Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
grup, gündoğarken

Grup Gündoğarken

Eski 08-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Grup Gündoğarken

Grup Gündoğarken İlhan, Burhan ve Gökhan Şeşen tarafından 1982 yılında kuruldu

1983 yılında

Levent Kırca Tiyatrosu tarafından sahnelenen Kadıncıklar adlı müziklı oyunun müziklerini yaparak ve sahnede icra ederek profesyonel müzik hayatına başladı
Tiyatro çalışmalarına Tiyatro, çeşitli tiyatro gösterilerinin izleyici önünde oynandığı yere denir Tiyatro sözcüğü Yunancada "seyirlik yeri" anlamına gelen teatrondan türetilmiş, dilimize İtalyancadaki teatro sözcüğünden geçmiştir Tiyatro, hayatta gelip geçmiş veya olabilecek ya da tümüyle imgesel olayların belli yerlerde, yetenekli kişilerce (artistlerce) seyirciler önünde canlandırılması sanatıdır İçinde bu sanatın gösterildiği yapıya tiyatro, burada temsil edilmek üzere hazırlanmış yazıy

Ferhan Şensoy`un İçinden Tramvay Geçen Şarkı Levent Kırca ve Oya Başar Tiyatro`sunun sahneledigi Aşağı Yukarı Gereği Düşünüldü ve Hangi Yüzle isimli oyunların müziklerini yaparak ve sahnede icra ederek devam ettiren Gündoğarken, İstanbul`un seçkin gece klüplerinde müzik çalışmalarını sürdürdüler Aynı zamanda Olacak O Kadar komedi programının jeneriğini yaptılar ve programda birkaç kez konuk oyuncu olarak bulundular

Türkiye`nin çeşitli illerinde konserler veren Grup Gündoğarken Türkiye`yi Malezya ve Mısır`da temsil etmiştir

1986 yılında ilk albümleri Bir Yaz Daha Bitiyor çıktı Bu albüm özellikle Bir Yaz Daha Bitiyor Sen Benim Şarkılarımsın ve Sarmaş Dolaş şarkılarıyla beğeni topladı
1988 Eurovision Türkiye Elemelerine, daha sonra Yaz Bulutları albümüne koyacakları Resimler şarkısıyla katıldılar ve finale kalmalarına karşın Türkiye`yi temsile hak kazanamadılar

1990 yılında Bir Günlük Aşk adlı 3 albümleri çıktı Bu albümde Bahar Oldum Hayallerimi Bırak Güneş Buluta Girdi ve Yol Aldım Sevdalardan şarkıları çok beğenildi Ama grup asıl çıkışını 1993`te çıkan Ankara`dan Abim Geldi albümüyle yaptı

1994 yılında müzik çalışmalarını birlikte sürdürmeye ara verdiler Bu arada grubun üyesi Burhan Şeşen, 1996 yılında ilk solo albümü Bir Düş Gördüm`ü çıkardı 2004 yılında bunu 1, 2, 3 Tıp albümü izledi

2000 yılında son albümleri İstanbul-Atina-İstanbul çıktı Grup elemanları şimdilerde, özel konserlerde bir araya gelmektedir

Grubun ve Türk Pop Müziği`nin amcası olan İlhan Şeşen, ilk solo albümünü 1994 yılında Aşk Haklı adıyla çıkardı 2002 yılındaki Neler Oluyor Bize adlı albümüyle büyük bir ilgi gördü Mayıs 2004`de Şimdi Ben Bu Şarkıları Kime Söyliyeyim ve Mart 2005 `deki Aşk Yalan albümlerinin ardından İlhan Şeşen`in son albümü 2006 ise Kasım 2006`da raflardaki yerini almıştır

İlhan Şeşen, ayrıca 1971 yılında Kavga isimli bir 45`lik çıkarmış ve 1973-1983 arası serbest avukatlık yapmıştır ve TRT1`de yayınlanan Mühürlü Güller ve Cesur Kuşku ile ATV`de yayınlanan Aliye dizilerinde rol almıştır

Albümleri==
<div style=background-color:#DDDDDD; line-height:15; border-width : 2px; border-style:solid; border-color:#CCCCCC; font-size: small; font-color:#ffffff; margin-right : 5px; margin-left : 5px; margin-top : 5px; margin-bottom : 5px; font-family: Verdana,Arial,Helvetica; padding: 5px;>
Bir Yaz Daha Bitiyor (1986)
</div>
#Aklına Bir Şey Gelmesin
#Bir Yaz Daha Bitiyor
#Sen Benim Şarkılarımsın
#Dert Olur
#İstanbul
#Sarmaş Dolaş
#Tek Başına
#Sevgini Bırak
#Kimi Zaman
#Mustafa
#Gündoğarken

<div style=background-color:#DDDDDD; line-height:15; border-width : 2px; border-style:solid; border-color:#CCCCCC; font-size: small; font-color:#ffffff; margin-right : 5px; margin-left : 5px; margin-top : 5px; margin-bottom : 5px; font-family: Verdana,Arial,Helvetica; padding: 5px;>
Yaz Bulutları (1988)
</div>
#Yaz Bulutları
#Bodrum 1972
#Ver Elini
#Sensizlikti Yaşadığım
#Yıldızlar Da İsterim
#Bodrum 1972 (Reprise)
#Resimler Resimler
#Amiral Battı
#Sevinçle Uyan
#Kafeye Diskoya
#Bir Sevda
#Bisiklet

Bir Günlük Aşk (1990)
</div>
#Bahar Oldum
#Hayallerimi Bırak
#Güneş Buluta Girdi
#Anlatamam
#Bir Günlük Aşk
#Herşeye Rağmen
#Yol Aldım Sevdalardan
#Dön Artık
#Nereye ?
#Gel İstersen
#Ne Güzel Olurdu ?
#Yöneliş

Ankara`dan Abim Geldi (1993)
</div>
#Gibi Gibiyim
#Aşık Oluyorum
#Beni Aldatma
#Her Şey Bir Süre
#Hep Bir Sonraya
#Ankara`dan Abim Geldi
#Aşka Doğru
#Esti Yorgun Gönlüm
#Soran Bulunmaz
#Tükendi Yollar
#Sormadan Gel
#Darılmak Olmaz
#Olacak O Kadar

Mest Of Gündoğarken (1998)
</div>
#Yaz Bulutları
#Hayallerimi Bırak
#Gibi Gibiyim
#Rüzgar
#Yol Aldım Sevdalardan
#Bir Yaz Daha Bitiyor
#Ankara`dan Abim Geldi
#Beni Aldatma
#Yıldızlar Da İsterim
#Sarmaş Dolaş
#Bahar Oldum
#Sen Benim Şarkılarımsın
#Amiral Battı
#Bodrum 1972

Gündoğarken 1999 (1999)
</div>
#Nafile Dünya
#Bülbülün Ahıyım
#Sensiz Olmaz
#Kim Korkar Hain Aşktan ?
#Penceremde Yağmurlar
#Uyuyakalmışım
#Aşka Sözüm Yok
#Her Şey Bahane
#Değiştim Olsa
#Oynak Yarim
#Yağmur Ol Kızım
#Bi Türkü (Anonim)
#Tozduman
#Tombalak Tomurcuk

İstanbul Atina İstanbul (2000)
</div>
#Keman Taksimi
#Ağlıyor İstanbul
#Ellerimde Çiçekler
#Bağlar
#Yanıma Gel
#Bin Defa Dedim
#Sıcaklardandır
#Aşk İçin
#Temenni
#Üç Otuzluk Aşk
#Gördüğüme Sevindim
#Pişmanım
#Mucize
#Di Gel Yanıma
#İstanbul-Atina-İstanbul

Bu makale, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Grup Gündoğarken maddesinden kopyalanmıştır Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında özgürce kullanılabilirFerhan Şensoy 1951 yılının 26 Şubat günü Samsun'un Çarşamba ilçesinde doğan Ferhan Şensoy'un annesi Müjgan Şensoy ilkokul öğretmeni; babası Yusuf Cemil Şensoy ise tüccar ve o dönem Çarşamba Belediye Başkanıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com