akımdan izler taşır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com