Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
belasi, fakirlik, tedavisi

Fakirlik Belasi Ve Tedavisi

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Fakirlik Belasi Ve Tedavisi

Fakirlik birisinin kapısından içeri girdi mi mutlaka dünyada huzursuzluğu meydana getirir Eğer fakir kimse sabırsız da olursa fakirliği ahiret azabına da sebeb olur

Çocuklar babalarının yuvasında yeteri kadar yemek, içmek ve giymek hülâsa hayat hayat levazımlarını bulamadıkları takdirde haliyle kalblerinde hased, ihtiras ve oburluk arzusu fiile geçer Artık geçimsizlikle semerelenir Bu manaya işareten hadîs-i şerîfte:

"Az kaldı fakirlik küfür ola" diye buyrulmuştur

İşte bu fakirlik cehaletten olursa tedavisi ilmi öğrenmektir Bu fakirlik maldan olursa tedavisi zenginlerin zekat, karz-i hasen gibi mâlî yardım etmeleridir Bedende olursa iş tabiblere düşer

Teşhisle tedavi

Umum mana itibarıyla fakirliğin tedavisine şu hadîs-i şerîf işaret etmektedir:

"Mü'min kardeşimin ihtiyacını gidermem bana (nazarında) Mescid-i Haram içinde bir ay oruç tutmam ve itikafetmemden daha sevimlidir" buyrulmuştur Bu hadîse binaen ulemâ dediler ki:

Zengin tabakaların zayıf ve fakirlere yardım etmeleri bu sünneti ihyâ etmekten ibarettir Amma bu sünneti ihya etmek son derece sevablıdır Zaten bu yardım devletten sonra ulemâ, zengin ve tabibler zümresine yüklenir Bu yardım bazan da farz olur

İşte cihad da bu üç zümrenin fedakarlığına bağlanmaktadır Eğer bunların fedâkarlıkları varsa cihad yapılıyor demektir Aksi takdirde bunlara asla icabet edilmez Üç zümre ve üç yardım

Bu fakirliğin tedavisinde Rasûl-u Muhterem ashâb-ı kirâmı meniha usûlüne teşvik etmiştir Meniha, asıl lugatta bağış demek ise de ilm-i ahlaka göre üç zümrenin yardımında kullanılır

Mesela meniha, araziyi yahud bir koyun veya deveyi mahsulünden, sütünden, yününden istifade etmek şartıyla meccânen mü'min kardeşe vermektir Omalı alan aldığı arazi, koyun ve deve ile ihtiyacını giderir, ihtiyacını giderdikten sonra sahibine tekrar iade eder

Fakirlik çıbanının bundan başka sûretlerle tedavisi mümkün degildir

Meniha usûlü Bu usûlü tatbik etmek için Rasûl-u Muhterem şöyle buyurur:

"Biriniz yerini (deve veyahud koyununu) din kardeşine meniha olarak vermesi, onun karşılığında muayyen bir ücreti almasından daha da hayrlıdır"

Ne ismi, ne resmi cemiyetin kalbinde ve dimağında kalan meniha Bu meniha

Bu meniha usûlü olmadığı için gittikçe varlıklılar daha kuvvetli oluyorlar Meniha yerine insafsızca erbab-ı ihtiyaca faiz yüklüyorlar Adı yardımmış Bilakis yardım değil soygunculuk

Faiz soygunculuğunu kaldrmak için meniha usûlü üstün bir çaredir

Ey müslümanlar! Tâ orta çağda papazların, kilise tâbi'lerini, fakirleri soydurmak için icad ettikleri faiz sisteminden dönün Meniha usûlünü tatbik edin

İşte insancılık kavramı meniha usûlünde mi yoksa faiz sisteminde mi? Vicdana havale

İhtiyac sahiblerinin ihtiyacının karz-ı hasen, meniha usûlü, zekat ve hediyelerle giderilmesi mümkündür Bunun dışında kalkınma, hâkimiyeti elde etmek, çalışmak ve cihad serabdır

iktibas: Mufassal Medeni Ahlak Dilara Yayınları

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com