Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
federalizm

Federalizm

Eski 08-22-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Federalizm

1- İktidarın, merkezi devlet (otorite) ile çevre ( federe) devletler ( otoriteler) arasında dağılımına dayanan siyasi sistem Federalizmde kendi başlarına bir siyasi hayatı bulunan ve bu statüleri hukuki olarak ortadan kaldırılamayacak veya merkezi otorite tarafından kolayca değiştirilemeyecek olan birimler (Toplumsal bir sistem çıkan kurumsallaşmış ve meşru güç; bu türden bir güce sahip olan birey

Sosyologlarla sosyal psikologların sınıfla*masına göre, farklı otorite türlerinden söz edilebilir Bu otorite türlerinden biri olan ka*rizmatik otorite, bir bireyin olağanüstü ya da dışı özelliklerinin sonucu olan ve yasal ku*rumlardan bağımsız olarak kazanılan bir otorite şeklinde tanımlanabilir

devlet, Devlet, çağdaş anlamıyla, belirli bir ülkede yaşayan insan topluluğunun, egemenlik ve bağımsızlık temelinde oluşturduğu siyasal örgütlenme Günümüzde ulusal devletle özdeşleşen devlet kurumunun tanımı, niteliği, işlevleri ve toplumla olan ilişkisi çağlar boyunca değişik biçimler almıştır

eyalet, Eyalet, çoğunlukla valilerce yönetilen ve yönetim bakımından bir tür bağımsızlığı olan büyük yönetim birimlerine denir Osmanlı Devleti zamanında en büyük yönetim birimlerine eyalet denirdi ve eyaletlerin başında bir beylerbeyi bulunurdu ABD, Avusturya ve Avustralya gibi ülkelerin yönetim birimlerine içişlerinde bağımsız olmaları nedeniyle Türkçede eyalet denilmektedir

kanton) vardır Siyasi İsviçre'yi oluşturan Federal devletlerden her birine Kanton denir İsviçre'de 26 kanton vardır Bunlardan 20 tanesi tam, diğer 6 tanesi ise yarımşar kantondur

adem-i merkeziyetçilik Üniterizmin tersi

2- Siyasi birlik içinde iktidarın mülki (dikey) veya topluluk temelli (yatay) olarak dağıtılması gerektiği düşüncesi Federal yapı tek bir federal (merkezi) devletin içinde birden çok küçük devletin (eyalet, bölge, topluluk) varlığı esasına dayanır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com