Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ilginç, mutfağından, notlar, saray

Saray Mutfağından İlginç Notlar...

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Saray Mutfağından İlginç Notlar...

17 yüzyılda bir seyyah, saraydaki yemek servisini şöyle anlatıyor: “Aşçılar, yamaklar, çaşnigirler, kilerciler bunların hepsi yan yana dizildi, yemekleri elden elde uzattılar O kadar çok yemek ikram ettiler; ama bir kere bile kap sesi duymadık” Osmanlı sarayından sıradışı bilgiler sizi de şaşırtacak

* 17 yüzyılda bir seyyah, saraydaki yemek servisini şöyle anlatıyor: “Aşçılar, yamaklar, çaşnigirler, kilerciler bunların hepsi yan yana dizildi, yemekleri elden elde uzattılar O kadar çok yemek ikram ettiler; ama bir kere bile kap sesi duymadık* Aşçılar, uzun kırmızı ve mavi elbiselerle servis yapıyor Yemekler porselen ve çini kaplar içinde sunuluyor
* Yeniçerilere yemek ikram edilirken kaşık verilmiyor Çünkü Yeniçeriler, kaşıklarını kuşaklarında taşıyor
* Çaşnigirin görevi sadece yemeğin tadına bakmak değil, çok gizli haberleri de taşıyor
* Aşçılar, usta-çırak ilişkisiyle yetişiyor; ama 17 yüzyılın sonunda bir aşçı, ‘değişik yemek’ öğrenmesi için Viyana’ya eğitime gönderiliyor
* Saray mutfağı, 9 büyük mutfaktan oluşuyor Kuşhane, harem, valide sultan ve Enderun mutfağı; sarayın asli sakinlerine yemek yapıyor
* Babüssaade ağası mutfağı kapı ağalarının, darüssaade ağası mutfağı sadece haremde görev yapan ağaların ve sürre alayı ziyafetlerinin, hazinedarbaşı mutfağı; hazinedarbaşı ve yanında çalışanların yemeklerini hazırlıyor Kilercibaşı mutfağı; sofra hizmetlerini yapıyor Misafir mutfağı da misafirlerin yemeklerini hazırlıyor
* Helvahane; turşular, şekerler, helvalar, ilaçlar, sabunlar, saklanmaya müsait tatlı ve ekşi her türlü yiyecek bu bölümde hazırlanıyor
* Mutfağın, yiyeceklerin saklanması için buzhanesi, yoğurthanesi, tavukhanesi var Arka bahçede küçük küçük sebze bahçeleri var, bostancılar burada taze sebze yetiştiriyor
* Matbah-ı Amire defterlerinde mutfağın geliri-gideri günlük olarak kayıt altına alınmış Bir dirhem maydanoz bile atlanmamış
* Sarayda çatal ilk kez 19 yüzyılda kullanılmaya başlanmış Bıçak kullanılmıyor; ama etler parçalanarak ortaya konuluyor Asla bütün bir but halinde sofraya konulmuyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com