Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlami, çeyizindeki, hanimlarinin, kilimlerin, osmanli, sarigin

Osmanli Hanimlarinin Çeyizindeki Kilimlerin Ve Sarigin Anlami

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Osmanli Hanimlarinin Çeyizindeki Kilimlerin Ve Sarigin Anlami

Sargilik veya sergilik adi verilen kilimler kadinlarin çeyizlerinin en kiymetli parçalarindan sayilirdi

Ölen hanimlarin tabutlari bu kilimlere sarilir, mezara indirilirken bir perde görevi üstlenen bu kilimler ölen kadinin hayrina camilere serilirdi

Bu nedenle genç kizlar dokuduklari kilimlerin en güzellerini sargilik olarak ayiriyorlardi

Bu kilimler hanimlarimiza sürekli ölümü hatirlatirdi

________

Osmanli delikanlilari da ölümü baslarinin üzerinde tasirlarmis

Bes arsin bezi sarik diye baslarina sarar, temiz tutarlarmis

Öldüklerinde bu bezle kefenlenirlermis

Iste ölümü basta tasiyan bu delikanlilar, bakislarini haramdan korur, HzYusuf gibi gel diyen güzele sirt çevirirlermis

Iste sargilik denen kilimi dokuyan genç kizlar ve ölümü baslarinin üzerinde tasiyan delikanlilar hep askin helaline yönelir, nikah denilen sevgi sözlesmesi ile Allah(cc)'in huzurunda, adil sahitlerin önünde mihr denilen bedeli ödeyerek ailenin temelini atarlarmis

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com