Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
efendimizi, peygamber, sav, üzmeyelim

Peygamber (S.A.V) Efendimizi Üzmeyelim !...

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Peygamber (S.A.V) Efendimizi Üzmeyelim !...

PEYGAMBERİMİZ'İN (SAV) ÜZÜNTÜSÜ ÜMMETİ İÇİNDİ

Peygamberimiz (SAV) ümmeti için yaşadı O'nun (SAV) sevgisi de, üzüntüsü de ümmeti içindi

Peygamberimiz'e (SAV) öleceği bildirildiğinde; "Peki! Ümmetimin başında kim kalacak?" demişti

PEYGAMBER (SAV) EFENDİMİZ'İ EN ÇOK ÜZEN OLAYLAR

1 İNANÇSIZLIK

İman bir cevherdir İman, ilim, sevgi ve rahmet elçisiydi O (SAV) İnançsızlık bir bataklıktır

"Ey Resûl! Ağızlarıyla îmân ettik deyip, kalpleri îmân etmeyenlerden küfürde yarışanlar seni üzmesin" (Maide 41)

2 İTAATSİZLİK, EMRE İTAATTE AĞIR DAVRANILMASI

Emre itaatsizlik, dünya ve ahirette mutsuzluk, huzursuzluk ve felaket sebebidir

Hudeybiye Barış maddeleri sahabeye ağır gelmişti Emre itaatte ağır davrandılar Bu durum Efendimiz'i (SAV) çok üzmüştü Bununla ilgili Ümmü seleme validemizle istişare etmiştir

3BİLGİSİZLİK, BİLGİSİZCE FETVA VERİLMESİ

"Bilmiyorsanız, ilim ehline sorun " (Nahl 43, Enbiya 7)

Cabir (RA) anlatıyor: Ağır yaralı askere gusül farz olmuştu

Arkadaşları: sen gusül yerine teyemmüm yapamazsın dediler

Ağır yaralı asker gusletti ve öldü Peygamber (SAV) Efendimiz bilgisizce fetva verilmesine üzüldü "Onun ölümüne siz sebep oldunuz" dedi

4 ÖLÇÜSÜZLÜK, ZORLAŞTIRMAK, NEFRET ETTİRMEK

Kolaylaştırınız Zorlaştırmayınız Müjdeleyiniz Nefret ettirmeyiniz

Hz Aişe validemiz diyor ki: " Allah Rasulü (SAV) iki şey arasında serbest bırakıldığında; O, "günah olmadıkça" daima kolay olanı tercih ederdi"

5 ÖN YARGILI OLMAK, NİYET OKUMAK

Usame bin Zeyd anlatıyor: Peygamberimiz (SAV) bizi bir seriyyede görevlendirmişti Düşmanı yakaladım Yere yatırdım Son anda La ilahe ill dedi ve öldürdüm Peygamberimiz (SAV) çok kızmıştı " La ilahe ill dedikten sonra mı onu öldürdün?" dedi Ben de : " Ya Rasul (SAV)! Korkudan söyledi, dedim Efendimiz (SAV): "Kalbini yarıp baktın mı?" dedi

6 HAİNLİK, KOMPLOCULUK, SUİKAST DÜZENLEME

Ebu Bera, Davetçi ve eğitimci istedi 70 seçkin eğitimci genç gönderildi

Bi'r-i Maune Faciası Komplo ve 68 şehit

Peygamberimiz (SAV) çok üzüldü İlk defa Rı'l, Zekvan ve Usayye kabilelerine lanet okudu

7 YOLSUZLUK, RÜŞVET

Biri görevlendirilir de toplu iğneyi zimmetine geçirirse kıyamette HAİN olarak gelecektir

8 NAMAZSIZLIK, CEMAATE KATILMAMA

"Namazı olmayan dinde hayır yoktur"

"Birini vekil bıraksam da mazeretsiz cemaate gelmeyenlerin evlerini başına yıksam"

9 IRKÇILIK, BÖLGECİLİK

Irkçılığa (asabiyyeye) çağıran Bizden değildir; ırkçılık için savaşan Bizden değildir; ırkçılık üzere, asabiyye uğruna ölen Bizden değildir"

"Allah indinde en şerefliniz takvâca en ileri olanınızdır Arabın Arap olmayan (acem) üzerine bir üstünlüğü yoktur Arap olmayanın da Arap üzerine bir üstünlüğü yoktur Siyah derili olanın beyaz derili üzerine bir üstünlüğü yoktur, beyazın da siyah derili üzerine bir üstünlüğü yoktur Üstünlük sadece takvâ iledir"

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com