Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
doğalcılık, natüral

Natüral Nedir? (Doğalcılık)

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

NATÜRALİZM (DOĞALCILIK)
19yüzyılın sonlarına doğru Fransa’da ortaya çıkan natüralizm bir anlamda realizmin bir üst basamağı (gerçeğe yaklaşmadaki katılığı nedeniyle) olarak düşünülebilir
Natüralizmi realizmden ayıran nokta onun deney yöntemine de yer vermesidir Deney yöntemi doğa olaylarında aynı nedenler aynı koşullar altında aynı sonuçları doğurur düşüncesidir (Determinizm) Natüralistler bu anlayışın tabiatta olduğu gibi insan yaşamı için de geçerli olduğunu savunmuşlardırBu yaklaşımla pozitif bilimlerle sanatı birleştirmeye çalışmışlardır İnsanın fizyolojik özellikleri üzerinde durmuş; insanı ırsiyet (soyaçekim) ve genetik özellikleriyle ele almışlardır Ayrıca sosyal çevrenin insan üzerinde yaptığı etkileri de derinlemesine araştırmışlar bir anlamda kendilerini bilim adamı toplumu laboratuvar insanı da deneme inceleme aracı olarak ele almışlardır
Natüralist yazarlar insanı belli koşulların içinde ele alır onun duygu ve düşünce dünyasını yetiştiği doğal ve toplumsal çevrenin etkisi doğrultusunda çizerler Onların eserlerinde insan kendi yazgısını biçimlendirici çevre üzerinde değiştirici bir güç taşımaz Toplumsal nedenleri bir yana bırakmışlar yalnızca yaşananı “nesnel” bir biçimde aktarmakla yetinmişlerdir Bu sebeple de onlara “zabıt katipleri” yakıştırması yapılmıştır
İnsan psikolojisiyle fizyolojisini birbirine bağlı kabul ettikleri için eserlerinde kahramanların fiziksel özelliklerini çok ayrıntılı olarak vermişlerdir Buna bağlı olarak da betimleme doğalcı eserlerin en önemli anlatım biçimi olarak dikkat çeker
Realistlerdeki biçim güzelliği kompozisyon olgunluğu ve üslup kaygısı natüralistlerde yoktur Ancak natüralistler de halkın kolayca anlayabileceği açık ve yalın bir dil kullanmışlardır
Tiyatroda kostüm ve dekora önem veren natüralistlerin eserlerine genel olarak bir kötümserlik havası hakimdir
Başlıca temsilcileri:
Emile Zola (Meyhane Germiznal Nana Toprak…)
Alphonse Daudet
Guy de Maupassant
Goncourt Kardeşler
“Roman anlatılmış ve tabiattan çıkartılmış belgelerle vücuda getirilmelidir Tarihçiler mazinin hikayecileri romancılar da halin hikayecileridir”
Goncourt Kardeşler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com