Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
başkent

Başkent

Eski 08-22-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Başkent

Başkent ülkelerin yönetim merkezlerinin olduğu şehirleri ifade eder Politika'da başkent (ya da başşehir), bir devletin yönetim merkezi olan şehiri ; devletin merkezini temsil eder

Bazı Siyaset, Arapça kökenli bir kelimedir; horoz eğitimi, horoz talimi anlamına gelmektedir

monarşilerde, başkent hükümdar'ın bulunduğu şehiri temsil eder (Saray'dan Saray'a taşınabilir)

Bir ülke, politik nedenlerden dolayı birden fazla başşehir tayin edebilir Örnek olarak, En yüksek güç ya da iktidarın tek bir kişide toplandığı yönetim tarzı, devlet modeli

Güney Afrika'da yönetim başkenti Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güney ucunda 22°10'-34°55' güney enlemleri ile 16°30'-32°55' doğu boylamları arasında yer alan ülkedir GAfrika Cumhuriyeti, Afrika'nın güneyinin yaklaşık yarısını kaplar Güneybatısında Atlas Okyanusu, güney ve doğuda Hint Okyanusu, kuzeydoğuda Swaziland, Mozambik ve Zambiya, kuzeyde Botsvana, kuzeybatıda Namibya ile çevrili olan Güney Afrika Cumhuriyeti'nin sınırları içerisinde, topraklarının ortadoğu kesiminde Lesoto Devleti bulunmaktadır

Pretoria, kanuni başkent Cape Town, hukuksal başkent Bloemfontein'dir

Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'dırİlgili başlıklar Başkentler Ülkelerin nüfusları Ülkelerin ekonomik büyüklükleri Ülke bayrakları Liste - Ülkeler Ülkeler Ülke isimlerinin farklı dillerdeki karşılıkları Ankara'nın başkent olması

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com